299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement

Najnovšie crash-testy Euro NCAP ukázali, ako autá starnú

Už dávno nemali výsledky bariérových skúšok Euro NCAP toľko publicity ako teraz. Komisári vyskúšali aj niektoré konštrukčne staršie autá, ktoré sú stále dostupné na európskom trhu, a v jednom prípade neudelili ani jednu hviezdičku. 

Bruselská organizácia Euro NCAP pravidelne hodnotí bezpečnosť automobilových noviniek na európskom trhu. Čelný náraz do deformovateľnej prekážky s čiastočným a plným prekrytím (pri rýchlosti 64, resp. 50 km/h), bočný stret s deformovateľnou prekážkou a stĺpom (50, 32 km/h), test ochrany krčnej chrbtice pri náraze zozadu, ochrana chodcov a najnovšie aj bezpečnostné systémy sa podpisujú pod finálne hodnotenie, vyjadrené hviezdičkami.

Automobilka FIAT sa významne zapísala do histórie nezávislej organizácie Euro NCAP už v roku 2000. Malé Seicento vtedy za nárazové testy dostalo biedne dve hviezdičky. Dokonca mu komisári dodatočne jednu škrtli, pretože riziko smrteľného zranenia šoféra pri bočnom náraze bolo príliš vysoké.

Aktuálne sa v médiách pretriasa najnovšie kolo crash testov Euro NCAP. Najväčšiu publicitu si opäť vyslúžil FIAT, pretože jeho Punto nezískalo ani jednu hviezdu. Malý hatchback tým pádom zaznamenal najhorší výsledok v histórii bruselskej organizácie.

Tému by sme mohli uzavrieť konštatovaním, že Turínčania vyrábajú nebezpečné autá. Pravdou ale je, že Seicento bolo v roku 2000 zúfalo zastarané, veď išlo o rozsiahlejší facelift modelu Cinquecento, predstaveného začiatkom 90. rokov minulého storočia. Podobne ako Seicento, ani "naša" Felicia - postavená na základoch Favorita - by v tých časoch asi neobstála zásadne lepšie.

V prípade Punta je výsledok bez jedinej hviezdičky o to zaujímavejší, že testovaciu tortúru absolvovalo už druhýkrát. Prvý raz sa proti bariére postavilo v roku 2005 (vtedy ešte pod názvom Grande Punto) a čuduj sa svete, získalo plný počet päť hviezd. Dokonca si FIAT vyslúžil pochvalu za bezpečnostnú výbavu, v ktorej nechýbal ani kolenný airbag šoféra. Pravda, bariérovými skúškami napokon prešli autá iba so šiestimi airbagmi, teda bez kolenného.

O dvanásť rokov neskôr sa malý FIAT opäť objavil v laboratóriách organizácie Euro NCAP a výsledok nie je taký strašidelný, ako výsledná nula na jeho konte. Ako sa ukázalo, samotná konštrukcia karosérie ako-tak obstojí aj v súčasnosti. Slabá je predovšetkým bezpečnostná výbava auta.

Punto je dnes výbehový model, a tak FIAT jeho ponuku radikálne zredukoval. K štandardnej výbave patria iba dva čelné airbagy, za bočné si treba priplatiť, a tak neboli súčasťou testovaných áut. Ochrana šoférovho hrudníka pri bočnom náraze do deformovateľnej prekážky bola vyhodnotená ako "medzná", čo v školskom slangu znamená "na trojku". Bočný náraz do stĺpa sa vzhľadom na chýbajúce bočné airbagy neuskutočnil, takže Punto si nepripísalo ani bod.

Zastaranosť auta dokumentujú sedadlá, ktoré nedostatočne chránia krčnú chrbticu šoféra a spolujazdca v prípade, že do FIATa zozadu narazí iné vozidlo.

Napriek tomu, že Taliani za dvanásť rokov Punto nikdy neporiadne nezmodernizoval, ba ho ešte ochudobnil o bočné, hlavové a kolenný airbag, auto hodnotené podľa najnovšej metodiky Euro NCAP mohlo získať dve hviezdy za ochranu dospelých, tri za ochranu detí a štyri za bezpečnosť chodcov. 

Napokon nedostalo ani jednu a príčinou je absencia akýchkoľvek moderných asistenčných systémov. Punto obsahuje akurát upozornenie na nezapnuté bezpečnostné pásy vpredu, čo je žalostne málo. Práve asistenčné systémy majú v súčasnej metodike hodnotenia veľkú váhu. FIAT nezískal v disciplíne asistenčné systémy ani jeden bod a kvôli tejto nule mu škrtli aj všetky hviezdičky.

Ako rýchlo starnú autá, dokazuje ďalší malý hatchback - DS3. Opäť ide o automobil, ktorý sa v laboratóriu Euro NCAP objavil druhýkrát. V roku 2009 - vtedy ešte pod názvom Citroën DS3 - získal plný počet päť hviezd. O osem rokov neskôr dostal už iba tri hviezdy. Vzhľadom na ambície DS-trojky, konkurovať prémiovým malým hatchbackom ako Audi A1 alebo Mini, to nie je veľa. Kameňom úrazu sú opäť asistenčné systémy a slabá ochrana cestujúcich na zadných sedadlách.

A do tretice ešte jedna opakovaná skúška: Alfa Romeo Giulietta sa už nepýši piatimi, ale iba tromi hviezdičkami. Na vine je opäť nedostatočná ponuka asistenčných systémov v základnej výbave a medzery v ochrane cestujúcich na zadných sedadlách. Plus nedostatočne fungujúci bočný airbag.

