299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb 9193 img 3750 Thumb titulka Thumb img 3750 Thumb img 3762 Thumb img 3807 Thumb img 3793 299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1024x597px Thumb img 3839 Thumb img 3844 Thumb img 3880

Nissan Pulsar 1.5 dCi: Komfortný a úsporný

Po sérii 7-miestnych rodinných automobilov dozrel čas na dlhodobý test klasického hatchbacku. Dôvod je jednoduchý. Návrat značky Nissan do triedy kompaktov vzbudil u našich motoristov nebývalý záujem.

Minimálne každý druhý až tretí čitateľ alebo divák, ktorý ma osloví s prosbou o radu pri kúpe nového auta, má v TOP trojke Nissan Pulsar. Rozhodli sme sa preto pozrieť na tento model trochu bližšie a prežiť s ním viac času ako jeden týždeň pri bežnom teste. Auto sme si dokonca sami nakonfigurovali. Zvolili sme zlatý stred, výbavu Acenta, no pri konfigurácii auta sme zabudli na jednu podstatnú vec – parkovacie senzory, bez ktorých je život s Pulsarom v meste dosť náročný. Pretože Pulsar vlastne ani nie je klasický hatchback, ale skôr akousi kombináciou hatchbacku a kompaktného MPV.

Vďaka komfortnému pruženiu znesie Pulsar na našich cestách aj väčšie, 17-palcové kolesá.

Keďže Nissan už v ponuke jedno podobné auto má, model Qashqai, ktorý má byť tiež alternatívou k vozidlám ako VW Golf, Ford Focus a ďalším, Pulsar potreboval trochu odlíšiť. Vdýchnuť mu v rámci triedy aspoň jeden exotický prvok. A tým je v jeho prípade nadpriemerný rázvor náprav, ktorý cestujúcim na zadných sedadlách zabezpečuje luxusný priestor pre nohy a pohodlie cestovania ako v limuzíne. Auto je zároveň rovnako široké ako bežní zástupcovia tejto triedy, vďaka čomu sa s ním v meste stále dobre manévruje.

Ako v Superbe: luxusným priestorom pre nohy zadných pasažierov Pulsar prerastá segment nižšej strednej triedy.

Jediným problémom je trochu nízky predný nárazník, na ktorý treba brať ohľad pri vjazdoch do podzemných garáží a v zlomoch ísť doslova krokom. Ale späť k parkovacím senzorom. Pulsar je dlhý nielen na papieri, ale aj spoza volantu. Navyše cez relatívne malé zadné okno s vysokou spodnou hranou veľa dozadu nevidieť, preto ak si neplánujete priplatiť za balík s parkovacou kamerou, aspoň zadné senzory rozhodne odporúčame. Okrem iného aj kvôli zadnému nárazníku, ktorý je naspodku ozdobený imitáciou karbónového difúzora.

Dodatočnú montáž senzorov už máme dohodnutú. Súčasne s nimi sme si doobjednali aj plastovú vaničku do batožinového priestoru, ktorá pomáha lepšie využiť jeho objem 385 litrov. S Pulsarom mám zatiaľ odjazdených nieľko desiatok kilometrov po meste a asi štyri dlhšie trasy. Prvá vec, na ktorú si musím zvykať zakaždým ako si sadnem za volant je sedadlo vodiča. Na môj vkus je priveľmi mäkké a jednoducho tvarované. Na predných sedačkách Nissan trochu šetril.

Imitácia klavírneho laku na stredovej konzole dodáva interiéru nádych elegancie.  Rádio aj klimatizácia sa dobre ovládajú aj za jazdy.

Nakoniec si ale vždy nájdem vyhovujúcu polohu, no je to nezvyk. Keby som si Nissan Pulsar kúpil ako súkromné auto, aspoň vodičovu sedačku by som vymenil za inú, lepšie tvarovanú a pevnejšiu. Pravdou ale je, že zatiaľ prekáža len mne. Kolegovia sa nesťažujú, takže asi som priveľmi náročný. Na Pulsare si zatiaľ najviac užívam jazdný komfort a úsporný naftový motor, ktorý dosahuje dlhodobý priemer 4,7 l/100 km. Po dynamickej stránke Pulsaru bez problémov stíha.

Pri parkovaní veľmi chýbajú zadné senzory. Čoskoro ich dám domontovať. Bolo by škoda poškodiť zadný nárazník, skrášlený imitáciou karbónového difúzora.

Mohol by byť ale lepšie odhlučnený. Mäkké pruženie zvláda vyhladzovať nedostatky našich ciest aj so 17-palcovými kolesami. Auto sa v zákrutách nakláňa, ale vďaka relatívne nízkej pohotovostnej hmotnosti je ľahko kontrolovateľné. S prispením poddajnejšieho pruženia zadnú nápravu len tak niečo nerozhádže. Odskočí si jedine na krátkych priečnych nerovnostiach. Hoci mám rád športovejšie ladené hatchbacky, komfortný charakter Pulsaru sa mi páči a stále viac si ho užívam hlavne na dlhých cestách.

motor 1.5 dCi
zdvihový objem valcov [cm3] 1461
výkon [kW/k] 81/110
pri otáčkach [1/min] 4000
krútiaci moment [Nm] 260
pri otáčkach [1/min] 1750-2500
maximálna rýchlosť [km/h] 190
nameraná spotreba [l/100 km] 3,6
registračný poplatok [€] 167
objem bat. priestoru [l] 385
cena testovaného modelu od [€] 18.050
namerané hodnoty
60-100 km/h (3./4.st.) [s] 6,1/8,5
80-120 km/h (4./5.st.) [s] 9,4/12,5
0-100 km/h (výrobca/test) [s] 11,5/11,4
100-0 km/h (studené/teplé brzdy) [m] 42,6/40,5