Modernizovaný VW Golf dostal nový motor a ovládanie gestami
Byť najmodernejším kompaktom dneška, to je ambícia inovovaného Volkswagenu Golf. Premiéru v ňom absolvuje ovládanie gestami i benzínový turbomotor 1,5 TSI.
Najprv SEAT Leon, potom Škoda Octavia. Volkswagen Golf sa podrobil omladzovacej kúre až ako tretí. Podľa očakávania, modernizácia je v rámci koncernových súrodencov najrozsiahlejšia, aj keď na prvý pohľad to tak možno nevyzerá.
Úpravy dizajnu sú sústredené v prednej a zadnej časti. Plne diódové koncové svetlá patria k základnej výbave, predné LEDky dostanete za príplatok. Volkswagen nimi nahradil xenónové výbojky. Masku chladiča zdobí výrazná chrómovaná lišta, ktorú vo verzii GTI vystrieda tradičná červená lišta a v prípade hybridného Golfa GTE modrá. Všimnite si logo Volkswagen, za ním sa skrýva radar slúžiaci systému núdzového brzdenia. Predtým bol v nárazníku.
V interiéri dominujú displeje. Plne digitálny môže byť po novom aj prístrojový panel, v ktorom klasické analógové ukazovatele nahrádza displej s uhlopriečkou 12,3 palca. Má rozlíšenie 1440 x 540 pixelov a ponúka päť základných režimov zobrazenia, vrátane navigačného systému. Takzvaný "aktívny informačný displej" patrí do príplatkovej výbavy, ako alternatíva k analógovej klasike.
Kompletnou úpravou prešla aj stredová konzola Golfa. Zmeny sa opäť týkajú najmä displejov multimediálneho a navigačného systému. Najmenší má teraz uhlopriečku 6,5 palca (predtým 5) a najväčší až 9,2 palca (predtým 8). Šofér môže ovládať jednotlivé funkcie auta kombináciou dotykov, hlasu a giest.
Volkswagen je vôbec prvý zástupca nižšej strednej triedy, ktorý ponúkne ovládanie gestami. Snímače sú umiestnené v oblasti stredovej konzoly a šofér môže gestom napríklad listovať v menu displeja alebo meniť hlasitosť rádia. Na každé gesto, ktoré automobil "pochopí" zareaguje zvukom.
Volkswagen ďalej v rámci omladzovacej kúry rozšíril ponuku asistenčných systémov. K dispozícii je asistent pre jazdu v dopravnej zápche, automatické zastavenie auta, ak sa šoférovi urobí nevoľno alebo vylepšený parkovací asistent.
Športový Golf GTI sa dočkal vyššieho výkonu. Jeho prepĺňaný benzínový dvojliter TSI dosahuje výkon 169 kW (230 k) a vo verzii Performance dokonca 180 kW (245 k). Najväčšiu pozornosť však púta úplne nový prepĺňaný benzínový štvorvalec 1,5 TSI.
Novinka si získava sympatie už svojím objemom, pretože mnohí motoristi sú na stále menšie motory alergickí. Fakt, že downsizing vždy nefunguje ako má, si možno uvedomil aj Volkswagen. Napokon, v pick-upe Amarok aktuálne vymenil biturbo štvorvalec 2,0 BiTDI za nový trojlitrový šesťvalec.
Rozdiely medzi končiacou jedna-štvorkou a novou jedna-päťkou budú podľa nemeckej automobilky citeľné. "Spotreba paliva klesne v porovnaní s motorom 1,4 TSI (92 kW/125 k) v priemere o desať percent, a to nielen v skúšobnom laboratóriu, ale aj v bežnej premávke," uvádza Volkswagen. Rátať máme s hodnotami tesne pod hranicou 5 l/100 km.
Šoféri sa vraj môžu pripraviť na výraznejší príval sily v najnižších otáčkach a na skoršie radenie vyšších prevodových stupňov. Slabší variant totiž vyprodukuje 200 Nm krútiaceho momentu už pri 1400 otáčkach za minútu.
Momentová krivka je plochá až po hranicu 4500 1/min. Následne, od 4750 do 5500 otáčok graduje maximálny výkon 96 kW (130 k).
Tajomstvo výrazného záťahu od najnižších otáčok je ukryté v turbodúchadle. Technológiu elektrického natáčania lopatiek si Volkswagen požičal od Porsche. Turbo s variabilnou geometriou je rozšírené medzi nafťákmi, veľkosériový benzínový motor ho dostane prvýkrát.
Parametre výkonnejšej verzie majú hodnoty 110 kW (150 k) a 250 Nm pri 1500 1/min. Už teraz vieme, že rozdiely sa netýkajú len softvéru riadiacej jednotky, ale napríklad aj technológie nanášania povlaku na steny valcov, ktorý zabezpečí nižšie trenie.
150-koňový variant bude logicky drahší a tak si Volkswagen môže dovoliť použiť inovatívny systém povlakovania atmosférickým plazmovým sprejovaním (APS). Na stenách vďaka nemu vzniknú drobné kapsy zachytávajúce motorový olej. Kĺzanie piestnych krúžkov bude tým pádom ľahšie.
Mimochodom, znižovanie strát spôsobených trením si vyžiadalo použitie motorového oleja špecifikácie 0W20.
Spoločným znakom všetkých verzií benzínového turbomotora 1,5 TSI bude funkcia deaktivácie dvoch valcov pri nízkej alebo strednej záťaži, vysoký stupeň kompresie 12,5 a schopnosť motora pracovať v takzvanom Millerovom cykle.
Technici vďaka premyslenému časovaniu ventilov predstierajú nižší zdvihový objem motora, čo má prispieť k zníženiu spotreby. Nasávacie ventily ostávajú pootvorené aj v prvej fáze kompresie, takže časť nasatého vzduchu sa vracia späť do sacieho potrubia. Fígeľ, ktorý úspešne používa Toyota vo svojich hybridoch, má teraz pomôcť Volkswagenu k vyššej účinnosti.
Prispeje k nej aj štvrtá generácia priameho vstrekovania benzínu s pracovným tlakom 350 bar a menšími vstrekovacími tryskami.
Efektívnejšie fungovanie motora má zabezpečiť aj nová sedemstupňová dvojspojková prevodovka DSG, ktorá plošne nahradí doterajšiu šesťstupňovú.