Na akumulátoroch sa šetrí. Ako sa oň starať a ako vybrať nový?
Tohtoročná zima je jedna z tých silnejších. Minimálne na juhozápadnom Slovensku sme -15 stupňov nemali dlhý čas. Okrem toho, že v takých mrazoch je o poznanie ťažšie naštartovanie a následný chod celého auta, prioritne dostávajú v aute najviac do tela žeraviace sviečky (žhaviče) u dieslov a autobatérie všeobecne.
V posledných dňoch denne dostávame v servise otázky ohľadom batérií, a tak by som sa rád o niektoré odpovede podelil v spolupráci s Autožurnálom, ktorý je týmito otázkami zahrňovaný tiež.
Doba, keď v miestnej mototechne predávali azda dva druhy autobatérií je nenávratne preč. V jednoduchosti sa dá povedať, že do všetkých škodoviek a podobných áut išla 40Ah. Kúpili ste krabicu s nevzhľadnými zátkami na vrchu, v ktorej ste pred použitím museli doliať alebo aj naliať elektrolyt a následne batériu presným postupom nabiť, keďže sa predávali nenabité.
Dnes je ponuka batérii tak široká, že v rámci mnohých zvučných výrobcov máte aj niekoľko vhodných pre vaše auto v rôznych kategóriách. Akumulátor kúpite nabitý, so zárukou podla výrobcu minimálne 2-3 roky, väčšina ponuky na trhu je bezúdržbový typ s prelepenými, alebo krytom zablendovanými nalievacími otvormi pre elektrolyt. Kus poctivej váhy, ktorá je pripravená okamžite k montáži a vašej opätovnej mobilite.
Čo sa týka samotnej ponuky na trhu a marketingu, je tu rovnako silný boj a ponuka ako napr. pri olejoch či filtroch. V autorizovanom servise vidíte spravidla v malých regáloch batérie (často doslova ležiaky) s logom automobilky a nálepkou s technickými parametrami. U zamestnancov sa dozviete iba to, že to je tá pravá batéria pre vaše auto a je jediná správna (česť poctivým predajcom). Nikto vám ale nepovie, že cenu funkčnej batérie tu preplatíte o desiatky ak nie stovky percent.
Rovnakým problémom je dnešná nahánačka za nízkou hmotnosťou a samozrejme cenou do prvovýroby. Výrobcu auta a následne ani predajcu netrápi, že fabrická batéria nevydrží viac ako 3-4 roky a že v niektorých prípadoch je hlboko poddimenzovaná elektroinštalácii a potrebe auta.
Ako príklad uvediem Fiat ale aj VW. Prvý z menovaných v aktuálnych modeloch použiva ich „domácu“ značku Magneti Marelli. Nie je problém v kvalite, ale v aute, kde by mala byť podla nárokov, spotrebičov a užívania auta minimálne 60Ah batéria je bežné dať iba 45Ah či 50Ah. Navyše práve kvôli cene sú tieto batérie s veľmi nízkym štartovacím prúdom (oproti výrobkom kupovaným v sieti autoservisov, prípadne odbornej predajne).
Volkswagen (ale samozrejme aj mnohé iné značky) postupujú rovnako. Auto veľkosti Superb so silným dieslovým motorom predali zákazníkovi s batériou cca 60Ah, pričom minimálne by tam mala byť umiestnená batéria s o 20-30 percent väčšou kapacitou.
Treba však pochváliť, že napríklad Ford do nedávnej minulosti montoval do áut serióznu batériu. Príkladom je tak napr. Galaxy s 2,0 Tdci motorom osedlaný batériu 80Ah so slušným štartovacím prúdom 700A. Tieto baterky k nám zákazníci chodia meniť priemerne po 5-7 rokoch, čo je na dnešné pomery ľahko nad priemer.
Dnes sa totiž naozaj nikto z výrobcov-servisov-predajcov nepozastavuje nad mŕtvou batériou po 4 rokoch. Viem si teraz predstaviť, ako sa čitatelia teraz upokojujú, že ich batéria v aute je tam už 8 rokov a stále funguje. Áno, ale treba si uvedomiť, že tie autá, v ktorých jazdia majú minimum elektroniky a odberov voči dnešným pretechnizovaným automobilom.
V čom je rozdiel? Dnes si vodič ráno pri -15 stupňov sadne ráno vonku do auta, v prípade dieslu nažhaví, naštartuje a nasleduje kúrenie na max, ideálne s pomocou klimatizácie, rozmrazovanie predného a zadného okna, vyhrievanie predných sedadiel, rádio, svetlá, niekto si zapne aj nabíjanie telefónu...