Podobne aj Ford C-Max získal trojhviezdičkové hodnotenie hlavne kvôli slabej ponuke elektronických asistentov.

Duster "za tri" a s výkričníkom

Druhá generácia rumunského SUV je objektívne bezpečnejšia ako jej predchodca, ale počet získaných hviezdičiek sa nezmenil. Stále má tri.

Konštrukčný základ novinky síce zostal rovnaký, avšak technici predsa len spevnili prednú časť karosérie. Vo výbave sa objavili nové predné sedadlá, plnohodnotné hlavové airbagy a pribudol aj jeden asistenčný systém - ultrazvukové monitorovanie takzvaných mŕtvych uhlov.

Kabína zostala po čelnom náraze s čiastočným prekrytím stabilná. Výhrady hodnotiacich komisárov smerovali k palubnej doske na strane šoféra, ktorá mu môže spôsobiť zranenie. Duster zaváhal pri čelnom náraze s plným prekrytím. Ochrana hlavy šoféra sa totiž ukázala ako nedostatočná.

Naopak, bočný náraz do deformovateľnej prekážky vyniesol Dacii plný počet bodov. Poradila si aj pri zložitejšom bočnom náraze do stĺpa. Ochrana pasažierov na predných sedadlách bola vyhodnotená ako dostačujúca, čo v školskom slangu znamená "na dvojku". Ochrana krčnej chrbtice pasažierov na predných i zadných sedadlách je v prípade, že do Dustera zozadu narazí iné vozidlo, marginálna, teda "na trojku".

Duster nemá problém ani s ochranou detí na zadných sedadlách, kritiku si vyslúžil akurát za nedostatočne označené kotvy detských sedačiek Isofix.

Problémom dostupného SUV je ochrana hlavy šoféra pri čelnom náraze a slabá ponuka asistenčných systémov v základnej výbave. Dacia Duster obsahuje iba upozornenie na nezapnuté bezpečnostné pásy a obmedzovač rýchlosti.

Yaris zahviezdil 

Spomedzi ostatných áut hodnotených v najnovšom kole bariérových skúšok Euro NCAP potešila hlavne Toyota Yaris. Hoci ochrana šoférovho hrudníka pri čelnom náraze by si zaslúžila ešte vylepšiť, malá Toyota dosiahla plný počet hviezdičiek.

Vo výsledkoch nižšie nájdete aj crossover Kia Stonic, hoci fyzicky testy neabsolvoval. Keďže základná štruktúra auta je zhodná s modelom Rio, komisári iba prevzali hodnotenie hatchbacku. Stonic podobne ako Toyota Aygo dostal dvojité vysvedčenie. Jedno bez a druhé s balíčkom asistenčných systémov (v oboch prípadoch obsahuje funkciu autonómneho núdzového brzdenia a výstrahu pred neúmyselným opustením jazdného pruhu).

Výsledky všetkých testovaných áut si pozrite v tabuľke. Boli medzi nimi aj dva modely, ktoré na slovenskom trhu chýbajú - čínsko-britský crossover MG ZS a miniauto Opel Karl. 

Kompletné výsledky

Alfa Romeo Giulietta: 3 hviezdičky
ochrana dospelých ochrana detí ochrana chodcov asist. systémy
72% 56% 59% 25%
BMW 6 GT: 5 hviezdičiek
ochrana dospelých ochrana detí ochrana chodcov asist. systémy
86% 85% 81% 59%
Dacia Duster: 3 hviezdičky
ochrana dospelých ochrana detí ochrana chodcov asist. systémy
71% 66% 56% 37%
DS3: 3 hviezdičky
ochrana dospelých ochrana detí ochrana chodcov asist. systémy
69% 37% 55% 29%
FIAT Punto: 0 hviezdičiek
ochrana dospelých ochrana detí ochrana chodcov asist. systémy
51% 43% 52% 0%
Ford C-Max / Grand C-Max: 3 hviezdičky
ochrana dospelých ochrana detí ochrana chodcov asist. systémy
76% 60% 59% 29%
Hyundai Kona: 5 hviezdičiek
ochrana dospelých ochrana detí ochrana chodcov asist. systémy
87% 85% 62% 60%
Jaguar F-Pace: 5 hviezdičiek
ochrana dospelých ochrana detí ochrana chodcov asist. systémy
93% 85% 80% 72%
Kia Stinger: 5 hviezdičiek
ochrana dospelých ochrana detí ochrana chodcov asist. systémy
93% 81% 78% 82%
Kia Stonic: 3 / 5 hviezdičiek
ochrana dospelých ochrana detí ochrana chodcov asist. systémy
85% 84% 62% 25%
93% 84% 71% 59%
MG ZS: 3 hviezdičky
ochrana dospelých ochrana detí ochrana chodcov asist. systémy
71% 51% 59% 29%
Opel Karl: 3 hviezdičky
ochrana dospelých ochrana detí ochrana chodcov asist. systémy
61% 60% 58% 25%
Toyota Aygo: 3 / 4 hviezdičky
ochrana dospelých ochrana detí ochrana chodcov asist. systémy
74% 63% 64% 25%
82% 63% 64% 57%
Toyota Yaris: 5 hviezdičiek
ochrana dospelých ochrana detí ochrana chodcov asist. systémy
83% 80% 63% 57%