Prvý dotyk
Prvý kontakt a najmä prvé kilometre za volantom veľa napovedia o každej novinke.
Nissan Qashqai 1.2 DIG -T: Jazdí o dve triedy lepšie
Vo februári sa u nás začne predávať Nissan Qashqai druhej generácie. Vyskúšali sme si ho so základným prepľňaným benzínovým štvorvalcom 1.2 DIG-T z automobilky Renault.
Na prvý pohľad vyzerá ako dôkladnejší facelift, ale nenechajte sa pomýliť. Ide o úplne nové auto, postavené na novej platforme skupiny Renault-Nissan. Predchodcu pripomína hlavne základnými proporciami karosérie, ktoré by bolo riziko meniť. Nissan sa poučil od Volkswagenu a modelu Golf, že ak je niečo úspešné a akceptované širokou verejnosťou, netreba to meniť, ale iba dobrusovať. Modernejší vzhľad dostala karosérie vďaka početnejším oblinám, vytiahnutým blatníkom a tiež novej svetelnej optike. Ženám na novinke imponuje tiež viac chrómu a dizajnových doplnkov, ktoré im predchodca veľmi nedoprial.
Dôležitou zmenou po konštrukčnej stránke je nová modulárna koncernová platforma Renault- Nissan, prispôsobená na mieru druhej generácii úspešného crossovera. Aj v súvislosti s ňou auto medzigeneračne schudlo o 40 kg, čo je síce pekné číslo, ale dovolím si tvrdiť, že bežný motorista túto zmenu veľmi nepocíti. Určite však spozoruje vnímateľne vyššiu kvalitu jazdy. Podvozok je kultivovanejší, vďaka novým tlmičom s dvomi oddelenými nádobkami, z ktorých jedna spracováva malé nerovnosti a druhá väčšie. Podľa našich informácii by tieto tlmiče mali byť štandardom pre všetky verzie. V minulosti boli zadné tlmiče asi najslabšou stránkou modelu Qashqai. Vraj veľmi skoro „odchádzali“ a bolo ich treba často meniť. Rušivým elementom bol tiež hluk od zadnej nápravy. Pokiaľ ide o samotné tlmiče, nové by mali vydržať viac. Veď čo iné nakoniec výrobca môže tvrdiť.
V zadnej časti budete mať zážitok hlavne zo šírky. Nízky posed na relatívne krátkych sedákoch poteší už menej. Objem batožinového priestoru sa zväčšil na 430 l.
Či to tak naozaj bude preverí až prax. Tichosť a kultivovanosť podvozka pri prejazde nerovností, ako aj lepšie odhlučnená zadná náprava, resp. celá zadná časť kabíny bude ďalšou zo zmien, ktorá udrie do ucha majiteľom prvej generácie. Ich pozornosti neunikne tiež istejší podvozok, na crossover veľmi presvedčivé držanie stopy a minimálne náklony karosérie. Hoci je podvozok badateľne komfortnejší, o kontrolu nad pohybmi karosérie v zákrutách a udržanie auta vo zvolenej stope je postarané. Ľahkosť a istota v disciplíne ovládateľnosti vnímam ako prínos novej platformy, lepšieho rozloženia hmotnosti a nastavenia pruženia. Lepší pocit za volantom a o triedu dospelejšie jazdné vlastnosti sú pre mňa asi najpodstatnejšie zmeny v porovnaní s prvou generáciou. Na ceste si počína ako hatchback s vyšším podvozkom a z jazdného prejavu cítiť, že ambíciu konkurovať v prvom rade nemeckým hatchbackom ako je Golf či Astra berie výrobca veľmi vážne a vyladeniu podvozka venoval nemálo času a financií. Už sa teším na priame porovnanie so Škodou Yeti, Suzuki SX4 S-Cross či s obligátnymi zástupcami nižšej strednej triedy.
Kvalita interiéru išla rapídne hore. Dôležitou zmenou sú nové predné sedadlá s dlhými a lepšie tvarovanými operadlami.
Čo sa samotnej konštrukcie týka, Nissan použil architektúru zaužívanú v tomto segmente. Vpredu sa spolieha na tradičné zavesenie kolies McPherson. Vzadu si varianty vybavené pohonom jednej nápravy budú musieť vystačiť s jednoduchou nápravou vybavenou vlečenými ramenami a torznou priečkou. Pokrokovejší Multilink je vyhradený pre štvorkolku (v ponuke je zatiaľ jediná verzia s pohonom 4x4 – 1.6 dCi v kombinácii s manuálnou prevodovkou). Vo všetkých verziách s predných pohonom však nemá chýbať elektronická uzávierka predného diferenciálu. Jednoduchá zadná náprava nepredstavuje zásadný problém. Jediným rizokom sa zatiaľ javia veľké kolesá. Testovacie auto bolo obuté až na 19-palcových diskoch, ktoré vyzerajú výborne, ale pre naše cesty je to už moc. Pri prejazdoch hrubých nerovností sa kolesá otriasajú, pretože sú dosť ťažké a ani nízkoprofilové pneumatiky na nich obuté nie sú žiadna výhra. Majú priveľmi málo gumy aby dokázali niečo odfiltrovať. Aj napriek tomu som si prvú jazdu s novým modelom Qashqai užil. V prvom rade vďaka podstatne lepšiemu posedu za volantom, pod ktorý sa podpísalo nové sedadlo, strmšie riadenie a šoférsky celkovo príťažlivejšia atmosféra kokpitu. Vrátane priestoru a ergonómie ovládacích prvkov.
