Modernizovaný Jeep Cherokee v Európe už bez šesťvalca
Stálica v ponuke značky Jeep prichádza na starý kontinent s novým benzínovým dvojlitrom. Turbodiesel 2,2 Multijet II prešiel kompletnou rekonštrukciou.
Zatiaľ čo Citroën urobil z horizontálne rozdelených predných svetlometov svoj hlavný poznávací znak, Jeep zaradil spiatočku. Kompaktné SUV Cherokee sa v rámci omladzovacej kúry vrátilo ku klasike. Stretávacie, diaľkové, denné, parkovacie i smerové svetlá sú opäť v jednom obale.
Šéfdizajnér značky Jeep Mark Allen na margo zmien uviedol, že predchádzajúce extravagantné tvary neboli krokom vedľa. Ich úlohou bolo upútať pozornosť, čo sa vraj aj podarilo. Teraz však prišiel čas vrátiť sa k tradičným líniám.
S novou svetelnou technikou ladí trochu menej výrazná maska chladiča a prepracované predné nárazníky. Áno, nárazníky sú dva, pretože terénnejšia verzia Trailhawk má špecificky tvarovanú prednú časť s ohľadom na väčší nájazdový uhol. Jej charakteristickým znakom je viac nelakovaného ochranného plastu, nezakryté ťažné oká a vyššie umiestnené hmlovky. Naopak, klasický Cherokee s chrómovanými ozdobami pôsobí elegantnejšie.
Aj vzadu sa udialo niekoľko zmien, hoci na prvý pohľad nebijú až tak do očí. Koncové svetlá naďalej efektne nadväzujú na zadné okno. V rámci faceliftu dostali novú grafiku. Iné je aj veko kufra a nárazník.
Omladzovacia kúra málokedy dokáže zväčšiť objem batožinového priestoru. Američanom sa to podarilo - pridali dodatočný priestor pod podlahou. Cherokee teraz v základnom usporiadaní pojme 570 litrov nákladu, teda o 70 l viac než predtým.
Modernizovaný Jeep Cherokee prichádza do Európy výhradne so štvorvalcovými motormi. 3,2-litrový atmosférický šesťvalec Pentastar bude dostupný iba na vybraných trhoch. Obyvateľom starého kontinentu je určený nový prepĺňaný dvojliter, dosahujúci výkon 199 kW (270 k) a najvyšší krútiaci moment 400 Nm pri zatiaľ nezverejnených otáčkach. Turbomotor spolupracuje s deväťstupňovou meničovou automatickou prevodovkou a roztáča všetky štyri kolesá.
Naftová dva-dvojka prešla kompletnou rekonštrukciou, v rámci ktorej dostala novú hlavu valcov, vačkové hriadele, piesty, ojnice i kľukový hriadeľ. Pracovný tlak priameho vstrekovania paliva stúpol na 2000 barov. Vo výfukovom potrubí pribudol SCR katalyzátor, kde sa prostredníctvom vodného roztoku močoviny z výfukových plynov odbúravajú oxidy dusíka. Výsledkom práce konštruktérov je bezproblémové plnenie nielen emisnej normy Euro 6c, ale aj blížiacej sa Euro 6d Temp.
Turbodiesel sa dodáva v dvoch výkonových verziách. Slabšia produkuje výkon 110 kW (150 k) a najvyšší krútiaci moment 350 Nm. Spolupracuje výhradne so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a zákazník si môže vybrať medzi pohonom prednej alebo oboch náprav.
Pre silnejší variant (143 kW/194 k pri 3500 1/min, 450 Nm pri 2000 1/min) zostal vyhradený deväťstupňový automat. Na výber je pohon predných alebo všetkých štyroch kolies.
Štvorkolka sa stále spolieha na elektronicky ovládanú medzinápravovú spojku, pričom k dispozícii je aj redukčný prevod a uzávierka zadného diferenciálu.