299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement

Nie je nehoda ako nehoda, alebo čo o roku 2018 hovoria štatistiky

Klesol počet dopravných nehôd, aj mŕtvych na cestách. Šoférov pod vplyvom alkoholu však bolo viac.

Polícia vlani na slovenských cestách zaznamenala 13 873 dopravných nehôd, teda o 140 menej ako v roku 2017. Trend je podľa viceprezidenta PZ Róberta Bozalku dlhodobo klesajúci.

Netreba však zabúdať, že polícia hovorí iba o dopravných nehodách, nie o škodových udalostiach. Tých je pravdepodobne podstatne viac.

V roku 2008 vláda schválila novelu zákona o cestnej premávke, ktorá zmenila kvalifikáciu nehody. Odvtedy platí: ak sa aktéri nehody dohodnú na vinníkovi, nedošlo k zraneniu, ani k poškodeniu cesty či napríklad zvodidla a škoda na niektorom zo zúčastnených vozidiel alebo zariadení neprekročila sumu 3990 eur, ide o škodovú udalosť a políciu volať netreba.

Ešte v roku 2008 policajná štatistika evidovala vyše 59 000 dopravných nehôd. O rok neskôr ich počet klesol na menej ako polovicu.

Za ostatných desať rokov sa znížil aj počet osôb usmrtených pri dopravných nehodách. Vlani ich bolo 229. Opäť treba dodať, že do štatistiky sa dostali iba tie osoby, ktoré prišli o život do 24 hodín od vzniku nehody. Ak o život bojovali dlhšie a boj napokon prehrali, v policajnej štatistike sa neobjavili. 

Najmenej mŕtvych v roku 2018 polícia zaznamenala v Bratislavskom (20) a Banskobystrickom kraji (22). Najviac ich bolo v Nitrianskom (33) a Žilinskom kraji (32). Svetlými výnimkami sú okresy Bratislava I, Bratislava IV, Bratislava V, Revúca a Stará Ľubovňa, kde vlani ani jeden človek neprišiel o život vinou dopravnej nehody.

Ktoré osoby najčastejšie prichádzali o život?

- šoféri a spolujazdci automobilov (132 osôb)

- chodci (59)

- motocyklisti, vrátane spolujazdcov (22)

- cyklisti (15)

Najviac smrteľných dopravných nehôd (181) sa stalo na cestách prvej, druhej a tretej triedy. Najmenej (20) na diaľniciach a rýchlostných cestách. Spomedzi mesiacov bol najkritickejší august (30 mŕtvych), spomedzi dní pondelok (44).

Štatistika ďalej ukázala, že viac ako štvrtinu tragických dopravných nehôd spôsobili neskúsení šoféri. Polícia sa im preto tohto roku plánuje viac venovať. Ide o skupinu šoférov, ktorí vodičský preukaz vlastnia kratšie ako dva roky. Táto skupina je pomerne malá, tvorí asi päť percent z celkového počtu šoférov. 

"Voči týmto vodičom budeme prijímať veľmi silné, prísne opatrenia. Keď dvakrát porušia priestupky závažným spôsobom alebo prekročia rýchlosť, budú sa musieť podrobovať doškoľovaciemu kurzu v autoškole, budú musieť mať psychologické vzdelávanie a potom ešte prejsť, čo sa týka polície, preskúšaním z odbornej spôsobilosti. Keď vodič s nízkou praxou poruší tretíkrát do dvoch rokov tieto pravidlá, odoberieme mu minimálne na pol roka vodičské oprávnenie," povedal riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia PZ Ľuboš Rumanovský.

Desať najčastejších príčin dopravných nehôd:

  smrteľné dopravné nehody dopravné nehody
1. porušenie povinnosti šoféra
2. nedovolená rýchlosť jazdy
3. nesprávny spôsob jazdy nesprávna jazda cez križovatku
4. porušenie ustanovení o chodcoch nesprávne otáčanie sa a cúvanie
5. nesprávne predchádzanie nedodržanie odstupu
6. nesprávne odbočovanie porušenie povinností účastníka cest. prem.
7. nesprávna jazda cez križovatku nesprávny spôsob jazdy
8. nesprávne správenie sa na železničnom priecestí porušenie ustanovení o chodcoch
9. porušenie povinnosti účastníka cest. prem. nesprávne odbočovanie
10. nedodržanie odstupu nesprávne predchádzanie

Ak ide o alkohol za volantom či riadidlami motocykla alebo štvorkolky, Slováci sú stále nepoučiteľní. Policajti vlani pristihli 9612 šoférov pod vplyvom alkoholu. Medziročne ich bolo o 590 viac. Zarážajúce je, že prevahu mali jedinci s viac ako jedným promile alkoholu v krvi (48 mg/l). Bolo ich 4870.

Čo z toho vyplýva? Polícia sa v roku 2019 plánuje zamerať na neskúsených šoférov, na jazdu pod vplyvom alkoholu, ale aj na nedovolené používanie mobilných telefónov. Navyše, pokuty za niektoré dopravné priestupky stúpnu.

Ministerka vnútra Denisa Saková do leta prinesie na rokovanie vlády novelu cestného zákona, ktorá sa dotkne šoférov motorových vozidiel i cyklistov. "Chceme neustále znižovať počet mŕtvych na cestách," hovorí ministerka a pokračuje: „Šoféri často používajú mobilné telefóny tak, že ich držia v ruke počas jazdy. Keďže pritom nevenujú dostatočnú pozornosť riadeniu vozidla, rezort sprísni sankcie za porušenie zákazu ich používania. Bude sa to týkať aj iných telekomunikačných, audiovizuálnych a obdobných zariadení, ktoré by nemali byť v ruke pri šoférovaní.“ Konkrétne sadzby pokút zatiaľ nie sú známe.

Polícia chce nakúpiť 131 nových meračov rýchlosti, 372 analyzátorov dychu a 391 fotoďalekohľadov.

Zlepšiť sa má vymožiteľnosť sankcií od cudzincov. Ak šofér neuhradí pokutu na mieste, policajt mu bude môcť zadržať doklady od vozidla, vrátane registračných značiek. Prípadne mu vozidlo zabezpečí blokovacím zariadením - takzvanou "papučou".

Informatici dokončujú plnoautomatický systém, ktorý polícii umožní vo zvýšenej miere využívať objektívnu zodpovednosť. V súčasnosti musia policajti manuálne zisťovať údaje a vkladať ich do rozhodnutí, čo je časovo náročné. Po novom to za nich urobí počítač, a tak "pozdravov" v schránkach motoristov zrejme pribudne.

Na záver si môžeme povedať, koľko Slovákov momentálne vlastní vodičský preukaz. Ich počet za ostatných desať rokov stúpol o 21 percent a vlani dosiahol 3 558 613. Podstatne výraznejšie, o 48 percent, za posledné desaťročie narástol počet na Slovensku registrovaných vozidiel. Aktuálne ich je 3 203 441.