Nissan bude dominovať v Le Mans
Japonská automobilka bude mať v tohtoročných jubilejných 80. vytrvalostných pretekoch dominantné zastúpenie. Štvrtina všetkých štartujúcich vozidiel bude mať totiž motory Nissan vyladené v športovej divízii Nismo.
13 z 20 štartujúcich áut bude teda poháňať 4,5 l V8 agregát s atmosférickým nasávaním výkonu 331 kW/450 k. Na čele triedy LMP2 figurujú partnerské tímy japonskej automobilky Signatech Nissan a Greaves Motorsport. Medzi pilotmi tejto triedy budú aj 2 absolventi jedinečnej iniciatívy GT Academy, ktorá hráčom na konzole Playstation 3 dokázala splniť dávny sen a povýšila ich na ozajstných pretekárov. Španiel Lucas Ordonez sa bude v pretekárskom aute stajne Greaves Motorsport striedať s bývalým pilotom F1 Martinom Brundlem a jeho synom Alexom. Druhý víťaz súťaže GTA Francúz Jordan Tresson sa bude o miesto za volantom pretekárskeho auta Signatech Nissan deliť s Oliverom Lombardim a Franckom Mailleuxom.
Za historický možno označiť predovšetkým štart experimentálneho pretekárskeho vozidla Nissan DeltaWing, ktorým chce japonská značka zmeniť tvár vytrvalostných pretekov. Jej továrenský tím mieni vytrvalostné 24-hodinové podujatie absolvovať s polovičným množstvom paliva a polovičným počtom pneumatík než konkurenti. Výraznou mierou sa pod tento výsledok má podpísať 1,6 l turbomotor s priamym vstrekovaním paliva dosahujúci výkon 221 kW/300 k a vozidlo s jazdcom i plnými palivovými nádržami vážiace iba 575 kg.
Revolučný športiak úspešne absolvoval generálku na oficiálnom testovaní začiatkom júna. Michael Krumm, Satoshi Motoyama a Marino Franchitti v ňom bez problémov absolvovali 54 kôl. Najlepším časom 3:47,980 min by sa zaradili do stredu štartovacieho poľa prototypov LMP2, ktoré poháňajú motory dávajúce oveľa väčšie výkony. Krumm sa ocitol na legendárnom okruhu po prvý raz od roku 2005 a Motoyama dokonca od roku 1999! DeltaWing bude štartovať mimo poradia s číslom 0 a jeho cieľom nebude vyhrať alebo obsadiť určité miesto ale dokázať životaschopnosť svojich technológií. „Pri stavbe prototypu DeltaWing sme museli úplne prepísať niektoré konštruktérske pravidlá. Moderné pretekárske autá sú natoľko zviazané predpismi, že v ich rámci sa nedajú realizovať väčšie zmeny. Vďaka klubu ACO sme dostali príležitosť zúčastniť sa podujatia mimo pravidiel a predviesť, čo sa dá dokázať keď rozmýšlate ináč“, povedal Ben Bowlby, tvorca a konštrutér konceptu Nissan DeltaWing.
Vozidlo je výsledkom spoločného projektu, na ktorom sa okrem automobilky Nissan podieľa aj americký podnikateľ v automobilovom športe Don Panoz, organizácia All-American Racers bývalého amerického pilota F1 Dana Gurneyho, pretekársky tím Highcroft Racing Duncana Daytona ovenčený 2 víťazstvami v šampionáte a americká pobočka gumárne Michelin.