Úžitkové automobily
Kamióny a ťahače, dodávky a ľahké úžitkové automobily. Ani svet profesionálnych vodičov nám nie je ľahostajný.
Nemilosrdné testovanie odolnosti
Dodávka upaľuje osemdesiatkou cez sekciu posiatu kanálmi, trrrrrrrrr – ľavé a pravé kolesá striedavo narážajú na hrany vysoké 5 centimetrov. „Napríklad toto robíme vyše 5000-krát,“ vraví testovací vodič. Inde zase na rolete prudko zabrzdí, až počuť, ako tlmiče dostali riadnu šupu od dorazov.
„Aj toto opakujeme mnoho razy,“ komentuje manéver a pokračuje v týraní vozidla. Vytáča motor ako nováčik v autoškole, potom prudko akceleruje, neskôr simuluje jazdu slimačím tempom v zápche… Podvozok, tlmiče, riadenie, brzdy aj celý pohonný reťazec dostávajú jedu facku za druhou: Asfaltka samý výtlk, úsek s nespevneným štrkovým povrchom, cesta z betónových panelov, 33-percentné stúpanie, najrôznejšie typy dlažby, 15 centimetrov hlboké jamy, prejazdy cez najzanedbanejšie železničné priecestie, aké si viete predstaviť, kolmo cez obrubníky, šikmo cez obrubníky zľava aj sprava, krúženie s kolesami vytočenými do krajnej polohy, slaný „kúpeľ“… Konštruktéri modelu Ford Transit sú známi svojím zanietením pre úžitkové vozidlá. Lenže v prípade úplne nového radu Transit Custom sa to skôr podobá na lásku krkavčej matere. Cieľ celej tortúry je však jasný: Dosiahnuť maximálnu odolnosť a spoľahlivosť pri každodennom používaní.
10 rokov za 180 dní
Ford svoj nový van s užitočnou hmotnosťou cca 1 t podrobil doposiaľ najkomplexnejšiemu testo- vaniu. Overenie odolnosti trvalo 6 mesiacov a spočívalo v simulácii desaťročného používania u extrémne náročného zákazníka, ktorý svoje vozidlo vôbec nešetrí. Dobre to vystihuje metafora „Transit Custom si odpykal 10-ročný trest za 180 dní“.
Do simulovania vzdialenosti zodpovedajúcej 5 miliónom najazdených kilometrov sa zapojilo vyše 150 profesionálnych testovacích vodičov spolu so šoférmi z vozidlových parkov zákazníkov a s konštruktérmi Forda. Intenzívne testovanie odolnosti sa odohrávalo v skúšobnom centre Lommel spoločnosti Ford v Belgicku, ktoré poskytlo priestor pre viac než tri desiatky samostatných testov vozidla. Medzi extrémne skúšky patrili: Diaľničné tempo – nepretržitá jazda maximálnou rýchlosťou počas dvoch mesiacov. Osmička – neustále opakovanie zatáčania v tvare číslice 8 (12.000 cyklov). Odolnosť podvozka – nárazy do 140-milimetrov vysokého obrubníka rýchlosťou 60 km/h. Výmole a hrbole – jazdy po rozbitej cesty do rýchlosti 70 km/h, a to až 5200-krát. Súčasťou podmienok, pri ktorých prebiehali skúšky, bola tiež posolená a zablatená vozovka, ktorá urýchľuje koróziu, počas vývoja si prototypy vyskúšali najnáročnejšie reálne podmienky – extrémne teploty až do 40 °C v Dubaji a treskúce 40-stupňové mrazy vo Fínsku. Transit Custom si pol roka ani na minútu neoddýchol od ťahania naloženého prívesu. Okrem toho sa skúšobné vozidlá vydali aj na dlhé testovacie jazdy v rukách profesionálnych vodičov z rôznych firemných autoparkov.
Odborníci zo spoločnosti Ford rozanalyzovali dáta z reálneho využívania modelu Transit na celom svete. Získali ich z viac než 600 vozidiel zo siedmich svetových trhov, ktoré celkovo najazdili viac ako 10 miliónov kilometrov. Pomocou týchto informácií si stanovili ciele v oblasti odolnosti pre vozidlo, ktoré pri najnešetrnejšom zaobchádzaní za 10 rokov používania najazdí 240.000 kilometrov. Výsledkov extrémneho namáhania Pomocou špeciálneho vybavenia v testovacích laboratóriách Ford podrobil 2,2-litrový zážihový motor Duratorq nového modelu Transit Custom nepretržitému 46-dňovému vysokému zaťaženiu v režime simulujúcom jazdu v mestskej premávke. Tento test bol iba jednou časťou desiatok tisíc hodín zaťažkávacích skúšok motora. Pomocou prístrojov na testovanie jednotlivých komponentov vozidla, ktoré simulujú nešetrné zaobchádzanie v reálnych situáciách, je možné desať rokov používania vozidla skomprimovať do 30 dní.
Testovací maratón bol teda ekvivalentom 10-ročného extrémneho namáhania. Čo ďalej? Na základe výsledkov získaných počas rozsiahleho programu technici urobili 100 dôležitých vylepšení. Patrí medzi ne napríklad prepracovanie a posilnenie montážnej konzoly motora, zmenami prešli i vonkajšie prahy dverí. Rovnaké testovanie prinesie vylepšenia aj úplne novým modelom Ford Transit a Transit Connect, ktoré sa na trhu objavia koncom roka 2013.
Poznatok z exkurzie na polygóne Lommel je jednoznačný: Pokiaľ ide o odolnosť, zákazníci nemusia mať obavy – Ford Transit Custom vydrží viac, než si vedia vôbec predstaviť. Okrem toho Van roka 2013 je prvým vozidlom vo svojej triede, ktoré v crash-teste Euro NCAP dosiahlo maximálne hodnotenie päť hviezdičiek. Novinka bude u slovenských dealerov v ponuke od konca marca.
Skúšobné centrum Lommel
Prototypy všetkých vozidiel, ktoré Ford vyrába v Európe, sa testujú na polygóne Lommel v Belgicku. S rozlohou 322 hektárov je to jedno z najväčších skúšobných centier na svete a má kľúčovú rolu pri vývoji každého nového európskeho modelu Ford. S výstavbou sa začalo v roku 1965, prvé vozidlo tu začali testovať 3. januára 1966. Testovacie stredisko postupne rástlo, z pôvodným 40 km testovacích tratí je dnes dvojnásobok. Ford investoval do polygónu do roku 2000 celkove 30 miliónov €. Popri špeciálnych tratiach sú k dispozícii klimatické komory, vrtule na vytváranie umelého bočného vetra, dielne, administratívne priestory, čerpacia stanica, umyváreň… Testované autá absolvujú za rok okolo 8 až 10 miliónov kilometrov. Stredisko Lommel v súčasnosti zamestnáva 70 inžinierov a 300-členný podporný tím (testovací vodiči, mechanici…). Asi 200 špeciálne školených skúšobných vodičov najazdí 60.000 km každé dva dni, čo je 1,5-krát okolo rovníka. Po ukončení testovacieho programu väčšinu vozidiel rozoberú na jednotlivé komponenty, ktoré sú podrobené dôkladnej analýze.