Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb 9387 21l Thumb 92697 large nahliadnite do kabiny novej lady xray Thumb 92696 large nahliadnite do kabiny novej lady xray Thumb 92695 large nahliadnite do kabiny novej lady xray Thumb 92694 large nahliadnite do kabiny novej lady xray Thumb 92693 large nahliadnite do kabiny novej lady xray Thumb 92692 large nahliadnite do kabiny novej lady xray

Nahliadnite do kabíny sériovej Lady XRAY

Lada pripravuje malý crossover s technikou Dacie Sandero.

Ruská automobilka finalizuje vývoj malého crossoveru XRAY, ktorý sa v predaji objaví pravdepodobne začiatkom budúceho roka.

Štúdia Lada XRAY debutovala na moskovskom autosalóne v roku 2012. Bol to prvý projekt vtedy nového šéfdizajnéra značky, Brita Steveho Mattina. Koncept mal ukázať, ktorým smerom sa bude uberať dizajn nových modelov Lada.

Sériový crossover vychádza zo štúdie Lada XRAY 2, predstavenej vlani. Malý hatchback s vyššou svetlou výškou vznikol vďaka automobilke Renault, ktorá je spolu s Nissanom majoritným vlastníkom AvtoVazu.

Veľká časť techniky, vrátane podvozka alebo viacerých dielov interiéru, pochádza z Dacie Sandero. Lada  ponúkne zaujímavejší dizajn, vlastné motory a v Rusku má byť drahšia než originálny darca orgánov.

Rusi zatiaľ produkčnú podobu modelu XRAY neukázali. Fotografia zamaskovaného prototypu naznačuje, že vizáž má blízko k štúdii. Podobne je na tom palubná doska, obsahujúca veľa prvkov z Renaultov a Dacií. Všimnite si napríklad kľučky dverí, páčky pod volantom, ovládací panel klimatizácie, rádio alebo radiacu páku.

Pod prednou kapotou sa objavia originálne ruské štvorvalce s objemom 1,6 a 1,8 litra, dosahujúce výkon 78, resp. 90 kW (106 - 123 k). V ponuke údajne bude aj jedna-šestka, ktorú vyvinula aliancia Renault-Nissan (84 kW/114 k).

Ruské médiá odhadujú základnú cenu novinky na 575 000 rubľov, čo je v prepočte necelých 9000 eur. Zatiaľ však nie je známe, či sa crossover objaví aj na európskom trhu.