Prvý dotyk
Prvý kontakt a najmä prvé kilometre za volantom veľa napovedia o každej novinke.
Nissan Navara NP300: Revolucionár medzi pick-upmi
Navara tretej generácie dáva definitívnu bodku za listovými pružinami na zadnej náprave. Konštrukčne jednoduché a lacné riešenie, doposiaľ samozrejmé pre autá tejto kategórie, mení za päťprvkové zavesenie zadných kolies s vinutými pružinami.
Revolúcia sa týka len osobnejšieho modelu Double Cab, s pohodlnou kabínou pre piatich cestujúcich. Pracovná verzia King Cab ostáva naďalej verná zadnej náprave s listovými pružinami, ktorá je vhodnejšia na prácu a jazdu v extrémne ťažkých podmienkach. Aj ona prešla úpravami, keď listové pružiny boli uchytené popod zadnú nápravu (u predchodcu nad) a vážia o 7 kg menej.
Tým sa zlepšil zadný nájazdový uhol a nové uchytenie má vraj tiež pozitívny vplyv na prenos menšieho hluku od podvozka. Pracovnú verziu som žiaľ nemal možnosť vyskúšať na prvých jazdách. K nej sa dostanem niekedy v priebehu budúceho roka. Prvé jazdy boli zamerané na osobnú verziu Double Cab, ktorá sa viac ako inokedy chce uchádzať o miesto nielen vo firemných vozidlových parkoch, ale tiež v rodinách.
Navara naďalej ostáva verná podvozkovému rámu. V osobnej verzii Double Cab mení listové pružiny za 5-prvkové zavesenie s vinutými pružinami, ktoré zlepšuje komfort jazdy aj stabilitu na nekvalitnom povrchu.
Lepšia stabilita vo vysokých rýchlostiach bez ohľadu na druh povrchu
Aby sa jej podarilo ešte lepšie etablovať v segmente každodenných áut na prácu aj pre rodinu, musela sa zlepšiť v prvom rade na ceste. V tom jej pomáha spomínané viacprkové zavesenie zadnej nápravy, ktoré citeľne pridáva na komforte jazdy. Zároveň je ľahšie o 25 kg v porovnaní s listovým odpružením predchodcu, čím znižuje množstvo neodpružených hmôt pôsobiacich na zadnú nápravu. Hoci pri bežnej, aj pomalej jazde cez mesto alebo po okreskách sa nová Navara otriasa ako bežný pick-up, veď stále má podvozkový rám, prínos päťprvkového zavesenia oceníte akonáhle zvýšite tempo.
Nosnosť Navary medzigeneračne narástla na 1080 kg. Výrobca ponúka pre novinku niekoľko druhov zaťahovacích krytov a hardtopov, teda pevných nadstavieb.
Najväčší rozdiel cítiť pri dynamickej jazde po nekvalitnom povrchu, kedy podvozok aj s nezaťaženou korbou nádherne hlce každý kameň a dieru a Navara s veľkou rozvahou zvláda aj nerovnosti v zákrutách. Zo stability podvozka pri lietaní po vyľudnených, často šotolinových poľských vidieckych cestách som mal doslova zážitok. S nerovnosťami sa vyrovnáva kultivovane a bez zbytočného poskakovania ako stepná koza. V tomto je Navara naozaj lepšia než napríklad Mitsubishi L200, ktoré som nedávno skúšal. Pokiaľ dakarské tímy volili doposiaľ za sprievodné vozidlá Ford Ranger, práve z dôvodu lepšej stability s plne zaťaženým autom vo vysokých rýchlostiach, Navara tento hendikep teraz dorovnáva, a možno aj prekonáva.
Uvidíme keď sa nám obe autá dostanú do rúk v jeden čas v rámci porovnávacieho testu, pretože Navara sa dotiahla na Ranger aj v nosnosti a ťahaní brzdeného prívesu. Na korbe, v prípade verzie Double Cab dlhšej o 67 mm v porovnaní s predchodcom (1578 mm) odvezie teraz 1080 kg a potiahne až 3500 kg príves. Inak povedané, s Navarou sa v pohode presuniete k moru celá 5-členná rodina, so stravou aj batožinou trebárs na mesiac a slušnou jachtičkou v závese.
Menší polomer otáčania pomáha v meste aj teréne
Navara však zatiahla nielen smerom k Rangeru, ale tiež smerom k najmenšiemu a najagilnejšiemu reprezentantovi tohto segmentu – Mitsubishi L200. Aby sa zapáčila rodinám, musí byť lepšie ovládateľná a manévrovateľná v prvom rade v meste. Preto urezala z celkovej dĺžky 66 mm, ale najmä z rázvoru náprav 50 mm, čo jej spolu s kratším prevodom riadenia prinieslo o meter menší polomer otáčania. To sa v meste počíta.
Dizajnovým stvárnením, výbavou aj kvalitou prevedenia interiér kopíruje štandard crossoverov značky.
