28988 opel astra st online autozurnal 1140x190
Thumb lzd1 Thumb c061c18d9be6cd0f2e210af10b3a3748346f2e61 Thumb ldz2

Na diaľnici v Bratislave povolili rýchlosť 130 km/h. Ale len za určitých podmienok

NDS spúšťa na bratislavských diaľniciach D1 a D2 najmodernejšie líniové riadenie cestnej premávky na území Slovenska. "Zavedením systému tzv. inteligentných diaľnic dokážeme navýšiť kapacitu preťažených úsekov o desať až dvadsať percent oproti stavu bez aktívneho riadenia. Výrazne znížime výskyt kolón a ich rozsah, zlepšíme plynulosť dopravy a zároveň včasným varovaním vodičov pri dopravných incidentoch zvýšime bezpečnosť cestnej premávky. Motoristom pomôžeme významne eliminovať časové straty," hovorí NDS v oficiálnej správe.

Novinkou budú najmä premenné dopravné značky, ktorými bude NDS dynamicky meniť najvyššiu dovolenú rýchlosť, určovať zákaz predchádzania, regulovať jazdu v jazdných pruhoch, či zobrazovať výstražné značenie upozorňujúce na krátkodobo sa vyskytujúce nebezpečenstvo (kolóny, práce na ceste, nebezpečenstvo šmyku a i.) Vodiči nad každým jazdným pruhom nájdu osadenú dopravnú značku, ktorou sa musia riadiť. V prípade poruchy, výpadku telekomunikačnej siete, či napájania budú k dispozícii prídavné lamelové premenné dopravné značky, ktoré sa samočinne pretočia do polohy s príslušným obmedzením rýchlosti.

Jazdiť po obchvate bude možné 130 km/h

V prvej fáze od dnes, 26. augusta 2021 spúšťajú líniové riadenie dopravy v celej dĺžke diaľnice D1 na území mesta, t. j. medzi križovatkou Bratislava, Pečňa a budúcou križovatkou Bratislava, východ (dnes výjazd Vajnory). V druhej etape bude nasledovať úsek D2 výjazd Mlynská dolina – križovatka Jarovce. Nakoľko v týchto úsekoch budú diaľnice vyňaté z mesta, jazdiť po nich budeme v zmysle pravidiel cestnej premávky o jazde po diaľnici mimo obce. Režim spoplatnenie zostáva nezmenený, t. j. diaľnice D1 a D2 na území Bratislavy zostávajú aj naďalej vyňaté zo spoplatnenia.

V časoch nižších dopravných intenzít a priaznivých poveternostných podmienok bude možné po nich ísť rýchlosťou až 130 km/h. Naopak, počas špičky, treba počítať s výraznejším obmedzením rýchlosti. V tejto súvislosti zaujímavo vyznieva fakt, že pri rýchlosti 130 km/h prejde úsekom menej vozidiel ako pri 50 km/h. Dôvodom sú najmä väčšie vzdialenosti medzi vozidlami pri vyšších rýchlostiach. Dlhoročné dopravné prieskumy ukázali, že najviac vozidiel dokáže prejsť Bratislavou pri rýchlosti 50 km/h.

„Rýchlosť nebude platná počas celého dňa, ale bude dynamicky riadená podľa stavu cestnej siete,“ zdôraznil Peter Peťko, člen predstavenstva a riaditeľ prevádzkového úseku NDS. . Novým systémom sa očakáva tiež zvýšenie kapacity cestnej siete o desať až dvadsať percent.

Vstupné údaje pre riadiaci systém bude zbierať 178 senzorov umiestnených na diaľnici. Ide najmä o detektory vozidiel, stavu vozovky a senzory ovzdušia (teplota, zrážky, dohľadnosť). Systém získané údaje overí, vyhodnotí, následne namodeluje premávkové procesy a vytvorí krátkodobé predikcie ďalšieho vývoja. Riadenie premenných dopravných značiek bude prebiehať automaticky, pričom ich nastavenie bude prehodnocované každých 60 sekúnd, pri závažnejších incidentoch aj skôr. V ideálnych podmienkach budú dopravné značky zhasnuté, naopak v prípade ich zhoršenia či závažných incidentov sa na značkách rozsvietia zodpovedajúce obmedzenia, zákazy alebo výstrahy.

Jednotné, aktualizované dopravné značenie

Ďalšou novinkou je aktualizácia trvalého dopravného značenia na diaľnici D1 v úseku križovatka Pečňa – výjazd letisko a na D2 v úseku Pečňa. Po novom budú ciele na dopravnom značení uvádzané v tzv. urbánnom móde (značenie známe napr. z Nemecka). Znamená to, že vodič bude na trase informovaný aká mestská časť Bratislavy nasleduje a na akú významnú radiálu sa na príslušnom výjazde odbočuje (napr. odbočenie na radiálu Gagarinova ulica, ktorá smeruje do mestských častí Podunajské Biskupice a Prievoz). Cieľom je zjednotiť celé dopravné značenie v Bratislave. Aktualizácia však priamo súvisí aj so spustením diaľničnej križovatky D1/R7 Bratislava, Nivy (bývalý Prievoz). Práce na výmene približne 100 veľkoplošných dopravných značiek budú prebiehať výlučne v nočných hodinách (22.00 hod – 05.00 hod) od konca augusta do konca novembra. Počas nich budú zároveň demontovať aj niektoré existujúce portály, ktoré by v novej koncepcii dopravného značenia zostali nevyužité.

V budúcnosti až po Senec, resp. Stupavu

S prípravou projektu modernizácie a doplnenia informačného a riadiaceho systému diaľnic D1 a D2 na území mesta Bratislava začali v roku 2016. Samotné práce na modernizácii rozbehli v roku 2019 na základe schváleného projektu dopravného značenia Prezídiom Policajného zboru a Ministerstvom dopravy a výstavby SR. Systém líniového riadenia pritom funguje už niekoľko mesiacov v tzv. slepom režime. Výhľadovo ho plánujú predĺžiť na D1 až po Senec a na D2 po budúci uzol Bratislava, sever (dnes Stupava).

Líniové riadenie bude zároveň aplikované aj na stavbách obchvatu Bratislavy v zodpovednosti koncesionára PPP projektu a to na D4 v úseku Bratislava, Jarovce – Bratislava, Rača a na R7 v úseku Bratislava, Nivy – Bratislava, juh, v smere do Bratislavy tiež pred uzlom Bratislava, juh. Po líniovom plánujú v ďalšom kroku spustiť aj sieťové dopravné riadenie. Využívať pri ňom budeme už inštalované veľkoplošné biele premenné informačné tabule. Pomocou nich budeme vodičov informovať o prípadných obmedzeniach a zdržaniach v riadenej sieti diaľnic (nie iba v línii) a odporúčať im vhodné náhradné obchádzkové trasy.

Zdroj a foto: TI NDS