299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb dsc 2342 1 processed 640x420 Thumb dsc 2319 650x432 Thumb dsc 2352 650x432 Thumb nissan pathfinder 013 650x436 Thumb 7872 large nissan pathfinder 013 Thumb 7871 large dsc 2352 1 1024x597 conti wc8s sk Thumb 7870 large dsc 2352 Thumb 7869 large dsc 2342 1 Thumb 7868 large dsc 2342 Thumb 7867 large dsc 2340 Thumb 7866 large dsc 2339 Thumb 7865 large dsc 2319

„Na Slovensku sme urobili viacero chýb“

V Ženeve Nissan zatrúbil do útoku novými koncepčnými vozidlami, o ktorých sme sa rozprávali s výkonným riaditeľom Nissan Sales CEE Philippe Saillardom. V úprimnom rozhovore sme spomenuli nový model segmentu C aj budúcnosť Micry. Venovali sme sa i slovenskému zastúpeniu, v ktorom sa každé 2 roky menia ľudia na dôležitých postoch, čo oslabuje značku a znižuje jej dôveryhodnosť.

Čo môžete prezradiť o nových konceptoch, ktoré vystavujete tu v Ženeve? Pýtam sa na nový Note a koncept SUV.

V prvom rade nejde o nový Note, aspoň zatiaľ nie. Môžem však povedať, že toto koncepčné vozidlo je už schválené, bude sa vyrábať v Sunderlande a bude autom segmentu B. Note je vozidlo segmentu B monospace alebo B-MPV. Ako ste si určite všimli, tento koncept nie je B-MPV ale vozidlo segmentu B+, ktoré môžete z hľadiska veľkosti, dĺžky a priestoru porovnávať napr. s modelom Ford Fiesta.

Ale vyzerá väčšie…

Nie je väčšie než Ford Fiesta. Tento koncept meria 4,15 m, čiže je celkom kompaktný. Bude ďalším členom našich produktov segmentu B, ktorý je už i teraz dosť členitý – máme v ňom Micru, ktorá patrí do segmentu malých béčok a Juke, ktorý zapadá do rozvíjajúceho sa segmentu B crossover. Určite ste si všimli, že niektorí naši konkurenti tu v Ženeve predstavili vlastné B crossovery, ktoré podporia silu tohto segmentu – a Juke je v ňom veľmi úspešný. Preto prichádzame s týmto novým autom segmentu B+, od ktorého veľa očakávame, najmä s ohľadom na potenciálny objem predaja. Ako som už povedal, vyrábať ho budú v britskom Sunderlande a produkcia sa začne v apríli 2013. O rok vám teda budem vedieť podať viac informácií a samozrejme vás pozveme na jeho premiéru.

Na koľko sa bude definitívna verzia zhodovať s týmto konceptom?

To vám nemôžem povedať. Ale prezradím, že duch dizajnu ostane zachovaný. Auto nesie jasné znaky štylistického jazyka značky Nissan, takže tvar vozidla bude pravdepodobne veľmi podobný. Ale 21-palcové disky zrejme prispôsobíme trhu. Finálny dizajn nepoznám ani ja a keďže sme ešte stále asi rok od začiatku produkcie, nemôžem vám povedať viac. Ďalší koncept Hi-Cross je posadený viac do budúcnosti a je to jasný crossover. A hoci už teraz ponúkame 3 crossovery, plánujeme pridať ďalší. Bude to kompaktné 7-miestne SUV – také si žiada trh. Nenahradí však Qashqai, ale bude to väčšie auto.

Nissan Hi-Cross Concept

Pôjde o náhradu za X-Trail?

Ťažko povedať, na to je ešte priskoro. Je ale jasné, že patrí skôr do segmentu X-Trailu alebo veľkých SUV. Vozidlo, o ktorom hovoríme, je plne hybridné, preberie technológiu Infiniti M – čiže bude mať elektromotor, benzínový motor a jedinečnú prevodovku s 2 spojkami. To však neznamená, že ho uvedieme iba v plne hybridnej verzii. Tá zapadá do ekologického programu, ale určite budú existovať aj ďalšie verzie.