Qashqai môže byť ovešaný až 4 kamerami. Súčasťou najvyššej výbavy sú diodové predné svetlá.
Predošlý Qashqai som rešpektoval, jazdil uspokojivo, ale nebolo to auto, jazdu s ktorým by som vyhľadával a vedel si ju vychutnať. Pretože v prvom rade som sa v ňom nevedel posadiť. Jeho lacné a krátke molitanové sedadlá boli dosť zlé. Vadili mi predovšetkým krátke predné operadlá. Nový Qashqai má sedadlá ako z iného sveta. Pri ich vývoji sa technici inšpirovali skenovacími technikami používanými v NASA. Okrem iného analyzovali tlak a prietok krvi v spodnej časti chrbta, aby predišli bolestiam pri dlhom sedení a vyvinuli sedadlo, ktoré optimálne podopiera chrbtovú časť. Nové sedadlá sú naozaj výborné. Majú pevné a dostatočne dlhé operadlá s výborným bočným vedením. Keďže auto je nižšie a športovejšie strihnuté v porovnaní s predchodcom, aby mali zadní pasažieri dostatok miesta miesta na hlavu, technici ukotvili zadné sedadlá o niečo nižšie.
Tiež panoramatické strešné okno je navrhnuté priestorovo úspornejšie. Batožinový priestor si medzigeneračne polepšil o 20 l na terajších 430 l. To je hodnota na úrovni napríklad jedného z hlavných konkurentov Suzuki SX4 S-Cross. Hoci kufor na prvý pohľad nevyzerá byť väčší, majitelia modelu Qashqai prvej generácie si pochvaľujú jednu podstatnú zmenu. Delenú medzipodlahu, s ktorou sa dá manipulovať, predeliť úložnú plochu po dĺžke na polovicu aby nákup nelietal po celom kufri. Jej delenie zároveň oceňujú ešte z jedného dôvodu. V predošlom modeli sa medzipodlaha zvykla pod ťažkou batožinou preboriť, čo tu už nehrozí. Zato pri prejazde nerovností občas buchoce.
V motorovom priestore utopený štvorvalček 1.2 DIG-T je príkladne tichý a v meste dostatočne živý. Pri predbiehaní na okreskách si treba nechávať rezervu a motor viac točiť.
Pozitívne tiež je, že pod podlahu sa ešte vmestí rezervné koleso. Či bude štandardom lepiaca sada alebo rezerva sa importér ešte rozhoduje. Keď nahliadnete do papierov a v kolónke objem motora zbadáte údaj 1,2 l, dostanete šok. Pokiaľ sadnete za volant bez študovania čo je pod prednou kapotou, šok dostanete tiež, ale pozitívny, keď sa dozviete aký drobec auto zásobuje takou dynamikou. Agregát 1.2 DIG-T nie je kompresorom dopovaný trojvalec, ako by sa podľa názvu mohlo zdať, ale turbodúchadlom preplňovaný štvorvalec rovnakého objemu od Renaultu. V meste je tento motorček až prekvapivo čiperný. Neraz sa mi podarilo pohýnať z križovatky s preklzovaním predných kolies a šprinty od semafóru po semafór budú vašou obľúbenou zábavkou.
Zobúdza sa okolo 1600 ot 1/min a točiť ho môžete až cez 6000 1/min. Jeho točivý charakter som využíval viac mimo mesta, pri predbiehacích manévroch a na diaľnici, kde si musíte nechávať väčšiu rezervu a často podraďovať o dva až tri rýchlostné stupne. Mimo mesta mu dochádza dych, hendikep malého objemu výraznejšie vypláva na povrch, nielen pokiaľ ide o dynamiku, ale prejaví sa aj na spotrebe. V bežnom režime ešte v surovom stave (najazdených mal 1100 km) si odpil v priemere 7,0 až 7,5 l/100 km. Na diaľnici to už bolo 9 aj 10 l/100 km. Samotný motor je príkladne tichý a kultivovaný. Na voľnobehu musíte naťahovať uši aby ho bolo počuť. Páčila sa mi tiež kulisa a celkovo práca s manuálnou prevodovkou. Ako základný agregát pre život v meste testovaná verzia môže byť.
Technické parametre Nissan Qashqai | |
motor | 1.2 DIG-T |
zdvihový objem valcov [cm3] | 1197 |
výkon [kW/k] | 85/115 |
pri otáčkach [1/min] | 4500 |
krútiaci moment [Nm] | 190 |
pri otáčkach [1/min] | 2000 |
prevodovka | 6M |
prevádzková hmotnosť [kg] | 1318 |
palivová spotreba [l/100 km] | 5,6 |
emisie CO2 [g/km] | 129 |
zrýchlenie 0-100 km/h [s] | 11,3 |
maximálna rýchlosť [km/h] | 185 |
Rozmery: Rozmery: dĺžka 4380 mm, šírka 1806 mm, výška 15390 mm, rázvor náprav 2646 mm, objem palivovej nádrže 65 l, objem batožinového priestoru 539 l.