Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Na maďarskom vidieku môžete vidieť automobilovú klasiku
Ak sa niekedy vyberiete na cestu naprieč Maďarskom mimo diaľničnej siete, môžete naraziť na showroom plný automobilovej klasiky. Stojí na predmestí Hevesu, necelých sto kilometrov za Miškovcom v smere na Budapešť.
Sklenená vitrína obsahuje autá, ktoré donedávna bežne jazdili po našich cestách. Od Trabanta 601, cez FIAT 126p, klasickú Ladu 2101, Zastavu 101, Daciu 1310 či „západný“ Renault 4. Predstaviteľom „moderny“ je vzadu založená ukrajinský ZAZ 1102 Tavria. Všetky vozidlá sú vzorne zrenovované.
Showroom tvorí akýsi reklamný pútač na veľký autoservis, situovaný v pozadí. Nanešťstie sme tadiaľ prechádzali po skončení pracovnej doby, takže sme nezistili podrobnosti, ani poriadne neodfotili suverénne najhodnotnejší exemplár v zbierke. Ním je Mazda RX 7 prvej generácie.
Japonci síce z nízkeho kupé vyrobili viac ako 470.000 kusov, no drvivá väčšina z nich ostala buď v Japonsku, alebo bola exportovaná do USA. Zaujímavosťou je, že auto bolo od začiatku projektované ako dvojmiestne, no konštruktérom nezahrala do karát vtedy nová japonská norma, podľa ktorej museli mať všetky autá minimálne štyri miesta na sedenie – kvôli šetreniu parkovacích miest a priestoru všeobecne. Dodatočne tak dozadu natlačili skromnú lavicu.
Pod dlhou kapotou sa objavovali rôzne verzie dvojrotorového rotačného motora (Wankel) s objemom od 1.146 po 1.308 cm3 (77-121 kW/105-165 k). Najsilnejšiu dopovalo turbodúchadlo.
Starosti z vysokej spotreby benzínu i oleja dokázali prekryť výborné jazdné vlastnosti. Mazda RX 7 prvej generácie nikdy nevážila viac ako 1.100 kilogramov a hmotnosť mala na nápravy rozdelenú v ideálnom pomere 50:50. Za zmienku stojí tiež komplikovaná štvorprvková zadná náprava, doplnená od Wattov priamovod. Európske verzie sa pýšili štyrmi kotúčovými brzdami, ostatné varianty mali vzadu bubny.
Vidieť pekný Trabant nie je samozrejmosťou už ani v Maďarsku, kde boli tieto autá kedysi veľmi rozšírené. Dvojtakty pomaly miznú z ciest a získavajú na hodnote.
Zbierka “youngtimerov” sa zrejme ešte rozrastie. Naznačuje to Škoda 100 stojaca v zákulisí.