Akú stratégiu má Nissan do budúcnosti? Pred rokmi firma oznámila, že sa pohne cestou SUV a crossoverov, opustila segment Almery a Primery. S novým konceptom zasa rozširujete pôsobnosť v segmente B. Micra je z môjho pohľadu prepadák, Qashqai má klesajúce čísla, lebo počet konkurentov rastie. Musíte teda niečo urobiť s portfóliom. Čo to bude?

Než sa pustím do portfólia, musím vás opraviť, pretože s crossovermi rastieme. Predaje modelu Qashqai v Európe vlani v porovnaní s rokom 2010 rástli. Faktom teda je, že naše crossovery si nachádzajú stále nových zákazníkov a konkurencia, ktorá do tohto segmentu vstúpila, nám svojím spôsobom pomáha zväčšiť samotný segment. Máme teda stále menej zákazníkov, ktorí odmietajú tvary crossoveru, ako to bolo na začiatku. Minulý rok sme v Európe predali asi 250. 000 áut Qashqai a náš odbyt rástol.

Zo slovenského pohľadu to však vyzerá inak…

Áno, lenže to je spôsobené slovenským trhom a slovenským vnímaním a možno tým, kam sme značku zaraďovali v minulosti. Poviem vám príklad – a vy viete, že mám na starosti aj poľský trh: V Poľsku sa Qashqai predáva asi tak dobre ako VW Golf. Qashqai tam ľudia vnímajú ako auto segmentu C a to, že ide o crossover, u nich nehrá rolu. Slovenský trh do veľkej miery svojím 25% podielom formuje Škoda, čím sa toto vnímanie do istej miery mení. Ale aj tak máme s modelom Qashqai priestor na zlepšovanie a podchytenie väčšieho podielu v rastúcom segmente. Crossovery sú teda pre nás úspechom. Z modelu Juke sa vlani – prvý rok po uvedení – predalo na celom svete 120.000 ks. Z celkového pohľadu je teda naša stratégia modelového portfólia správna a drží sa plánu, ktorý bol predstavený niekedy v júni minulého roka. Čo sa týka malých áut, ide o segment, ktorý je obzvlášť dôležitý kvôli jeho nízkym emisiám. V minulosti sme v ňom mali len Micru, potom pribudol Note. Teraz pribudne nová Micra, ktorá má výkonný motor s vynikajúcimi hodnotami emisií CO2 a spotreby. Možno nie je sexy, ale má výborný výkon. Bude tu aj Juke B-crossover, ktorý zachytáva veľkú časť segmentu, lebo sú v ponuke verzie pre všetky peňaženky: 4×4, 4×2, diesel, benzín… Príde aj Nismo, ktorý prezentujeme v našom stánku. Chystáme koncept Invitation patriaci do segmentu B+, ktorý tvorí asi 45 % celého segmentu B a my v ňom momentálne nič neponúkame. Prešli sme si teda malé autá, ktoré sa začínajú modelom Juke a crossovery, teda Qashqai. Nasleduje Murano a koncept Hi-Cross, ktorý ste tu tiež videli. Ešte stále totiž existuje aj segment 4×4 a my s ním naďalej počítame, ďalej športový segment a ľahké úžitkové vozidlá do mesta – LCV. Toto je naše portfólio a celosvetovo sa chystáme uviesť novinky, vďaka ktorým by sme v roku 2015 mali mať v produktovej palete až 46 modelov. V Európe – a buďme konkrétni, na Slovensku – máme stále priestor povedzme pre rast LCV, crossoverov i segmentu B, v ktorom nie sme veľmi zastúpení. Je tu tiež priestor vo flotilovom predaji, kde chceme rásť, pretože táto branža nebola dosiaľ našou špecialitou. Priveľmi sme sa orientovali na súkromných majiteľov vozidiel a vidíme potenciál na rozvoj v tejto oblasti.

