299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Thumb 9421 fotka 3 2 Thumb 93253 large nissan pulsar 1 5 dci s pulsarom na finale ligy majstrov Thumb 93249 large nissan pulsar 1 5 dci s pulsarom na finale ligy majstrov Thumb 93248 large nissan pulsar 1 5 dci s pulsarom na finale ligy majstrov Thumb 93259 large nissan pulsar 1 5 dci s pulsarom na finale ligy majstrov Thumb 93260 large nissan pulsar 1 5 dci s pulsarom na finale ligy majstrov 1024x597 conti wc8s sk Thumb 93261 large nissan pulsar 1 5 dci s pulsarom na finale ligy majstrov Thumb 93261 large nissan pulsar 1 5 dci s pulsarom na finale ligy majstrov Thumb 93260 large nissan pulsar 1 5 dci s pulsarom na finale ligy majstrov Thumb 93258 large nissan pulsar 1 5 dci s pulsarom na finale ligy majstrov Thumb 93259 large nissan pulsar 1 5 dci s pulsarom na finale ligy majstrov Thumb 93257 large nissan pulsar 1 5 dci s pulsarom na finale ligy majstrov 1024x597 conti wc8s sk Thumb 93256 large nissan pulsar 1 5 dci s pulsarom na finale ligy majstrov Thumb 93255 large nissan pulsar 1 5 dci s pulsarom na finale ligy majstrov Thumb 93254 large nissan pulsar 1 5 dci s pulsarom na finale ligy majstrov Thumb 93253 large nissan pulsar 1 5 dci s pulsarom na finale ligy majstrov Thumb 93252 large nissan pulsar 1 5 dci s pulsarom na finale ligy majstrov Thumb 93251 large nissan pulsar 1 5 dci s pulsarom na finale ligy majstrov Thumb 93250 large nissan pulsar 1 5 dci s pulsarom na finale ligy majstrov 1024x597 conti wc8s sk Thumb 93249 large nissan pulsar 1 5 dci s pulsarom na finale ligy majstrov Thumb 93248 large nissan pulsar 1 5 dci s pulsarom na finale ligy majstrov Thumb 93247 large nissan pulsar 1 5 dci s pulsarom na finale ligy majstrov Thumb 93246 large nissan pulsar 1 5 dci s pulsarom na finale ligy majstrov

Nissan Pulsar 1.5 dCi: S Pulsarom na finále Ligy majstrov

Dostať sa finále Ligy majstrov je veľký sen každého fanúšika futbalu. O to viac, ak finále hrá špičkovo zladený orchester FC Barcelona s tromi juhoamerickými virtuózmi v popredí. Mne sa tento futbalový sen nedávno splnil, a keďže sponzorom Ligy majstrov je Nissan a my práve v redakcii dlhodobo testujeme nový Pulsar, nevedel som si predstaviť ideálnejšie spojenie, než vybrať sa do Berlína našim Japoncom vo Ferrari červenej.

Vyrazil som v piatok ráno smerom na Prahu, Drážďany a Berlín. Na českej D1 som veľmi ocenil komfortný charakter pruženia a sedadiel Pulsaru, pretože s obutými 17-palcovými kolesami som netrpel ani na najrozbitejších úsekoch diaľnice. Komfortné podvozky nie sú moja šálka kávy, ale na D1 som si jeho mäkkosť a kultivovanosť doslova vychutnával. Po prekročení hranice s Nemeckom prišla prvá príležitosť zvýšiť tempo, naftovej jednapäťke (81 kW/110 k) predýchať trochu pľúca, nech nie je v budúcnosti lenivá. Výrobca jej píše maximálnu rýchlosť 190 km/h, čo sa mi aj podarilo potvrdiť. Tachometer ukazoval ľahko cez 200 km/h. Dolu kopcom som ho rozbehol aj na 220 km/h. 

Na nemeckej diaľnici som Pulsar rozbehol maximálne na 200 km/h, čo po započítaní odchýlky tachometra zodpovedá údaju výrobcu o maximálke 190 km/h. Dolu kopcom zvládol aj 220 km/h.