Batéria ešte nevstrebala prvý šok zo štartu a už musí plniť úlohu malej elektrárne pre komfort posádky. Platí približný výpočet, že na jedno naštartovanie by bolo ideálne prejsť okolo 13km. Koľkým sa to podarí? Po každom štarte? A to sa bavíme o bežných podmienkach, nie o takomto extréme.
Ak už teda vaša batéria povie dosť, nevládzem, ako postupovať?
V prvom prípade je dôležite rozoznať na aute problém s batériou. Tento produkt je však v tomto veľmi zákerný. Niekedy vám dáva už dlhé týždne najavo, že keď štartovanie trvá dlhšie, otáčanie pastorka štartéra je pomalšie, či doslova lenivé – treba zájsť čím skôr do servisu. Horší prípad je ak prídete k autu (hoci aj po dlhej predošlej jazde chvíľu predtým) a po otočení kľuča počuť iba hlasné „cvak,cvak,cvak“ spojené s preblikávaním prístrojovky a behaním ručieiek tachometra a otáčkomera. Mnoho ľudí ani len neutuší, že je to práve problém s batériou. Pravda ale je, že je to jav pri 8 z 10 batérii. Naozaj len vo výnimočných prípadoch ide o inú poruchu.
Ďalšou dilemou motoristu je, kde a akú batériu kúpiť. Mnoho bežných ľudí jednoducho zavezie auto do servisu a nechá to v jeho rukách. Niekto sa však spoľahne na predajňu, kde kupuje aj pečivo a jogurty – veď vo vedľajšom regály je auto-moto príslušenstvo. Iný tvrdohlavo nabíja radšej batériu 2x do mesiaca len aby jej predĺžil životnosť. Každý sme iný, no úprimne povedané, toto je vec, ktorá by sa mala prenechať na servis (s výnimkou jednoduchých starších áut, kde stačí jednoduchá výmena kus za kus s použitím jedného náradia).
Nejde pritom vôbec o nejaké zdieranie, alebo predraženú službu.
Seriózny autoservis vám po prevzatí auta odmeria kapacitu a stav aktuálneho akumulátora. V našom servise dostane zákazník vytlačený protokol z testeru batérii, ktorý meriac napätie, celkové nabitie, stav.... Na začiatku sa do prístroja zadajú parametre písané na batérii. Po niekoľko sekundovom teste je na lístku jasný odkaz: „zlá, vymeniť“. Ak totiž namiesto 12,6V, ktoré by mala mať batéria v kľudovom stave klesne (hlavne u diesla) napatie pod 10V, štartovací prúd je nameraný 360 namiesto 700A, neexistuje, aby takáto batéria ešte fungovala.
Zmeranie kľudového napätia ako aj poklesu pri štarte sa pritom dá spraviť aj v domácich podmienkach za pomoci bežného multimetra. V nejasných prípadoch – hlavne, ak je vybitá, prípadne až „hlbokovybitá“ zánovná batéria je potrebná kontrola odberu vozidla. Prebieha taktiež multimetrom a po zamknutí vozidla sa max. po pár desiatkach minút nesmie odber pohybovať nad úrovňou 0,04-0,05 A. Ak všetko funguje ako má, objaví sa číslo 0,01A.
Po vyhodnotení, že je potrebná nová batéria by mal servis navrhnúť zákazníkovi dve riešenia.
Tak ako u všetkých komodít, aj tu existuje nespočetné množstvo značkových, ako aj tých „no name“ batérii. Reálne je však v Európe výrobcov toľko, že by stačili prsty na jednej ruke a tak sa mnoho ľudí pýta, aké sú v batériach rozdiely, kto vyrába tú či onú značku. Príklad najbežnejšej dieslovej batérie – 74Ah. Zoženiete ju od renomovanej firmy hneď v troch úrovniach tried. Od nazvime to základu, cez štandard až po špičkovú prémium.
Rozdiely samotné sú jednak v technickom riešení, keď sú inak poukladané mriežky a ostatné materiály, rovnako aj množstvo použitého olova. To je aj jeden z možných porovnaní dvoch rovnakých batérii. Výrobca, ktorý ide iba po cene má v batérii menej olova a teda na váhe sa určite rozdiel prejaví. Na internete väčších výrobcov nájdete už priamo katalógy, kde po navolení vozidla ukáže spravný typ pre vaše auto. Ale ako to už chodí, niekedy je veľký výber viac na škodu.
Príkladom môže byť auto nižšej strednej triedy so základnou výbavou. Zvoliť radu základ, alebo premium? Tu odporúčam práve konzultáciu so servisom, ktorý vie posúdiť jednak na základe skúsenosti a výbavy vozidla potrebný výkon batérie. Nebolo by štastné riešenie predať základ s nízkými paramterami do auta, kde fabrická batéria mala vyššie údaje. To nebude dlho fungovať.
