Prvý dotyk
Prvý kontakt a najmä prvé kilometre za volantom veľa napovedia o každej novinke.
Najviac sexi je s dvojvalcom. Vynovený FIAT 500 sme prehnali po Turíne
Ponúkame obrázky a niekoľko dojmov z novinárskej prezentácie vynovenej Päťstovky. FIAT zorganizoval prvé jazdy na domácej pôde a vedel prečo. Taliani dokážu vyvolať emócie ako nik iný. Zvlášť, keď prvé kroky po príjazde do mesta vedú k historickej továrni Lingotto.
Giacomo Matté-Trucco prišiel začiatkom 20. storočia s bizarným nápadom - postaviť kompaktnú poschodovú továreň na autá. Vtedajšie vedenie značky FIAT dlho neváhalo a ambicióznemu architektovi povedalo áno. Výstavba začala ešte počas prvej svetovej vojny, v roku 1916, aby ju o sedem rokov neskôr mohli slávnostne otvoriť.
Rozlohou neveľká, zato netradične vysoká, päťposchodová, fabrika patrila medzi prvé železobetónové priemyselné stavby. Výrobná linka tvarom pripomínala špirálu, pričom montáž začínala na prízemí. Čím vyššie auto vystúpilo, tým bližšie bolo k dokončeniu. To najlepšie prišlo vždy až na záver. Každý exemplár absolvoval svoj prvý kilometer na streche továrne, kde stál unikátny testovací ovál s dvomi klopenými zákrutami. Druhou špirálou autá opúšťali fabriku.
V Lingotte vznikalo až 80 rôznych modelov, vrátane úžitkových vozidiel a leteckých motorov. Mračná sa nad závodom začali sťahovať v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Výrobná kapacita prestávala stačiť a možnosti modernizácie boli vzhľadom na priestorové podmienky obmedzené. FIAT sa viac sústredil na fabriku Mirafiori, stojacu neďaleko. Napriek, tomu, výroba v Lingotte skončila až v roku 1982. Paradoxne, posledný automobil, ktorý opustil špirálovitú výrobnú linku nebol FIAT, ale Lancia Delta.
Komplex sa neskôr dočkal prestavby a renovácie. Priestory bývalej výrobnej linky a testovacia trať dnes slúžia na prezentačné účely. Druhá špirála, po ktorej autá schádzali dole, je súčasťou obchodného centra. V Lingotte sú aktuálne aj dva hotely, koncertná sála a kongresové centrum. Nezmizol ani duch automobilizmu, keďže časť areálu patrí Fakulte automobilového inžinierstva Polytechnickej univerzity v Turíne.
Lingotto výrobu legendárneho FIATu 500 Nuova nikdy nezažilo, produkovali tu však úplne prvú Päťstovku s motorom vpredu, známu ako Topolino.
Vôbec nevadí, že súčasný model vzniká v poľských Tychách. Na Apeninskom polostrove je doma, čo vidno v preplnených uliciach. Taliani prepadli kombináciám lakov karosérie, nálepiek a diskov. Hoci Päťstovka stojí na každom rohu, málokedy naraz uvidíte dva rovnaké exempláre. Mimochodom, po facelifte majú zákazníci k dispozícii 13 lakov a viac než sto rôznych doplnkov.
Presúvanie sa v oblom miniaute s brblavým dvojvalcom po Turíne spôsobuje rovnakú radosť, ako jazda so športovým autom na okruhu. Jednoducho cítiť, že pre toto sa Päťstovka narodila. Prepĺňaný motor 0,9 TwinAir (62,5 kW/85 k) stále potrebuje aspoň dvetisíc otáčok, aby vládal. Vytáča sa s obrovskou ľahkosťou, pričom v rámci modernizácie a prechodu na emisnú normu Euro6 akoby trochu stíchol a menej vibruje.
Naďalej má nezameniteľný zvuk, pripomínajúci pôvodnú Nuovu alebo poľského Malucha. Downsizing nebol nikdy taký príťažlivý ako v tomto aute. Nechcem ho chváliť v predstihu, ale počas prvého testu na domácej pôde bez problémov konzumoval osem litrov Naturalu. Teraz zvládol jazdu naprieč Turínom za 6,5 l/100 km. S vypnutým eko režimom i systémom štart/stop a v nie úplne pomalom tempe. Lebo tak sa v Taliansku jazdiť nedá.
