299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Thumb 8662 car battery error Thumb 83386 large myslite na akumulator zima sa este neskoncila Thumb 83385 large myslite na akumulator zima sa este neskoncila Thumb 83384 large myslite na akumulator zima sa este neskoncila Thumb 83383 large myslite na akumulator zima sa este neskoncila Thumb 83382 large myslite na akumulator zima sa este neskoncila 299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1024x597px Thumb 83380 large myslite na akumulator zima sa este neskoncila Thumb 83381 large myslite na akumulator zima sa este neskoncila Thumb 83379 large myslite na akumulator zima sa este neskoncila

Myslite na akumulátor, zima sa ešte neskončila

Aj v polovici zimy sa môže stať, že auto prestane štartovať. Najčastejšou príčinou je vybitý akumulátor. Naši otcovia a dedovia boli zvyknutí, že ak sa s autom dlho nejazdí, alebo sa používa na krátke jazdy po meste, treba akumulátor nabiť.

Bolo ho treba vymontovať, pripojiť na nabíjačku a vyskrutkovať všetky zátky. O tom, či bolo nabíjanie úspešné sa bolo treba presvedčiť hustomerom, ktorým sa merala hustota elektrolytu, čiže zmesi vody a kyseliny sírovej. Aj pri veľmi opatrnom meraní sa obyčajne našla malá kvapka, ktorá vypálila dieru do nohavíc... Dnes sú akumulátory väčšinou bezúdržbové, ale stále existuje samovybíjanie, ako pri mobiloch, a stále sa počas krátkych jázd nestihnú dobiť na plnú kapacitu. Aj nabíjačky ešte existujú. Pripájajú sa na akumulátor, ktorý sa z auta nevymontuje a môžu výrazne predĺžiť jeho životnosť. Vybitý akumulátor je navyše menej odolný voči mrazom, zamrzne už pri teplote mínus 5 a už nikdy auto nenaštartuje. 

A prečo sa problémy so štartovaním prejavia práve v zime? Lebo s klesajúcou teplotou klesá aj kapacita akumulátora. Ak je 100-percentne nabitý má teda pri 25 stupňoch Celzia 100-percentnú kapacitu, ale pri 0 stupňoch má iba 80-percentnú kapacitu, v desať stupňovom mraze 70-percentnú a pri mínus 25 stupňoch iba 60-percentnú kapacitu. Životnosť akumulátora skracuje aj nevhodné napätie, ktorým ho dobíja alternátor. Škodí vysoké i nízke. Aspoň pri výmene akumulátora za nový treba toto napätie skontrolovať v servise. Hlavné parametre akumulátora sú napätie, obyčajne 12 V, kapacita a štartovací prúd. Existujú však tri druhy akumulátorov. Klasický má tekutý elektrolyt a boli časy, keď ho mali všetky autá. 

Dnes s aplikáciou vynálezu Štart-Stop však potrebujete akumulátor typu EFB (Enhanced Flooded Battery). Tento akumulátor má hrubšie elektródové dosky a na ich povrchu je separátor z polyesterových vlákien. Hlavnou výhodou akumulátorov EFB je, že znesú väčší počet cyklov nabitie - vybitie. Nevýhodou je, že ak náhodou vďaka systému Štart-Stop ušetríte peniaze za palivo, nehovoriac o opotrebovaní motora, ktorý pri štartoch chvíľu pracuje bez oleja, budete musieť investovať do akumulátora, ktorý môže byť dvakrát drahší ako obyčajný. Našťastie s rastúcim dopytom ceny klesajú. Ak vaše auto okrem systému Štart-Stop dokáže aj rekuperovať energiu pri brzdení, potrebujete akumulátor typu AGM. (Absorbent Glass Mat). Tieto akumulátory nemajú tekutý elektrolyt. 

Špeciálne materiály z mikrovlákien sú umiestnené tesne medzi olovenými doskami akumulátorov AGM a elektrolyt je na ich viazaný. Vysoký prítlak medzi doskami znižuje vypadávanie aktívnej hmoty, a tak minimalizuje straty štartovacej sily. V dôsledku rýchlej reakcie medzi elektrolytom a materiálom dosiek tu môže prechádzať vysoké množstvo energie aj v náročných situáciách. Akumulátory AGM veľmi dobre znášajú neustále vybíjanie a prudké nabíjanie, majú výborný štartovací výkon a kyselina z nich nevytečie. Samozrejme obidva typy EFB i AGM môžete namontovať aj do áut bez šetriacich systémov, mali by sa vám odmeniť dlhšou životnosťou.