Vw vypredaj skladov 1140x190
Thumb 07 actros l Thumb 02 actros l Thumb 03 actros l Thumb 04 actros l Thumb 05 actros l Thumb 06 actros l Etrc2024 1024x597 Thumb 01 actros l edited 1

Najväčší a najluxusnejší sériový Actros

Potom, ako spoločnosť Mercedes-Benz Trucks v marci 2021 uviedla na trh model Actros F zameraný na funkčnosť a limitovanú sériu Actros Edition 2, teraz nasleduje Actros L. Nový top-model z úspešného konštrukčného radu si zákazníci v Európe môžu objednávať od 1. júla. Výroba sa začne v novembri 2021.

Actros L charakterizuje prvotriedna ponuka priestoru a hodnotná výbava, ktorá poskytne vodičom ešte viac pohodlia pri práci i oddychu. Kabína vo variantoch Stream Space, Big Space a Giga Spacemá šírku 2,50 metra a vďaka rovnej podlahe bez tunela motora garantuje mimoriadne komfortné prostredie. Zlepšená zvuková izolácia interiéru tlmí rušivé zvuky, čo je ďalšie plus najmä v čase odpočinku.

K pohode pri šoférovaní prispieva pozícia sedenia znížená o 40 milimetrov, ktorá zároveň zlepšuje výhľad na cestu. Pridanú hodnotu v oblasti bezpečnosti, predovšetkým za tmy, prinášajú aj LED svetlá s novým dizajnom, ktoré sa dodávajú na želanie. Komfort vodiča okrem toho zvyšujú špecifické prvky výbavy: štýlové čalúnenie sedadla, nové vnútorné obloženie dverí, extra-kvalitný matrac s vrchným poťahom hrubým 45 milimetrov a na dotyk príjemný povrch zadnej steny kabíny v oblasti lôžka.

Komplexná bezpečnostná výbava

Okrem asistenta pre jazdu v pruhu, asistenta udržiavania odstupu a kamerového systému Mirror Cam ponúka výrobca ďalšie bezpečnostné prvky a funkcie. Pre Actros L sa na želanie dodáva napríklad aktívny asistent odbočovania S1X Mercedes-Benz, ktorý najnovšie dokáže pri odbočovaní nielen upozorniť vodiča na pohybujúcich sa cyklistov alebo chodcov na strane spolujazdca, ale do rýchlosti 20 km/h aktivuje automatizované brzdenie až do úplného zastavenia vozidla v prípade, že vodič nereaguje včas.

Ďalším prvkom bezpečnostnej výbavy v modeli Actros L je systém Active Drive Assist druhej generácie (ADA 2). Tento systém aktívne podporuje vodiča pri vedení trucku – dokáže automatizovane udržiavať odstup, zrýchľovať i riadiť vozidlo. Pritom však musia byť splnené určité nevyhnutné podmienky, ako napríklad dostatočný polomer zákruty alebo zreteľne viditeľné vodorovné dopravné značenie. Funkcia, ktorá je súčasťou systému ADA 2, navyše dokáže aktivovať núdzové zastavenie vozidla, ak vodič neprevezme riadenie aj napriek vizuálnemu a zvukovému varovaniu. Keď vozidlo úplne zastaví, systém automaticky aktivuje novú elektronickú parkovaciu brzdu.

Sériovo je Actros L vybavený aktívnym asistentom brzdenia (ABA) piatej generácie s funkciou rozpoznávania chodcov. Systém ABA 5, ktorý pracuje s kombináciou radarového a kamerového systému, identifikuje nebezpečenstvo kolízie s vozidlom idúcim vpredu, so stacionárnou prekážkou alebo s pohybujúcim sa, resp. so stojacim chodcom. Ak vodič primerane nereaguje na optické a akustické varovanie, systém v druhom kroku aktivuje čiastočné brzdenie a následne automaticky brzdí naplno – pred pohybujúcimi sa osobami až do rýchlosti 50 km/h.

Konektivita na mieru

V súvislosti so systémami podporujúcimi efektívnu jazdou má vodič k dispozícii inteligentné manažovanie činnosti tempomatu a prevodovky v rámci predvídavej stratégie jazdy Predictive Powertrain Control. Systém PPC dokáže zohľadniť topografiu, vhodný priebeh cesty a dopravné značky. Takto možno predísť zbytočnému brzdeniu, akcelerovaniu i preraďovaniu. S pomocou prediktívnej stratégie jazdy spotrebuje najmladšia generácia vozidiel Actros na rýchlostných komunikáciách a diaľniciach až o 3 % menej nafty a v regionálnej doprave usporí až 5 % paliva v porovnaní s vozidlami, ktoré nie sú vybavené týmto systémom. Do témy palivovej úspornosti zapadá aj nový asistent EcoSupport, ktorý pomáha vodičovi pri čo najhospodárnejšom jazdení.

„Pri vývoji vozidla Actros L sme sa zamerali predovšetkým na komfort vodiča, bezpečnosť, konektivitu a celkové náklady spojené s vlastníctvom, aby sme v týchto aspektoch priniesli ďalšie zlepšenia pre našich zákazníkov a ich vodičov,“ charakterizuje novinku Andreas von Wallfeld, vedúci marketingu, odbytu a služieb v Mercedes-BenzTrucks. „Vďaka dôslednej komunikácii so zákazníkmi poznáme ich želania pokiaľ ide o prémiové nákladné vozidlo pre ich podnik a vodičov. Actros L je reakciou presne na tieto želania.“