Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb dacia sandero 2021 autozurnal.com 2 Thumb dacia sandero 2021 autozurnal.com 1 Thumb dacia sandero 2021 autozurnal.com 3 Thumb dacia sandero 2021 autozurnal.com 2 Thumb dacia sandero 2021 autozurnal.com 4 Thumb dacia sandero 2021 autozurnal.com 5 Thumb dacia sandero 2021 autozurnal.com 6 Thumb dacia sandero 2021 autozurnal.com 7 Thumb dacia sandero 2021 autozurnal.com 8

Nárazový test Dacie Sandero a Logan: Iba dve hviezdy, no hlavne kvôli asistenčným systémom (VIDEO)

Nová Dacia Sandero si v najnovších výsledkoch nárazových testov Euro NCAP pripísala iba dve hviezdy. Napriek tomu nejde o žiadnu senzáciu a "tragédiu". V ochrane dospelej posádky a detí si počínala celkom dobre. Výsledky platia aj pre technicky spriaznený sedan Logan.

Video:


Aj keď je nový Logan a Sandero najbezpečnejšou Daciou v histórii, Euro NCAP ich ohodnotil len na dve hviezdy. Neporovnávajte však súčasné hodnotenie s minulosťou, testy Euro NCAP prešli niekoľkými sprísneniami a do úvahy berú aj fungovanie asistenčných systémov a bezpečnostnú výbavu (aktívna bezpečnosť). Pasívna bezpečnosť nového Sandera a Loganu je dobrá, stačí sa pozrieť na to fotky po náraze, so zachovanou "bezpečnostnou klietkou" a neohnutými A-stĺpikmi. Za bezpečnosť pri náraze dospelej posádky s detí si pripísalo 70 a 72 %. Ak by sme hodnotili iba tieto dve disciplíny, Sandero by dostalo štyri hviezdy. Prepadlo však pri ochrane chodcov (iba 41 %) a tiež pri hodnotení asistenčných systémov. 

Kompletný report k nárazovému testu Dacia Sandero 2021

A práve posledné hodnotenie Sanderu zlámalo väzy. Sandero si totiž v tomto čiastkovom hodnotení pripísalo body "iba" za pripomenutie nezapnutia bezpečnostných pásov a dobre tiež reagovalo na automatické brzdenie pri reakcii na iné vozidlá. Systém však využíva iba radar (jednoduchšie riešenie bez kamery) a nerozoznáva chodcov a cyklistov. Chýba tiež udržiavanie v jazdných pruhoch.

Výsledky nárazového testu Dacie Sandero sa stali "obeťou" jednoduchšej elektronickej výbavy. Rozhodne však nejde o nebezpečné auto, 70 % pri ochrane dospelej posádky nie je tragédiou a oproti minulej generácii, ktorá síce získala v "starom" systéme hodnotenia 4 hviezdy, ide rozhodne o oveľa bezpečnejšie a pevnejšie auto.