Modernizovaný FIAT 500X má trojvalec a lepšie svetlá
Omladzovacia kúra sa zamerala najmä na techniku.
Najväčšia z Päťstoviek dostala po štvorročnom pôsobení na trhu ľahko upravený dizajn, viac technológií a nové motory.
Predné svetlomety sú po novom plne diódové. V porovnaní s predchádzajúcimi xenónmi vraj svietia o pätinu jasnejšie. LED technika našla uplatnenie aj v koncových svetlách, ktoré majú uprostred plastové plochy lakované vo farbe karosérie. Podobný detail v rámci omladzovacej kúry skrášlil aj malý FIAT 500.
Taliani zároveň rozšírili paletu lakov karosérie o tri nové odtiene a pridali aj nové vzory zliatinových diskov kolies.
K dispozícii budú tri základné podoby "Xka" - Urban, Urban Cross a Cross. Verzie, ktoré majú v názve výraz "Cross", spoznáte podľa striebornej imitácie ochrany podvozka.
V kabíne dominuje nový trojramenný volant, palubná doska a stredová konzola boli upravené tak, aby posádka mala k dispozícii väčšie a praktickejšie odkladacie priestory. Vrcholná verzia multimediálneho systému UConnect obsahuje dotykový displej s uhlopriečkou sedem palcov.
Medzi technologické novinky na palube patrí funkcia rozpoznávania niektorých dopravných značiek. Ide o značky obmedzujúce maximálnu povolenú rýchlosť a zákaz predbiehania. FIAT dokáže identifikovať aj dodatkové tabule - napríklad ak obmedzenie rýchlosti platí iba za dažďa. Čítanie dopravných značiek spolupracuje s inteligentným obmedzovačom rýchlosti.
Okrem toho môžeme rátať s vylepšenou funkciou autonómneho núdzového brzdenia, s adaptívnym tempomatom, monitorovaním mŕtvych uhlov, upozornením na neúmyselné opustenie jazdného pruhu,...
Hádam prvýkrát v histórii bude niektorého z členov rodiny FIAT 500 poháňať trojvalec. Crossover totiž dostal najnovšie prepĺňané benzínové agregáty, ktoré nedávno debutovali v Jeepe Renegade.
Trojvalec s objemom 999 cm3 dosahuje výkon 88 kW (120 k) pri 5750 otáčkach za minútu. Najvyšší krútiaci moment vrcholí hodnotou 190 Nm pri 1750 1/min. Spolupracuje výhradne so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a roztáča predné kolesá.
Štvorvalec má objem 1332 cm3 a produkuje výkon 110 kW (150 k) pri 5750 1/min. Najvyšší krútiaci moment 270 Nm vrcholí pri 1850 1/min. Taliani ho kombinujú so šesťstupňovou dvojspojkovou prevodovkou DCCT a pohonom predných kolies. Silnejší variant (132 kW/180 k, 270 Nm) sa v sesterskom Jeepe Renegade dodáva s deväťstupňovým meničovým automatom a pohonom 4x4, no FIAT ho zatiaľ vôbec neponúka.
Troj- a štvorvalec sú súrodenci. Zdieľajú viacero komponentov a majú zhodné vŕtanie 70 mm i zdvih 86,5 mm. Oba motory sú celohliníkové, s oceľovými vložkami valcov. Konštrukčný základ vychádza z atmosférických motorov radu FireFly, predávaných v Južnej Amerike. Tie zaujali iba dvojventilovou technikou. Turbomotory určené pre starý kontinent však majú štvorventilovú techniku a iba jeden vačkový hriadeľ, ktorý ovláda výfukové ventily.
Otváranie nasávacích ventilov má na starosti tretia generácia elektrohydraulického systému MultiAir. Klasický vačkový hriadeľ nahradili takzvané aktuátory, ktoré dokážu otvárať a zatvárať ventily nezávisle. Výsledkom je presnejšie nastavená cirkulácia vzduchu vo valcoch, menej pohyblivých častí a podľa konštruktérov aj vyššia odolnosť a spoľahlivosť.
Na výdrži si údajne dali špeciálne záležať. Malé turbo podstúpilo vyše 75 000 hodín virtuálnych testov, 60 000 hodín fyzických testov mimo motora a päť miliónov kilometrov v útrobách testovacích prototypov.
Turbo sa pýši veľmi malou zotrvačnosťou, takže reakcie motora na zošliapnutie plynového pedála by mali byť rýchle. Súčasťou dúchadla je elektricky ovládaný obtokový ventil a medzichladič stlačeného vzduchu, pracujúci na princípe vzduch-voda.
FIAT 500X si ako absolútny základ zachoval atmosférický benzínový štvorvalec 1,6 E.torQ (81 kW/110 k). Naftové štvorvalce 1,3 Multijet (70 kW/95 k), 1,6 Multijet (88 kW/120 k) a 2,0 Multijet (110 kW/150 k) dostali SCR katalyzátor pre redukciu oxidov dusíka vo výfukových plynoch.
V druhej vlne pribudne benzínovo-elektrický hybrid a turbomotor schopný spaľovať benzín i stlačený zemný plyn (CNG).