Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Najbezpečnejšie autá roka 2014 podľa EuroNCAP
Nezávislá organizácia EuroNCAP vlani otestovala 41 vozidiel, z nich najvyšší počet päť hviezdičiek získalo iba osemnásť. Dôvodom je ďalšie sprísnenie metodiky hodnotenia a nové požiadavky na výbavu áut. Bruselskí komisári sa opäť viac sústredili na asistenčné systémy, ktoré pomáhajú predchádzať nehodám. Zároveň podrobnejšie študovali predné kapoty a nárazníky, a ich vplyv na možné poranenia chodcov. Naopak, podiel ochrany pasažierov v prípade čelnej zrážky na celkovom hodnotení, je teraz o čosi menší.
Šancu dostať päťhviezdičkové vysvedčenie mali iba tie modely, do ktorých automobilky aspoň za príplatok montujú systém autonómneho núdzového brzdenia. Ide o prvok, ktorý šoféra najprv upozorní na riziko zrážky a ak človek nereaguje, elektronika sama aktivuje brzdy. Je schopná predísť nárazu alebo aspoň zmierniť jeho následky. Funguje zväčša do rýchlosti 50 km/h, teda najmä v meste. Prvým autom s autonómnym brzdným systémom bolo Volvo XC60. Švédi mu dali obchodné označenie City Safety.
Organizácia EuroNCAP vybrala z každého sledového segmentu jedno vozidlo, ktoré vlani získalo absolútne najvyššie skóre.
Spomedzi trinástich mini- a malých áut si päť hviezdičiek pripísala iba Škoda Fabia tretej generácie. Český hatchback nebol absolútne najlepší vo všetkých disciplínach, no predviedol vyvážený výkon a ani v jednom ohľade neprepadol.
Škoda veľmi dobre chráni dospelých na predných sedadlách i deti usadené v detských sedačkách. Výčitky smerovali k zadným opierkam na hlavu, ktoré poskytujú slabú ochranu krčnej chrbtici v prípade, že do Fabie zozadu narazí iné vozidlo. Kritika smerovala tiež k spodným rohom čelného skla, ohrozujúcim hlavu chodca.
Cenným skalpom pre Fabiu je fakt, že porazila prémiové Mini. Najslabšie hodnotenie v kategórii "supermini" vlani dostali Suzuki Celerio a MG3, oba s trojhviezdičkovým výsledkom.
V rámci menších rodinných áut bol v roku 2014 najlepšie hodnotený Nissan Qashqai. Z deviatich sledovaných áut si päť hviezdičiek pripísali štyri, okrem Qashqaia tiež Nissan Pulsar, Audi A3 e-tron i BMW 2 Active Tourer. Japonský crossover vyhral takpovediac "na body". Za ochranu dospelých cestujúcich získal 88 percent z maximálneho počtu bodov, za ochranu detí 83 percent.
Qashqai si veľmi dobre poradil s obávaným bočným nárazom do stĺpa a všetky jeho opierky hlavy poskytujú veľmi dobrú ochranu krčnej chrbtici. Výčitky už tradične smerovali k ochrane chodcov. Nebezpečenstvo pre peších predstavuje hlavne hrana prednej kapoty a spodné rohy čelného skla.
Najhoršie hodnotenie medzi menšími rodinnými autami si vlani odniesli trojhviezdičkové dvojičky Citroen C-Elysée/Peugeot 301.
EuroNCAP radí do kategórie "väčšie rodinné autá" zástupcov strednej triedy. Komisári počas roka 2014 otestovali štyroch jej zástupcov - Ford Mondeo, Mercedes-Benz triedy C, Subaru Outback a Volkswagen Passat, pričom všetci podľa očakávania dostali päť hviezd.
Opäť "na body" vyhral Mercedes, hoci pri bočnom náraze do stĺpa vykázal iba dobrú ochranu šoférovho hrudníka. Medzery má aj v konštrukcii zadných opierok na hlavu.
Štvrtou ostro sledovanou kategóriou v uplynulom roku boli malé rodinné vany. Proti múru ich vyštartovalo sedem, ale len Volkswagen Golf Sportsvan dokázal vyťažiť päťhviezdičkové hodnotenie. Komisári tentoraz škrtali body za ochranu šoférovho ľavého lýtka pri čelnom náraze a za ochranu hrudníka pri bočnom strete so stĺpom.
Až štyri autá získali iba tri hviezdičky. Okrem súrodeneckého dua Citroen Berlingo/Peugeot Partner, to boli Nissan NV200 a Dacia Logan MCV. Práve rumunský kombík - prekvapivo zaradený medzi minivany - dostal najhoršie vysvedčenie.
Stále populárnejšie športovo-úžitkové vozidlá pôsobia robustne a svojim majiteľom dávajú pocit bezpečia. Vlaňajšie testy organizácie EuroNCAP to v zásade potvrdili, lebo všetkých šesť áut obdržalo päť hviezd. Dominovali modely prémiových značiek a najmä Range Rover Sport.
Bližší pohľad na výsledky ukáže, že ani toto auto nie je dokonalé. Komisári mali výhrady k ochrane šoférovho lýtka a hrudníka pri čelnom náraze a k ochrane hrudníka v prípade nárazu do stĺpa. Rovnako zadné opierky hlavy neponúkajú najlepšiu ochranu krčnej chrbtici.