Spolu s kamerovým systémom z osobných áut tejto značky, zabezpečujúcim 360-stupňový pohľad okolo by sa tak s Navarou malo o poznanie ľahšie vrtieť. Veľa v prípade novinky Nissan hovorí o pripodobnení sa crossoverom značky – tým má na mysli nielen vyšší jazdný, ale aj užívateľský komfort. Kokpit sa architektúrou, vypracovaním aj výbavou drží latky nastavenej poslednými crossovermi. To znamená, že okrem štyroch kamier tu máte najnovšiu verziu multimediálneho systému s navigáciou, bezkľúčové odomykanie a štartovanie, predné plne LED svetlá, asistent núdzového brzdenia a ďalšie. Pribudli tiež asistenti do terénu, najmä na rozbahnenom povrchu neoceniteľný asistent pre zjazd z kopca.
Druhý asistent, pre rozjazd do kopca sa zíde nielen v teréne, ale predovšetkým pri preprave ťažkého nákladu, s ohľadom na ktorý bol aj nakalibrovaný. Koncepcia pohonu 4x4 ostala zachovaná – stále sa spolieha na dva diferenciály, pričom za normálnych okolností sú poháňané len zadné kolesá. Predná náprava sa pripája elektronicky, otočným ovládačom do rýchlosti 100 km/h. Vo vyslovene ťažkom teréne sa dá aktivovať ešte redukcia a pre najnáročnejších je k dispozícii mechanická uzávierka zadného diferenciálu, ktorá sa dodáva za príplatok ak ma pamäť neklame.
Predná náprava aj redukcia sa aktivuje elektronicky, otočným ovládačom na stredovom tuneli.Do ťažkých podmienok je k dispozícii uzávierka zadného diferenciálu.
Počas prvých jázd som si Navaru vyskúšal v teréne len krátko, ale o to výživnejšie. Pôvodne stredne ľahký terén v blízkosti koryta rieky sa totiž vďaka niekoľkodňovým dažďom premenil na celkom slušný bahenný kúpeľ, v ktorom Navara dostala riadne do tela. Hoci to už občas vyzeralo na vyťahovanie traktorom, na niektorých úsekom bolo blato tak hlboké, že auto kontinuálne šúchalo bruchom po povrchu, nakoniec nás z toho dostala aj bez pomoci.
S novým motorom podľa Nissanu ušetríte za tri roky na palive 1500 eur
Posledná oblasť, ktorú nemôžeme nechať bez povšimnutia je ponuka motorov. Pôvodný 2,5 –litrový agregát strieda preplňovaný vznetový štvorvalec 2.3 dCi, ponúkaný v dvoch výkonových verziách – 120 kW/163 k a 140 kW/190 k. Silnejší z dvojice s dvojitým preplňovaním. Napriek nižšiemu objemu účinnosť nového motora vraj stúpla o 24% a podobne ako Mitsubishi aj Nissan tvrdí, že jeho agregát je najčistejší a najúspornejší v segmente. Na porovnanie reality sa naozaj teším. Mitsubishi zatiaľ vedie v kultúre chodu.
Kabína je dostatočne široká pre troch dospelých na zadných sedadlách.
Motor Navary svoj pracovný charakter dáva svetu na známosť predsa len viac než agregát 2.4 MIVEC od troch diamantov, aj po zohriatí. Chýbajúcu kultivovanosť nahrádza dynamikou. Vo všetkých režimoch z neho cítiť remeselnú silu. Prevody sú nastavené tak, aby na prvých dvoch zvládol plazenie sa terénom aj pri podtočení motora. Na bežnej ceste má dvomi turbami preplňovaný štvorvalec dostatočnú výkonovú rezervu na bezpečné predbiehanie aj svižnejšiu jazdu – v rámci možností podvozka a pneumatík. Agregát 2.3 dCi sa štandardne kombinuje so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou. Alternatívou je 7-stupňový automat. Najväčšou pikoškou nového motora je vraj spotreba, ktorú som ale počas hodiny jazdy nemal šancu overiť. To bude úloha počas domáceho testu. Slabšej verzii s pohotovostnou hmotnosťou takmer 2 tony výrobca píše normovaný priemer 7,0 l a silnejšej biturbo dokonca len 6,4 l/100 km.
Technické parametre | |
motor | 2.3 dCi |
zdvihový objem [cm3] | 2298 |
výkon [kW/k] | 140/190 |
pri otáčkach [1/min] | 3750 |
krútiaci moment [Nm] | 450 |
pri otáčkach [1/min] | 1500-2500 |
maximálna rýchlosť [km/h] | 184 |
nameraná spotreba [l/100 km] | 6,4 |
cena modelu od [€] | 30.860 |
hmotnosť brzdeného prívesu [t] | 3,5 |
predný nájazdový uhol | 30,4° |
zadný nájazdový uhol | 25,6° |
prejazdový uhol | 22,2° |
brodivosť [mm] | 600 |
Rozmery: 5.330 x 1.850 x 1.810, rázvor 3.150 mm, svetlá výška 223 mm, priemer otočenia 12,4 m, ložná plocha 1.578 mm.