Opäť som bol príjemne prekvapený pružnosťou malého naftového agregátu, s ktorým som nebol brzdou premávky ani na nemeckej diaľnici. Ochotne sa zbiera už od 1500 ot. 1/min a ak idete v aute sám, prípadne so spolujazdcom, na tak malý objem sa aj celkom svižne povozíte. Kvôli dlhým prevodom 6-stupňovej manuálnej prevodovky ho však pri predbiehaní treba viac točiť, ale nebráni sa tomu. Najsilnejšou stránkou agregátu je aj naďalej spotreba paliva. Kontroloval som ju výhradne dotankovaním. Prvýkrát som dopĺňal v Nemecku, nejakých 80 km od hranice, čiže už sa do spotreby dostali aj úvodné pokusy o dosiahnutie maximálnej rýchlosti a jazda naplno, kde to premávka umožňovala. Smelo teda môžem hovoriť o diaľničnej priemernej spotrebe, ktorá bola neuveriteľných 5,8 l nafty na 100 km. Druhýkrát som dotankovával po ceste späť, hneď za hranicou na českej strane. 

Nízkoemisnú známku, ktorá vás oprávňuje na vstup do tzv. zelenej zóny v centre Berlína a ďalších nemeckých veľkomiest, kúpite aj na Slovensku. Pokuta za absenciu plakety je 40 eur.

Aj druhý diaľničný priemer, tento raz čisto nemecký, bol veľmi slušný – 7,0 l/ 100 km. Pritom na cestu späť som vyrážal nadránom po finále, čiže diaľnice boli v podstate poloprázdne a väčšinu trasy cez Nemecko som držal Pulsara na maxime. Takže druhý priemer s ohľadom na tempo predstavuje skôr extrém, hoci v číselnom vyjadrení stále príjemný extrém. Pulsar má veľmi skromný apetít a človek často tankuje len preto, že kvôli naháňaniu nízkej hmotnosti mu technici nadelili malú nádrž. 

Nízkoemisná známka 

Možno viete, možno nie, na vjazd do centra niektorých nemeckých miest je potrebné zakúpiť si nízkoemisnú známku. Je to z dôvodu obmedzenia vjazdu áut , ktoré vypúšťajú väčšie množstvo emisií. Nemci počet miest s nízkoemisnou zónou aj samotné zóny neustále rozširujú, preto ak sa chystáte cez leto do Nemecka, odporúčam dopredu si zistiť, či práve v cieli vašej cesty takúto známku nebudete potrebovať. 

Naftové autá rozdeľujú v Nemecku do 4 kategórii podľa emisií, z toho len pre 3 ponúkajú plaketu rozdielnej farby. Podľa farieb plakety sa tiež delí vstup do jednotlivých zón. Staré naftové autá spĺňajúce normu Euro 1 a registrované pred rokom 1997 nemajú povolený vstup do žiadnej zóny. Najvyššiu, zelenú plaketu dostávajú autá spĺňajúce emisnú normu od Euro 4 a vyššie, čiže registrované od 1.1. 2006. Benzíny sa rozdeľujú len do dvoch kategórii. Bez plakety registrované pred 1.1. 1993 a so zelenou plaketou, na ktorú majú nárok všetky autá registrované od 1.1. 1993. 

Viac informácii k danej téme nájdete tu: http://www.visitberlin.de/sites/default/files/umweltzone-information-fuer-touristen2.pdf

Štadión počas tréningu Juventusu

A keďže Berlín je jedným z priekopníckych miest v ochrane ovzdušia a môj hotel, kde som mal spať sa už nachádza v ekologickej zóne, ešte pred cestou som začal zisťovať, kde a ako sa k zelenej plakete viem dostať. Na webe som sa dozvedel, že po ceste cez Nemecko mám niekoľko možností na jej zakúpenie, ale keďže som si to nechcel nechávať na poslednú chvíľu, pátral som ako ju získať na Slovensku. S jej zakúpením nie je problém. Predajú vám ju v Slovdekre na Panónskej ceste v Petržalke. Stačí si vziať so sebou veľký technický preukaz aby auto zaregistrovali a za 13 eur je plaketa vaša. 

Fantastická atmosféra, nádherné futbalové divadlo 

Najdôležitejší zápas roka sa odohral na olympijskom štadióne v Berlíne.

