Ceed 09 2021 1140x190
Thumb 009 Thumb 002 Thumb 007 Thumb 008

Mitsubishi Outlander PHEV 2019: Nová vlajková loď

Dizajnovo sa zmenil len minimálne, ale pod povrchom je kompletne nová technika. Počnúc spaľovacím motorom, cez oba elektromotory, výkonnejší generátor až po väčšiu batériu. Interiér dostal luxusnejší nádych a preladený bol aj podvozok, ktorý posilnil najmä jazdný komfort.

Terénna legenda Pajero v portfóliu značky končí a úlohu vlajkovej lode preberá práve plug-in hybridný Outlander. Je to z viacerých dôvodov. Po Pajere je to vlastne najväčší osobný model značky na trhu a zároveň je to akýsi vizionár, auto ukazujúce budúce smerovanie značky. A budúcnosť Mitsubishi bude už vždy v nejakej forme o elektrine. Väčšie modely, samozrejme kategórie crossover alebo SUV budú plug-in hybridy. Menšie zase elektromobily.

Len pre PHEV verziu Outlandera je teraz k dispozícii luxusné kožené čalúnenie sedadiel s prešívaním.

 

Keď som bližšie pričuchol počas prvých jázd k tomuto autu, trochu som sa až hanbil, že doposiaľ som nevenoval viac pozornosti. Pretože použitou technikou je to mimoriadne zaujímavé auto. V prvom rade svojou koncepciou, ktorou má oveľa bližšie k elektromobilu než k hybridu. Už len tým, že pohon na elektrinu tu hrá vždy prím. Hoci o tom, ktorý z troch jazdných režimov auto využíva vodič nerozhoduje. Teda či bude fungovať ako elektromobil, alebo elektromobil s predlžovačom dojazdu (vozidlo jazdí na elektrinu, ktorú pribežne vyrába spaľovací motor), alebo či bude fungovať ako klasický hybrid. Samozrejme, kým je v batérii dostatok energie, vždy jazdí primárne na elektrinu. Čisto na elektrický pohon prejde 45 km, čo je opticky menej než predchodca (54 km), ale pozor, podľa novej normy merania. Podľa odjazdených kilometrov na testovacej trase odhadujem, že šikovný vodič dá aj 50 km. Je to vďaka batérii s väčšou kapacitou, ktorá narástla z 12 kWh na 13,8 kWh. Blízko k elektromobilom má aj dobíjaním. Podobne ako všetky elektromobily aj Outlander ako jeden z mála plug-in hybridov má až dve zásuvky pre dobíjanie. Aj preto mu potom stačí vstavaná len 3,6 kW nabíjačka v samotnom aute. Z domácej siete na plný dojazd nabijete za 4 hodiny. Na rýchlodobíjačke s koncovkou CHAdeMo to bude trvať 25 minút. Okrem väčšej batérie sú ďalšími novinkami výkonnejší generátor aj zadný elektromotor, ktorý má teraz 70 kW/95 k. Outlander PHEV je tak v každej jazdnej situácii vlastne permanentná štvorkolka, čo je ďalšia z veľkých predností tohto auta. V športovom režime pri dynamickej jazde v zákrutách doslova cítite ako tlačí výkon na zadné kolesá ako má Outlander chuť driftovať. Veľmi to pomáha agilite auta a schopnosti ľahšie a ochotnejšie zahýnať do zákrut.

Technika pod povrchom je kompletne nová. Pôvodný dvojliter nahradil benzínový agregát objemu 2.4 l. Generátor aj batéria majú vyšší výkon. Akumulátor má vyššiu kapacitu a výkonovo si polepšil aj zadný elektromotor.

 

Ďalšou dôležitou zmenou je výmena spaľovacieho motora. Pôvodný dvojliter nahradil atmosferický štvorvalec objemu 2,4-litra. Nie ani tak kvôli vyššiemu výkonu, ako prechodu z Ottovho na Atkinsonov cyklus, ktorý je efektívny len pri objemnejších motoroch a prináša výhody v podobe vyššieho krútiaceho momentu odspodu, hladší chod, vyššiu účinnosť a predovšetkým nižšiu spotrebu, ktorú si ale reálne overíme až v domácom teste. Z ďalších zmien je po jazdnej stránke veľmi dôležité preladené pruženie, ktoré je o poznanie príjemnejšie, poddajnejšie, celkovo komfortnejšie a viac istoty zase Outlander získal ostrejším prevodom riadenia. Interiér dostal nové, prémiovejšie obklady a doslova nádherné, po celej dĺžke prešívané kožené sedačky na štýl Bentley, ktoré sú výsadou vyslovene len PHEV verzie.

Keď som sa nad týmto autom viac zamyslel, v podstate by to bolo ideálne redakčné auto pre našu prácu. Pretože po meste by sme ho využívali ako elektromobil, na dlhšie trasy má aj spaľovací motor a dojazd okolo 880 km, navyše je to permanentná štvorkolka, v zime určite aj zábavná a na palube vozí až dve zásuvky na 230 V. V jednej môžeme dobíjať batérie do kamier, s čím máme večne problém. V druhej by bol neustále k dispozícii pojazdný kávovar.

K doterajším jazdným režimom pribudli dva nové - Sport a Snow.

 

motor  2.4
zdvihový objem [cm3]  2360
výkon [kW/k]  99/135
pri otáčkach [1/min]  4500
krútiaci moment [Nm]  211
pri otáčkach [1/min] 4500
predný elektromotor  60 kW/82 k, 137 Nm
zadný elektromotor  70 kW/95 k, 195 Nm
palubná nabíjačka [kW] 3,6
kapacita batérie [kWh]  13,8
maximálna rýchlosť [km/h]  170
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]  10,5
pohotovostná hmotnosť [kg]  1880
nameraná spotreba [l/100 km]  2,0
batožinový priestor [l]  721