Continental 09 2020 1140x190

Motoring: Benzínový Kodiaq v teste spotreby, FIAT 500L a Kia Stonic

Posledný Motoring pred letnou prestávkou venujeme testu benzínovej Škody Kodiaq na slovenských cestách. Za prvými dojmami z modernizovaného FIATu 500L sme vyrazili do Talianska a Kia nám v Holandsku predstavila malý crossover Stonic.

Veľké športovo-úžitkové vozidlo značky Škoda stále budí pozornosť. Keď však prvé zaľúbenie opadne, prídu na rad praktické otázky. Napríklad, či rodinnému SUVčku s pohonom 4x4 stačí malý benzínový turbomotor 1,4 TSI (110 kW/150 k). V teste spotreby sme ho vyskúšali v kombinácii so systémom odpájania dvoch valcov a šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Auto chvíľu jazdilo prázdne - zaťažené iba šoférom - neskôr sme doň naložili ďalších 350 kilogramov.

Odviezť menšiu rodinu zvládne aj štýlový FIAT 500L. Taliani stredne veľkú Päťstovku celkom podstatne vylepšili. Omladzovacia kúra možno na prvý pohľad neudrie do očí, ale reálne je nových až 40 percent dielov. Prvou jazdou si zároveň pripomenieme 60. narodeniny pôvodného FIATu 500 Nuova, ktoré oslávil tento týždeň.

Kia Stonic je hudbou blízkej budúcnosti. Malý crossover postavený na báze Ria vraj spĺňa všetky základné požiadavky súčasných mladých zákazníkov. Dobre vyzerá, na výber je niekoľko kombinácii lakov karosérie a strechy, a v neposlednom rade ponúka solídny priestor pre štyroch dospelých. Pohon 4x4 od neho síce nečakajte, ale v ľahšom teréne pomôže aspoň vyššia svetlá výška a inteligentná trakčná kontrola. 

Na ďalšie premiérové diely Motoringu sa môžete tešiť už od 29. júla. Pripravené máme domáce testy modelov Honda Civic (vrátane porovnania motora 1.5 VTEC Turbo s konkurenciou), Suzuki Ignis 4x4, Renault Grand Scénic, Ford Mustang Cabrio a Ford Edge, prvé jazdy s modernizovaným Peugeotom 308, novým Renaultom Koleos, Jeepom Compass, inovovaným Nissanom X-trail  a zúčastníme sa svetových premiér viacerých veľmi očakávaných noviniek.