Nissan Invitation

Pripravuje teda Nissan biznisovú limuzínu alebo chcete tomuto segmentu ponúknuť crossovery?

Nie, pripravujeme vozidlo segmentu C, ktoré sme už v podstate aj ohlásili, hoci jeho produkcia ešte nie je úplne potvrdená a presný časový harmonogram zatiaľ nie je známy. Môže sa však stať, že okrem neho ponúkneme vozidlo segmentu C ako vyslovene flotilový model.

Vyvinie ho Nissan sám alebo v spolupráci s partnerom Renault?

Nie. Obe značky vyvíjajú svoje vlastné vozidlá, spoločný vývoj sa sústredí na motory a prevodovky. Renault nám dnes ponúka výborné príležitosti napríklad v oblasti vznetových motorov, ktoré naši japonskí konkurenti na ich škodu nedokážu využiť. Produkty si teda vyvíjame sami, vznikajú však spoločné platformy v oblasti motorov a prevodoviek.

Auto segmentu C by teda mohlo využiť niektorú z platforiem Infiniti?

Nie je to nutné. Ale viac vám nemôžem povedať.

Akú budúcnosť má Pathfinder, ktorého štúdiu ste predstavili v Amerike? Príde aj do Európy?

Nie. Ako viete, v súčasnosti ponúkame Pathfinder, ktorý vyvinuli špeciálne pre európsky trh, a to z jednoduchého dôvodu, ktorým je naftový motor. V Európe je turbodiesel základom, ktorý musí spĺňať Euro 5 a ten sa nedá len tak jednoducho vložiť do podobného auta. Keďže máme 3.0 l V6 diesel, ktorý sme vyvinuli spolu s Renaultom a štandard Euro 5 spĺňa a zároveň máme produkciu Pathfinderov v Barcelone, nechystáme sa to v blízkej budúcnosti zmeniť. Americký Pathfinder je teda úplne iné auto, než to, čo ponúkame v Európe.

Nissan Pathfinder

Uznáva už dnes Nissan, že Micra bola šliapnutím vedľa?

Myslíte na Slovensku?

Nie, celkovo.

Je to otázka alebo hodnotenie?

Je to otázka, či si to Nissan konečne prizná.

Čo sme uznali – a budem k Vám veľmi otvorený – je fakt, že dizajn tohto auta nie je úplne zladený s očakávaniami európskeho trhu. Trojvalcový motor a jeho výkon, špecifiká motora DIG-S, ktorý produkuje iba 95 g CO2, je však niečím, na čom môžeme stavať. Najmä preto, že sme v minulosti takýto výkonný motor nemali. Dá sa na ňom stavať i preto, lebo cena za barel ropy pravdepodobne prekročí 200 dolárov. To znamená, že v budúcnosti budeme benzín tankovať za 1,80 až 2 €. To kompletne zmení spôsob, akým niektorí ľudia nakupujú autá. Chlapíci radi jazdiaci vo Ferrari svoj názor nezmenia. Ale človek, ktorý si bude kupovať auto za 10.000 €, začne brať do úvahy informácie o tom, čo ho nové auto bude stáť a koľko bude spotrebovať. Po dizajnovej stránke to však naozaj nebol úspech. Snažíme sa nájsť dobrý kompromis medzi požiadavkami indického trhu, kde Micru vyrábame a nárokmi európskych zákazníkov a myslím si, že nakoniec budeme musieť dizajn zmeniť. V horizonte 1 roka dostane teda Micra výrazne modifikovanú fazónu. Ak sa nám však podarí nájsť správny dizajn k tomuto motoru a cene, ktorá je v segmente veľmi dobrá, nevidím dôvod prečo by sme v jeho predaji nemali pokračovať. Poviem Vám úprimne, že v Poľsku máme obrovské zásoby, ktoré sme budovali od jeho uvedenia na trh. Na skladoch je zásoba na 5 až 6 mesiacov predaja a my sme ponuku adaptovali, komunikovali a doplnili sme agresívnou ponukou financovania, aby sme zachytili prvomajiteľov – mladých ľudí, ktorí nemajú toľko hotovosti… a zaznamenali sme dosť veľký úspech. Na 4 stredoeurópskych trhoch, ku ktorým, bohužiaľ, nemám poruke podrobnejšie rozdelenie, sa celkove predalo o 105.000 vozidiel Micra viac než z predchádzajúcej verzie. Predávame teda viac nielen tam ale v celej Európe.