Samotné finále ťažko opísať dojmami. Zážitkom je už len pohybovať sa v blízkosti štadióna, vidieť niekoľko km dlhú ulicu popri ňom, po oboch stranách lemovanú autobusmi z celej Európy. 

Až pri pohľade na dané množstvo autobusov som si uvedomil, aká to musí byť v skutočnosti masa – 75.000 divákov, fanúšikov futbalu. K tomu množstvo organizátorov a účinkujúcich na otváracom ceremoniáli. Len autobusov s hosťami sponzorov Ligy majstrov vraj bolo až 180. Fanúšikovia oboch táborov, ktorí sa nedostali k lístkom do poslednej chvíle behali okolo štadióna s transparentmi v niekoľkých jazykoch „kúpim lístok“, alebo ešte naliehavejšie „potrebujem lístok“. „Pricestoval som na finále až zo San Francisca, len aby som videl tento zápas“, mal zase napísané na transparente ďalší fanúšik. Jednému z prísediacich vedľa na štadióne ponúkali pred zápasom za lístok minimálne 1000 eur. Samozrejme nepredal... 

Atmosféra okolo štadióna bola pred aj po zápase pokojná. Diváci sa pomaly presúvajú na svoje miesta, aby im neunikla ani rozcvička oboch tímov.

Večer pred zápasom vo Fan Village pri Brandenburskej bráne to žilo. Najmä Taliani oslavovali, ako keby bol Juventus už dopredu víťazom. Všade množstvo živých a aktívne skandujúcich skupiniek. Čo ma ale potešilo najviac, bez výpadov voči fanúšikom Barce, či iných prejavov nevraživosti. Oba fanúšikovské tábory boli veľmi kultúrne, či už pri potulkách mestom alebo na štadióne. Aspoň ja som nezaznamenal jediný konflikt. Všetci sa tešili v prvom rade na skvelý zápas, a mali sa na čo tešiť. Asi je zbytočné písať, že vidieť hrať naživo najlepších a najdrahších futbalistov sveta je zážitok, ktorý sa podarí zažiť možno raz v živote. Hlukový kotol, ktorý vedia rozozvučať fanúšikovské tábory oboch tímov. Spočiatku viedli fanúšikovia Barce, ktorí keď spustili, doslova som až cítil zvukové vlny. Stále to však bolo málo v porovnaní s tým, čo stvárali Taliani po vyrovnávajúcom góle Juventusu. 

Fanúšikovia oboch tímov do poslednej chvíle dúfali, že kúpia lístok na zápas pred štadiónom. Niektorí vraj núkali za lístok až do 2000 eur.

Hlasivky si išli vykričať, keby sa dalo všetci poskáču na ihrisko. Mal som dojem, že každú chvíľu zrútia štadión. Silný temperament na jednej aj druhej strane. Celý zápas som okrem lopty pozorne sledoval hlavne pohyb najväčších hviezd. Hoci o hráčoch oboch tímov sa dá povedať, čo hráč, to veľké meno. Ako sa Messi neunúva vracať späť a vyčkávajúc na loptu vpredu sa prechádza akoby nič. Ako sa zámerne zbavuje lopty, keď je na neho priveľmi upriamená pozornosť protihráčov, či ako pozorne sleduje pohyb svojich spoluhráčov Neymara a Suáreza a vie neskutočne presne prihrávať aj cez celú šírku ihriska. Samozrejme vrcholom boli sóla troch juhoamerických virtuózov z Barcelony (Messi, Suárez, Neymar), ktorí keď sa dostali k lopte, robili čo chceli aj s najúčinnejšou obranou ligy. 

Popri nich som obdivoval pohyb Paula Pogbu, jeho kondíciu a rýchlosť. Po ihrisku lietal ako antilopa. Nesmierne aktívny bol nielen pri akciách smerom dopredu, ale aj keď sa bolo treba vracať späť. Bavil som sa aj Gianluigim Buffonovi, z ktorého vyžarovalo mega ego a tiež istota smerom k spoluhráčom. Jednoducho, futbal na špičkovej svetovej úrovni je nielen veľký športový, ale aj divadelný zážitok.