Extrém je ale aj opačný prípad, keď radu premium vhodnú do drahých limuzín budeme tlačiť do malého mestského vozidla. Inú formu pomoci tu vedia poskytnúť servisy, ktoré chcú zákazníkovi úprimne poradiť a pomôcť a teda majú vytipované aj neznačkové batérie, ktoré poskytujú veľlmi zaujímavý pomer cena/výkon. Častokrát o tretinu lacnejšia neznačková batéria (alebo jednoducho privátna značka dodávateľa autodielov) plní parametrami kolónku minimálne štandard, niekedy až premium.
Keďže náš národ je nedôverčivý a zvyknutý na reklamu a to, že čo nepočuli, nebude dobré, častokrát preplácajú zvučné mená na nálepke. Nedajú si ani povedať, že do detailu rovnaká batéria s nálepkou neznámej značky schádza z rovnakej linky a ide iba o bežnú situáciu, keď výrobca potrebuje popri drahšej alternatíve pre luxusnejšie autá pokryť aj trh lacnejších vozidiel bez ujmy na kvalite či výkone. V skratke sa chcem dotknúť aj špecialít, ktoré privádzajú majiteľov luxusnejších áut k infarktovým stavom.
Napríklad Mercedes má bežne dve batérie. Hlavnú, ktorá okrem iného samozrejme štartuje a stará sa o výkonovo náročné časti auta a potom pomocnú, ktorá ma napríklad na starosti ovládanie centrálneho zamykania a iných menej dôležitých funkcii. Tú veľkú zoženiete v prípade lacnejšej značky napr. za 100€, ale tá malá je iba originál (reálne to vyrobí jeden výrobca ale mimo ofic. siete značky sa nedostane) je špecifická nízkou kapacitou, ale vysokými ampérmi a stoji 2,5 násobne viac.
Chrysler a jeho Voyager minulej generácie vyrábaný v Rakúsku (pre EU trh) mal zas batériu oválneho tvaru s netypicky umiestnenými kontaktami, takže okrem jediného výrobcu ste na Slovensku nezohnali žiadnu inú. Cena? Iba o niečo menej ako priemerný slovenský dôchodok.
Luxusné BMW X5, X6 zas z výroby vychádzajú z AGM batériami, určenými pre štart-stop systémy. Nenabijete ich bežnou nabíjačkou a ich cena je vysoko cez 200€. Batérie existujú aj s opačnými pólmi, batérie typu AGM, GEL, EFB. Sú tu rôzne konštrukcie a materiály, ale bežný užívateľ sa v tom ťažko zorientuje a práve preto by malo toto bremeno ležať na pleciach servisu. Téma o batériách je dlhodobo diskutovaná kdekoľvek medzi motoristami. Vždy sa nájde niekto, kto názor iného spochybní a bude mať svoju pravdu. Je to komodita, kde sa mnohokrát riadi iba názvom, cenou a zaužívanou skratkou JBP (jedna babka povedala).
Ako sa teda starať o batériu a ako postupovať pri jej výmene? V bežných autách dnes batériu dobijete automatickou elektronickou nabíjačkou aj z ponúk rôznych marketov, ktoré takýto produkt ponúkajú niekoľkokrát do roka a stojí skutočne iba pár eur. Nabitie 2x za rok takouto nabíjačkou môže batérii skutočne iba pomôcť aj keď je v dobrom stave. Plne nabitá batéria totiž bude jednoznačne slúžiť dlhšie ako trvalo nedobitá, pravidelne vyšťavovaná batéria pri dennom používaní alebo naopak dlhom státí auta.
Ak auto dlhodobo nepoužívate, určite je potrebné batériu odpojiť. V prípade, že s autom cez zimu nejazdíte, je ideálne vybrať ju z auta a uložiť na miesto so stabilnou teplotou vyššie nad nulou. Dnes je už iba minimálna ponuka údržbových batérii, do ktorých sa dá dolievať destilovaná voda. Skôr ako na hanbu či výsmech to môže byť plus a ľahko sa tak dá o niečo predĺžiť životnosť.
Ak batéria vypovedá službu a vy ste na lyžovačke alebo v lete pri mori, väčšinou poslúžia kvalitné štartovacie káble (tu sa naopak nákupu v marketoch a iných obchodoch s potravinami vyhnite). Keď auto skončí v servise, trvajte na zmeraní stavu batérie a následne na možnosti výberu novej batérie.
Dobrá rada na záver – ak máte svoj obľúbený autoservis a dôverujete mu s výmenou oleja, nechajte si povedať aj v prípade batérie. Predsa len by tu mali byť väčší odborníci.