Špecifická otázka: Na Slovensku sa vám veľmi často striedajú manažéri. Obchodný riaditeľ sa mení každé 2 roky. Je za tým stratégia alebo sa vám nedarí nájsť správneho človeka? Dôveru k značke to totiž nepodporuje.

Nie, nie. Problém je nasledovný: Pred 5 či 6 rokmi sme v Európe budovali regionálne obchodné jednotky, pritom sme niektoré trhy spájali. Znie to jednoducho a ľahko sa povie: „Spojíme Česko, Slovensko a všetko okolo.“ Lenže niečo také zorganizovať a riadiť je mimoriadne komplexná záležitosť. Veľmi držím palce značkám, ktoré by niečo podobné chceli urobiť v budúcnosti, pretože to je veľmi ťažké. Sám som to zažil pri spájaní francúzskeho a holandského trhu a bolo to komplexné, ťažké a bolestivé. Na Slovensku sa, žiaľ, urobilo viacero chýb. Keď som nastúpil, analýza mi ukázala, že Slovensko je satelitným štátom Českej republiky. To bol prvý omyl, pretože český a slovenský trh sú rozdielne a líšia sa od seba čoraz viacej. Primárne je to jeden trh, ktorý pracuje s eurom a jeden, ktorý nie a tieto rozdiely sa nám nepodarilo identifikovať. Na začiatku sme teda mali len 1 osobu pre manažovanie celého slovenského trhu, ktorý sme videli ako malý a rovnaký, ako ten susedný v Česku. Bola to zásadná chyba a vlani sme sa venovali vytvoreniu tímu, ktorý sa zameria výlučne na slovenský trh. Mojou úlohou je priamo riadiť slovenský trh, tak ako priamo riadim trhy v Poľsku, Česku a Maďarsku. Odpadlo tak sprostredkované riadenie slovenského trhu českým. Mimochodom, väčšina našich konkurentov robí presný opak – kvôli kríze v mnohých firmách kontrolu nad Bratislavou preberá Praha. My túto chybu znova neurobíme. Urobili sme ju raz a viac sa nezopakuje. Teraz už vieme, že potrebujeme vyhradené zdroje a tím, ktorý sa bude venovať výhradne Slovensku. A musíme tiež zvýšiť profesionalitu tohto tímu. Ak nás teda niektorí kolegovia opustili, bolo to aj preto, že sme boli nároční a chceli sme, aby sa zvýšil ich výkon a zlepšil vzťah k predaju. Nemeníme veci preto, aby sme ich menili. Ale pravdepodobne sme náročnejší a aj ja som náročnejší, než som bol v minulosti – čo sa týka plnenia výsledkov a správneho analyzovania situácie na trhu. Okrem toho slovenský trh je síce malý, ale nie je jednoduchý, jeho rozloha nezjednodušuje analýzy. Ako viete, máme nového manažéra pre Slovensko (Karol Guľa – pozn. redakcie, ktorý predtým pôsobil v Honde) a jeho úlohou je analyzovať našu sieť a dodať nám správny návrh , ako najlepšie odpovedať na potreby slovenského trhu. Pridal sa k nám len nedávno a musím povedať, že v posledných týždňoch už dodal niekoľko veľmi presných analýz. Máme šancu reagovať a zmeniť niekoľko vecí, ktoré sme na Slovensku v minulosti nerobili veľmi presne.