28988 opel astra st online autozurnal 1140x190

Nemci zvažujú, či zverejnia reálnu spotrebu svojich áut

Spôsob merania má byť pre všetky nemecké značky rovnaký.

BMW, Daimler a Volkswagen možno napodobnia francúzsky koncern PSA Groupe a začnú zverejňovať skutočnú spotrebu paliva, nameranú v reálnej premávke.

Šéfovia nemeckých automobiliek aktuálne hľadajú spoločný postup, ako by meranie malo vyzerať. Hlavným iniciátorom rozhovorov je koncern Volkswagen, ktorý pre emisný škandál bojuje s pošramotenou povesťou.

„Očakávam, že v dohľadnej dobe dospejeme k riešeniu,“ povedal Matthias Müller – šéf koncernu Volkswagen na nedávnej výročnej tlačovej konferencii.

Merania by mal zastrešovať Nemecké združenie výrobcov automobilov (VDA) a ministerstvo dopravy. 

„S federálnym ministerstvom dopravy vedieme konštruktívne rokovania o otázke, ako môžeme zlepšiť transparentnosť,“ potvrdil prezident VDA, Matthias Wissmann. Podrobnosti však, vzhľadom na prebiehajúce rozhovory, prezradiť nechcel.

Zatiaľ čo Nemci sa dohadujú, Francúzi už stihli zverejniť reálnu spotrebu paliva 58 modelov s rôznymi motormi, prevodovkami a výbavami. Spolu tak majú v rukách údaje o rovnej tisícke áut.

Metodiku pre meranie spotreby v reálnej premávke pre koncern PSA vytvorila belgická organizácia Transport & Environment. Na meranie samotné dohliada certifikačná spoločnosť Bureau Veritas. Pred každou jazdou sa okrem iného kontroluje správnosť tlaku v pneumatikách alebo či typ oleja v motore zodpovedá sériovej výrobe.

Z verejných komunikácií v okolí Paríža vznikla testovacia trasa, ktorá zahŕňa 25,5 kilometra jazdy po meste, 35,7 km na okresných cestách a 31,1 km po diaľnici. 

Jazdný štýl testovacích komisárov údajne zodpovedá bežnej jazde napríklad do práce. Autá majú zapnutú klimatizáciu a na palube každého z nich je okrem šoféra a meracieho zariadenia, aj ďalšia bližšie nešpecifikovaná záťaž.

Na meranie spotreby používajú systém PEMS (Portable Emissions Measuring System), pripevnený k zadnej časti automobilu. Za referenčnú komisári brali teplotu vzduchu 14 stupňov Celzia. Odchýlka priemernej rýchlosti v rámci jednotlivých jázd nesmela prekročiť 3 km/h.

Merania ukázali, že rozdiel medzi laboratórnou a skutočnou spotrebou v priemere dosahuje 1,8 litra benzínu alebo nafty na sto kilometrov.

Advertisement