Vw limited 1140x190  1
Thumb 51f Thumb 52f Thumb 53f

Najkrajší vianočný dar? Ferrari postavené na mieru

Aj v dnešnej dobe je možné, dať si postaviť automobil podľa vlastného vkusu.

Úspešný americký podnikateľ sa na Vianoce potešil pekným darčekom. Nechal si postaviť Ferrari špeciálne pre seba.

V minulosti bolo celkom bežné, že si bohatý zákazník dal navrhnúť karosériu na mieru. Vôbec pritom nemusel zamieriť do Talianska alebo Anglicka. Stačilo zájsť do Vysokého Mýta za Jozefom Sodomkom, ktorý podľa požiadaviek zákazníkov karosoval Škody, Tatry, Pragy, ale aj Bugatti či Rolls-Royce.

Ferrari dáva možnosť vyrobiť auto takpovediac na mieru dodnes. Presne taký je model 275 SP RW Competizione, z ktorého existuje jediný exemplár a viac ich nevznikne. Zadanie pre talianskych dizajnérov znelo jednoznačne, postaviť modernú interpretáciu niekdajšieho Ferrari 275 GTB.

Ako konštrukčný základ poslúžilo sériové Ferrari F12berlinetta. Z neho pochádza aj atmosférický benzínový dvanásťvalec s objemom 6262 cm3, ktorý dosahuje výkon 574 kW (780 k) pri 7800 otáčkach za minútu a najvyšší krútiaci moment 705 Nm pri 6750 1/min. Doplňme, že motor dokáže točiť najviac 8900 1/min a spolupracuje so sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou.

Dizajnéri navrhli oblé línie podobné slávnej predlohe zo šesťdesiatych rokov minulého storočia. Chýbať nesmú ani typické odvetrávacie mriežky alebo špecifický tvar bočného okna. Kolesá sú dnes omnoho väčšie ako kedysi - majú priemer 20 palcov. Pekným detailom je žltý lak Ecurie Francorchamps. Do rovnakého bolo odeté pôvodné Ferrari 250 GTB, keď v roku 1965 vyhralo vytrvalostné preteky 24 hodín Le Mans v kategórii GT.

Cenu stavby automobilka nezverejnila.  

Ferrari 275 GTB - predloha moderného 275 SP RW Competizione​.