Hoci cena benzínu v Turíne prekračuje hranicu 1,6 eura za liter, defenzívnu jazdu volí máloktorý šofér. Hlavne odchody z križovatiek sú ako opreteky. V snahe o čo najlepšiu pozíciu mnohí štartujú tesne predtým, než zasvieti zelená. Malá veľká cena sa tam koná na každej väčšej križovatke.
Presadnutie do základnej motorizácie mi iba potvrdilo, že do Päťstovky patrí dvojvalec. Atmosférický agregát 1,2 8V, pochádzajúci z konštrukčného radu FIRE prežil aj prísnejšie emisné limity. Naďalej produkuje výkon 51 kW (69 k) a je ranou istoty, ak ide o spoľahlivosť a možno aj hospodárnosť. FIAT totiž ponúka aj verziu spaľujúcu kvapalný ropný plyn (LPG). 85-koňový dvojvalec i jedna-dvojku je možné kombinovať s päťstupňovou manuálnou prevodovkou alebo s robotizovaným ústrojenstvom Dualogic.
Ponuka motorizácií je netradične široká, keďže zahŕňa aj silnejšiu verziu dvojvalca TwinAir (77 kW/105 k), ďalej jeho základný atmosférický variant (48 kW/65 k), atmosférickú jedna-štvorku (73,5 kW/100 k) a turbodiesel 1,3 MultiJet (70 kW/95 k). Rozsah motorov sa bude líšiť v závislosti od konkrétneho trhu. Mojím zatiaľ nesplneným snom je vyskúšať dvojvalec bez turba.
Že Päťstovka po vizuálnej stránke žiadny facelift nepotrebovala, je jasné. O to ťažšiu úlohu mali dizajnéri. Naživo sa predné partie zmenili celkom zásadne. Fiatke to stále veľmi svedčí, no trochu sa odklonila od originálu a nabrala kurz smerom k modelu 500X.
Imidžové auto dostalo všetko, čo dnes letí, teda najmä diódové denné svietenie a vnútri dotykový displej. Multimediálny systém Uconnect dokáže zrkadliť obsah smartfónu a môže obsahovať navigáciu TomTom. Inak, kabína prešla väčšími úpravami, než naznačovali prvé fotografie. Iné sú plasty na výplniach dverí i palubnej doske. Otvorenú poličku pred spolujazdcom nahradila uzatvárateľná a podstatne hlbšia schránka.
Hodnotnejšie vyzerajú ovládače elektrického ovládania okien a dizajnéri pootočili dokonca aj okrúhle výduchy ventilácie na krajoch palubnej dosky. To preto, aby bola mriežka vertikálne a ladila s rovnako orientovanými výduchmi uprostred. Digitálny prístrojový panel stále patrí k príplatkovej výbave, no počas prvej jazdy som naň nemal šťastie. Autá pôsobili subjektívne poctivejšie a kvalitnejšie ako predtým.
FIAT 500 je jedno z áut, na ktorých sa ťažko hľadajú nedostatky. Ak aj nejaké nájdete, zväčša ich vyváži charizmou. Áno, jazda je tvrdšia, ale testované auto stálo na veľkých 16-palcových diskoch, ktoré by vyviedli z miery každé miniauto. Stačili by mi aj štrnásť palcové disky, veď originál jazdil na dvanástkach. Hrubšie predné stĺpiky v porovnaní s najnovšími konkurentmi v segmente prezrádzajú konštrukčný vek Päťstovky. No a pri výškovom nastavovaní sedadla sa hýbe iba zadná časť sedáka.
Aj tak by som ju chcel... Takú, aká je. FIAT 500 má svojský dizajn a svojskú techniku. Jednoducho stopercentný FIAT.
Slovenský importér už prijíma objednávky a pripraviť si treba minimálne 9640 eur. Podrobný cenník spoznáme neskôr. Napokon, fyzicky sa Päťstovky u predajcov objavia v septembri.