Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb nemecko proti suv nehoda porsche macan v nemecku autozurnal.com 2 Thumb nemecko proti suv nehoda porsche macan v nemecku autozurnal.com 1 Thumb nemecko proti suv nehoda porsche macan v nemecku autozurnal.com 3

Nemecko opäť zbrojí proti SUV. Dôvodom je tragická nehoda Porsche

Autá typu SUV v Nemecku opäť dostali ranu pod pás. Nedávno sme vás informovali o tom, že niektorí nemeckí politici vyzývajú, aby SUVčka boli rôznymi spôsobmi obmedzené. Do karát im nahrala aj mimoriadne tragická udalosť zo 6. septembra 2019. Boj proti SUV má v Nemecku znaky hystérie.

Prečítajte si tiež: 
Koniec SUV mánie v Nemecku? Politici ich chcú obmedziť!

Po nedávnych premotorovaných tankoch si SUV vyslúžili ďalšie nelichotivé nálepky.

42-ročný vodič Porsche Macan v centre Berlína prešiel do protismeru a vo vysokej rýchlosti zmietol skupinu chodcov. Bohužiaľ, štyria ľudia prišli o život, z toho jedno trojročné dieťa. Otáznikom je príčina nehody. Špekuluje sa o srdcovom alebo epileptickom záchvate, podľa okoloidúcich však vodič SUV jazdil rýchlo. Nehoda Porsche spôsobila v nasledujúcich hodinách a dňoch hystériu, zbrojenie proti SUV začalo. Hlavným vinníkom nehody sa tak na prvý pohľad nestal medzikus medzi volantom a pedálmi, ale segment SUV áut ako takých.

8. septembra sa na mieste nehody zišlo 500 ľudí. Okrem toho, že si uctili pamiatku obetí nehody, vyjadrili názor, že autá by pri plánovaní infraštruktúry nemali byť uprednostňované. Nechýbali ani transparenty s nápismi "zastavme motorizované násilie" alebo "motorizované stroje na zabíjanie". Transparenty boli namierené proti autám ako takým, keďže nielen veľké SUV autá sú v nesprávnych rukách a situáciách smrteľné. "Zbraňou" môže byť aj malé mestské auto, a to už len z fyzikálneho princípu. Situáciu si nenechali samozrejme ujsť ani politici.

Vraj "premotorované tanky", "zabijaci klímy" a "zbrane na kolesách"...

Stephan von Dassel zo strany Zelených, starosta mestskej časti Berlin-Mitte, hovorí: „Takéto autá, podobné obrneným transportérom do mesta nepatria. Sú to zabijaci klímy, nebezpeční aj bez nehôd. Každá chyba vodiča sa stáva životným ohrozením nevinných." Šéfka Zelených, Antje Kapeková, navrhla obmedziť pohyb SUV áut v mestách. Okrem vzplanutia politikov sa do situácie zamiešali aj rôzne organizácie. 

Situáciu si nenechalo ujsť ani Greenpeace. Po nehode opäť poukazovalo na ich "emisnú nečistotu" a nazvalo ich zabijakmi klímy, aj keď to s príčinou nehody veľa spoločného nemalo.

Deutsche Umwelthilfe skonštatovala, že SUV do mesta nepatria. Obmedziť by ich mali poplatky za vjazd do miest a drahšie parkovanie. Rovnaká organizácia v posledných rokoch dosiahla zákaz vjazdu starších dieselových áut do centier viacerých miest v Nemecku. Nechýbal ani Greenpeace, ktorého členovia na tri hodiny zablokovali v jednom nemeckom prístave nakladanie nových SUV áut. Greenpeace taktiež vyjadril, že je "veľmi nezodpovedné šoférovať veľké SUV autá" a taktiež vyzval automobilky, aby sa koncentrovali na ľahšie a menšie elektrické vozidlá.

Organizácie, ktoré sa väčšmi v problematike automobilov orientujú, však nevolili bojachtivý tón. Napríklad najväčší nemecký autoklub ADAC. „Je nemiestne zneužívať tak tragickú nehodu na predkladanie dopravno-politických požiadaviek,“ konštatovala hovorkyňa berlínskej pobočky Sandra Hassová. Dopravní experti zas podotkli, že väčší vplyv na následky dopravných nehôd má rýchlosť ako hmotnosť auta. „Nemôžete povedať, že SUV je nebezpečnejšie ako VW Polo. Všetko, čo sa pohybuje rýchlosťou väčšou ako 50 km/h je pre ľudské telo zväčša smrteľné,“ povedal expert Siegfried Brockmann.

Aj napriek týmto vyjadreniam je trend v Nemecku jasný. Spoločenská nálada proti SUV nadobúda veľké rozmery. Už v nedávnej minulosti sme počuli hlasy, ktoré ich pasovali do role "premotorovaných tankov". Po tragickej nehode v Berlíne dostali ďalšie, ešte menej pozitívne nálepky a dôsledky nenechajú na seba dlho čakať. Je len otázkou času, kedy sa politický a mediálny tlak v Nemecku a Európe proti SUV vystupňuje.  

Zdroj: ČTK

Advertisement