Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
Nissan Leaf 30 kWh: O štvrtinu väčšia kapacita batérie je viac ako sa zdá
S čitateľskými recenziami sme si na stránkach Autožurnáli dali dlhšiu pauzu. Preto sme uvítali ponuku Milana, ktorý mal možnosť vyskúšať si obe výkonové verzie modelu Nissan Leaf a o svoje dojmy sa s nami podelil v nasledujúcich riadkoch.
Keď som prvýkrát sedel za volantom slabšieho, v tom čase jediného Nissanu Leaf s 24 kWh batériou, ani som netušil, ako ma to auto pohltí. Dovtedy som ho vnímal ako akýsi módno-ekologický výstrelok s biednymi parametrami. Aj krátka jazda však môj názor opravila. Nedávno som mal možnosť týždeň skúšať a objavovať vynovený Leaf s kapacitou batérie zväčšenou rovnú štvrtinu. Z pohľadu matematiky to vyzerá byť malý skok, prax však ukázala iné. Ale pekne po poriadku.
Leaf som si prevzal plne nabitý, čo znamená, že po naštartovaní palubný počítač v ECO móde ukazoval dojazd 190km. Ako som si postupne prezeral auto zvonka i vnútri, zhodnotil som, že daný exemplár má vo výbave asi všetko čo sa dá doobjednať. Výbava tak okrem povinnej jazdy ako sú airbagy, ESP a navigácia obsahovala aj štyri kamery, LED stretávacie (!) svetlá, bezkľúčové odomykanie a zamykanie, vyhrievanie všetkých sedadiel aj volantu (pozitívny vplyv kórejskej konkurencie), malý solárny panel na streche určený na dobíjanie 12V batérie, 17-palcové disky kolies, tempomat, či aparatúru so subwooferom. Prvé dni mi Leaf vďaka svojej mrštnosti v mestskej premávke nedovolil zamerať sa na spotrebu energie či dojazd. Vozidlo som využíval hlavne s vypnutým ECO režimom a na každej križovatke som si plnými dúškami užíval fantastickú akceleráciu z miesta.
Batérie uložené v podlahe prispievajú k zníženiu ťažiska. Charakter naladenia podvozka ostal komfortný
V rozbehu som nemal súpera. Elektromotor skutočne zaberá od nuly a jeho krútiaci moment je k dispozícii okamžite. Rovnako skvelá ako samotný motor je akákoľvek absencia prevodovky. Leaf má v smere dopredu iba režim „D“ a B (zvýšená rekuperácia). Čas potrebný na preradenie rovnako ako aj energia, ktorú automat zoberie pri rozbehu vozidla s klasickým spaľovacím motorom môžeme rádovo napočítať v sekundách. S Leafom som absolvoval 80 % času v meste dochádzaním do práce, rozvozom rodiny a testovacími jazdami. K samotnej jazde mám iba dve pripomienky. Určite odporúčam uprednostniť menšiu veľkosť kolies. Ideálny rozmer je štandardných 16-palcov.
Spomínané 17- tky citeľne mali čo robiť na bratislavských cestách a z pravej prednej strany sa pri väčšej nerovnosti už ozývali zvuky naznačujúce opotrebenie niektorého z dielov nápravy. Druhá drobnosť je nutnosť manuálne po každom „štartovaní“ vypnúť umelo tvorený zvuk elektroauta, ktorý hlavne pri cúvaní vydáva nepríjemné pípanie podobné zásobovacím dodávkam či bagrom. Ale vedel by som si zvyknúť... V súčasnosti jazdím na staršom talianskom aute, v ktorom vzadu vozím tri deti. Dve z toho vo veľkých autosedačkách, tretie vo vajíčku. Moja najväčšia obava bola, či tri deti vôbec usadím do Leafu, keď zvonka pôsobí úzkym dojmom. Leaf ale nesklamal a šírka je presne taká, akú treba na odvoz päť člennej rodiny. A to vrátane detského kočíku rozdeleného na dve časti v batožinovom priestore. Aby sme sa dostali k tomu najpodstatnejšiemu, čo ľudí ako prvé zaujíma, vozidlo som nabíjal iba doma v garáži štandardným nabíjacím káblom dodávaným k autu. Maximálny prúd je 16A a nabíjanie na plnú kapacitu (cca 230 km) trvalo skutočne dlho. Približne 10 až12 hodín.
V rámci modernizácie bol ľahko prepracovaný aj kokpit, hlavne s dôrazom na väčší dojem kvality. Na jedno nabitie je reálne možné prejsť 250 km.
