Naozaj ľudový Volkswagen s technikou Audi? Kúpiť sa dal u susedov
Volkswagen Pointer stojí za pozornosť hlavne vďaka netradične usporiadanému pohonnému reťazcu.
Rok 2004 sa do histórie automobilizmu zapísal znovuzrodením značky Dacia. V lete odštartoval predaj Loganu a ako sa ukázalo neskôr, pre materský Renault to bola hotová zlatá baňa.
V rovnakom období sa s vlastným jednoduchým autom skúšala presadiť aj značka, ktorá ho má priamo v názve - Volkswagen. V októbri 2004 uviedla na ruský a ukrajinský trh model Pointer.
Troj- a päťdverový hatchback bol vonkajšími rozmermi veľmi podobný vtedajšiemu Polu a zároveň celkom iný. Jeho názov odvodili od psieho poľovníckeho plemena, povestného veľkou chuťou do práce.
Štíhla karoséria s veľkými oknami pripomína autá z deväťdesiatych rokov minulého storočia. Zvláštnosťou je dlhá kapota motora a masívny predný previs - k nim sa ešte dostaneme. Kabína pôsobí konzervatívnym dojmom, ako sme vo Volkswagene zvyknutí. Kvalita použitých materiálov však ani náhodou nezodpovedala drahším modelom tejto značky. Na lacné plasty sa v dobových testoch sťažovali aj ruskí novinári. Otáčkomer bol výsadou drahších verzií, podobne, ako elektrické ovládanie okien.
Pikoškou je, že konštruktéri na spúšťanie a vyťahovanie okien nepoužili tradičné kolískové ovládače, ale samostatné tlačidlá. Jedno slúži pre spúšťanie okna, ďalšie pre vytiahnutie. Keďže na subtílnej výplni šoférových dverí pre ne nezostal priestor, konštruktéri dokopy osem tlačidiel elektrického ovládania okien umiestnili na stredovú konzolu, pod výduchy klimatizácie. Mimochodom, za manuálnu klimatizáciu si zákazník mohol priplatiť. K dispozícii boli aj dva čelné airbagy a výškovo nastaviteľné predné bezpečnostné pásy. Takú samozrejmosť ako ABS, ste nedostali ani za extra príplatok.
Ak sú vám tvary malého hatchbacku povedomé, zrejme sa nemýlite. Volkswagen Pointer je súrodencom v Južnej Amerike mimoriadne populárneho modelu Gol. K pôvodne zamýšľanej výrobe v Rusku nikdy nedošlo, a tak Volkswagen necelé dva roky dovážal autá z brazílskej fabriky São Bernardo do Campo.
Dlhšie sa Pointer v Rusku, ani na Ukrajine nezohrial. Predaj sa oficiálne skončil v lete roku 2006 pre mizerný dopyt. Azda hlavným dôvodom bola cena, štartujúca od 9230 amerických dolárov (VW v Rusku uvádzal cenu v dolároch), čo pri prepočítaní kurzom, platným v roku 2004, predstavuje takmer 11 500 eur. Konkurencia ponúkala viac priestoru i výbavy, za menej peňazí.
Dôvod, prečo Volkswagenu Pointer venujeme článok, hľadajte v útrobách auta. Áno, úspech Dacie vyplynul z recyklovania techniky starých Renaultov. Napríklad podvozok prvého Logana vychádza z Clia II, ktoré debutovalo v roku 1998. Lenže Volkswagen zašiel do hlbšej histórie.
Necelé štyri metre dlhý hatchback Volkswagen Pointer má motor uložený pozdĺžne pred prednou nápravou a pohon predných kolies. Využíva totiž platformu UX. Jej konštrukčný základ siaha k Audi 80 B2 (vyrábali ho v rokoch 1979 až 1986) a Volkswagenu Passat B2 (1981 - 1988).
Nemci na podvozku UX postavili celú plejádu rôznych modelov, určených pre Južnú Ameriku. Niektoré mali pod kapotou plochý vzduchom chladený štvorvalec z Chrobáka, iné modernejšie radové, kvapalinou chladené štvorvalce.
Práve Volkswagen Gol a z neho odvodený Pointer dotiahol túto vskutku archaickú techniku až do nového milénia a zároveň blízko k našim hraniciam.
V Rusku a na Ukrajine boli k dispozícii dva osemventilové benzínové štvorvalce. Slabší liter dosahoval výkon 48 kW (65 k), silnejšia jedna-osmička trpela na svoj brazílsky pôvod. Autá s výkonom sto koní a vyšším tam boli zaťažené vyššou sadzbou dane, preto silnejší motor produkoval iba 73 kW (99 k). Obom agregátom sekundovala päťstupňová manuálna prevodovka.
Dobový test časopisu "Za volantom" si dynamiku väčšieho motora pochvaľuje. Ruským novinárom vadil akurát hluk a vibrácie, prenikajúce do kabíny z motorového priestoru. Podvozok si vyslúži pochvalu za solídny komfort, veľké zdvihy kolies a svetlú výšku podvozka 170 mm.
Cena testovaného exemplára však presiahla hranicu 16 000 eur, a to ešte nebol v plnej výbave. Pointer bol ľudový hlavne osvedčenou a ľahko opraviteľnou technikou, nie cenou. Tomu v konečnom dôsledku zodpovedal aj jeho (ne)úspech.