28988 opel astra st online autozurnal 1140x190

Nemecko nepodporí zákaz predaja spaľovacích áut! Ďalších 5 štátov chce odklad o 5 rokov

Taliansko, Portugalsko, Slovensko, Bulharsko a Rumunsko chcú o päť rokov posunúť zákaz predaja nových áut so spaľovacími motormi. Proti zákazu je Nemecko.

Európsky parlament nedávno schválil návrh, ktorý hovorí o kompletnom zákaze predaja nových osobných áut a ľahkých úžitkových vozidiel so spaľovacími motormi, a to od roku 2035. Opatrenie sa netýka ojazdených vozidiel. Prísnejšie normy pre emisie CO2 majú prinútiť automobilky, aby prestali vyrábať autá so spaľovacími motormi a zamerali sa na elektromobily. Opatrenie je súčasťou klimatického balíka, ktorého cieľom je výrazne znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2030 a do roku 2050 dosiahnuť CO2 neutralitu. 

Táto politika je kľúčovým pilierom plánov EÚ na riešenie rastúcich emisií z dopravy a urýchlenie prechodu na elektrické vozidlá, keďže EÚ sa snaží do roku 2030 znížiť čisté emisie skleníkových plynov o 55 % v porovnaní s úrovňou z roku 1990. Návrh na zníženie emisií áut, ktorý predložila Európska komisia minulý rok, by vyžadoval 100 % zníženie emisií CO2 z nových áut do roku 2035, čo prakticky znemožňuje predaj vozidiel so spaľovacími motormi.

Ministri z krajín EÚ sa plánujú dohodnúť na svojom stanovisku pred rokovaním o konečnom zákone s parlamentom EÚ, ktorý tento mesiac v hlasovaní podporil návrh zákazu od roku 2035. Päť krajín žiada namiesto kompletného zákazu 90 % zníženie emisií CO2 z áut do roku 2035 a dosiahnutie 100 % cieľa do roku 2040.Medzi nimi aj Slovensko. To v praxi znamená, že zákaz predaja nových spaľovacích aút by prišiel v roku 2040, teda o 5 rokov neskôr. 

Ľahké úžitkové vozidlá by mali dosiahnuť 80 % zníženie CO2 do roku 2035 a 100 % zníženie do roku 2040, a nie 100 % zníženie do roku 2035 navrhované Komisiou. "Je potrebné stanoviť primerané prechodné obdobia," uvádza sa v dokumente s odkazom na potrebu rozšírenia nabíjacej infraštruktúry. Bulharský predstaviteľ, ktorý si neželal byť menovaný, uviedol, že klimatická politika musí zohľadňovať ekonomické a sociálne faktory, ako sú napr. „významné rozdiely“ v kúpnej sile medzi krajinami EÚ. Brusel však tvrdí, že dátum 2035 je kľúčový, pretože priemerná životnosť nových áut je 15 rokov – takže neskorší zákaz by zabránil EÚ dosiahnuť čisté nulové emisie do roku 2050. 

Niektoré štáty návrh zákazu predaja nových áut so spaľovacími motormi podporia, no automobilová mocnosť Nemecko je kompletne proti! Nepodporí zákaz spaľovacích motorov. „Odhliadnuc od toho, aké ušľachtilé sú motívy EÚ, neexistuje možnosť, ako by sme už dnes mohli vedieť, že v budúcnosti nebude priestor pre alternatívne technológie ako napr. syntetické palivá. Dnes s nimi nik nepočíta, ale v budúcnosti sa môžu stať bodom zvratu,“ povedal nemecký minister financií Christian Lindner. Pridal sa k nemu aj nemecký minister dopravy, Volker Wising. Tvrdí, že "musíme ostať technologicky neutrálni". 

Zdroj: europe.autonews.com, reuters