Nie raz sa preto stalo, že po zapojení auta do siete večer po príchode z práce sa ráno ďalší deň ešte stále nabíjalo. Problém je práve v štandardnom kábli k autu. Ten totiž nevyužije príplatkovú rýchlonabíjačku v aute. Ak sa majiteľ Leafu ale trochu pohrabe po internete a potyká si s voltami, ampérmi a wattmi, zoženie si kábel so škatuľkou, ktorý nabíjanie skráti zhruba na polovicu, čo absolútne vyrieši všetky problémy s nabíjaním doma. Stále ale platí, že na rýchlonabíjačke Leaf dobijete na skoro plnú kapacitu za cca pol hodiny. Svoje deti mám prirodzene rád, vozidlo som mal požičané v zimných mesiacoch a tak vždy keď bola na palube rodina, bežalo kúrenie bez obmedzenia a ohľadu na dojazd. Na denných jazdách je to úplne zanedbateľné skrátenie rádiusu vozidla, pri dlhšej trase to ale zaváži. Hry s ciframi dojazdu sú však dosť nevypočítateľné. Ak som išiel na výlet na Pezinskú babu, do kopca na tých pár km zmizlo z displeja asi 30km.
Rekuperáciou dolu kopcom som však asi 10 získal späť. Keďže vozidlo vyhodnotilo v tú chvíľu vysokú spotrebu, cesta po rovine naspäť domov do BA znamenala, že mi kilometre s dojazdom pribúdali namiesto ubúdania. Deje sa to úplne logicky – zlepšila sa priemerná spotreba. Aby som to zhrnul. Leaf s batériou 30 kWh určite vie v praxi najazdiť 250 km. Je to však o rapídnom sebaovládaní sa, používaní výhradne ECO režimu, dobrom a teplom počasí, vypnutej klimatizácii aj kúrení a silnom rekuperovaní v móde B, ktorý je na to určený (staršie verzie Leafu túto vymoženosť nemali). K záveru týždňa som sa zahral na víkendového šoféra, čo sa rozbehov a rýchlosti týka. Na 10 km dlhej trase cez mesto mi z dojazdu odpočítalo 3 kilometre. Veľmi slušné. Nissanu som uprostred testu vynuloval spotrebu a keď som ho odovzdával, svietil údaj 14,6 kWh. Opäť veľmi slušné. Leaf nie je auto pre každého, ale je to auto pre masy.
Nissan urobil odvážny krok ocenený titulom „Auto roka“ a doposiaľ neprekonaným počtom predaných kusov medzi elektromobilmi. Mnoho ľudí na prelome rokov kritizovalo, že kapacita batérie 30 kWh je žalostne skromné vylepšenie voči konkurentom ako je úplne nový Chevrolet Bolt, či pripravovaná Tesla 3 s avizovaným dojazdom vyše 300 km. Teoretický dojazd 250 km a reálny bez obmedzení na hodnote cca 170 km je však podľa mňa dostačujúci. Ďalší ťažký protiargument je ale cena. Takto vybavený Leaf vyjde na ďaleko cez 30.000 €. To je veľa, o tom niet žiadnej polemiky. Ak však zoženiete skladové vozidlo, resp. nepotrebujete množstvo príplatkovej výbavy, suma môže byť len o niečo vyššia ako v prípade bežného rodinného vozidla.
Za danú cenu však získate mobilitu po meste a prímestských oblastiach za cca ¼ ceny benzínu/nafty a odpadne vám starosť o údržbu motorovej časti auta. A tá vie spraviť poriadny vietor v peňaženke, čo určite potvrdí každý majiteľ staršieho vozidla. Leaf si ma získal, časom jeho dizajn považujem za veľmi podarený originál. Komfortom, priestorom a vlastnosťami postačí aj 5 člennej rodine. V službe rodine je jediný mínus tvar a objem batožinového priestoru. Obrovská výhoda voči konkurentom je aj práve v počte predaných kusov. Vďaka veľkým počtom nie je problém z Európy doviezť jazdený kus za menej ako polovicu ceny nového a to už môže zahrať aj v oblasti racionality kúpy elektromobilu.
Tajne dúfam, že elektromobily sa počas blízkych rokov stanú dostupnejšími a v meste podstatne rozšírenejšími. Všetci dochádzajúci do BA z okolitých obcí denne nervózne kvaltujú rýchlosti v zápchach. S Leafom je aj takáto cesta pokojná, bez nervov a bez studeného rapotavého motora. Neprajníci, ktorí tvrdia, že Leaf sa nabíja elektrinou vyrobenou z uhlia, nech si prečítajú o vyrovnávaní kolísania siete v noci a o nepomerne vyššej spotrebe energie potrebnej na výrobu litra benzínu. Za mňa Leaf jednoznačne KUPUJEM.