Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb 2020 outlander sport main image Thumb 2020 outlander sport 4 Thumb 2020 outlander sport 3 Thumb 2020 outlander sport Thumb 2020 outlander sport 2 Thumb 2020 outlander sport interior Thumb 3m Thumb 1m Thumb 2m Thumb 4m

Mitsubishi odhalilo modernizované ASX, na Slovensko dorazí v septembri

Pod kapotou sa objavil atmosférický dvojliter z Outlandera.

Hlavnou hviezdou značky Mitsubishi na blížiacom sa autosalóne v Ženeve bude koncept extravagantného SUV Engelberg Tourer. Netradičný názov auta si Japonci odvodili od obľúbeného lyžiarskeho rezortu vo Švajčiarsku. 

Z pohľadu bežného zákazníka je dôležitejší príchod vynoveného Mitsubishi ASX. História tohto kompaktného SUV siaha do roku 2009, kedy ho svet videl prvýkrát. Automobil má za sebou tri významnejšie omladzovacie kúry, aktuálne prichádza štvrtá.

Navonok ju rozhodne neprehliadnete, pretože dizajnéri premodelovali oba konce auta. Vpredu vidíme jednoznačnú inšpiráciu väčšími súrodencami, najmä Eclipse Cross. Aj máličko menšie ASX má predné svetlomety rozdelené do dvoch celkov. Vyššie sú tenké stretávacie a diaľkové svetlá, na fotografiách s LED technológiou. Nižšie našli uplatnenie smerovky a hmlovky. Maska chladiča je masívnejšia a rovnaký dojem budí celá predná časť. 

Vzadu upútajú najmä koncové svetlá s novou grafikou a diódovou technikou, ktoré autu dožičia výraznejší svetelný podpis. Nárazník je členitý - nájdeme v ňom napodobeninu ochrany podvozka i falošné vetracie otvory. Uprostred sa nachádza hmlovka a nižšie pár odrazových sklíčok. Úpravy vizáže dotvárajú ozdoby na predných blatníkoch, nové zliatinové disky alebo upravená paleta lakov karosérie.

Vo vnútri dramatické zmeny nevidno. Najzásadnejšou je nový multimediálny systém s osempalcovým dotykovým displejom a navigáciou TomTom, so schopnosťou aktualizovať informácie o premávke v reálnom čase. Na obrazovke si môžete premietať videá, nahraté na USB kľúč. Samozrejme iba vtedy, keď auto stojí.

V minulosti sa pod kapotou Mitsubishi ASX objavovali rôzne motory, vrátane francúzskeho turbodiesela s objemom 1,6 litra (napokon, Citroen a Peugeot si z ASX odvodili vlastné modely C4 Aircross a 4008). V súčasnosti je ponuka obmedzená na atmosférickú benzínovú jedna-šestku (86 kW/117 k).

Pre modernizované Mitsubishi ASX výrobca avizuje jediný motor, a to atmosférický benzínový dvojliter, pochádzajúci z väčšieho Outlandera. Dosahuje výkon 110 kW (150 k) pri 6000 otáčkach za minútu a najvyšší krútiaci moment 195 Nm pri 4200 1/min. Kombinovať ho je možné s päťstupňovou manuálnou prevodovkou alebo s bezstupňovým ústrojenstvom CVT. K variátoru Japonci pridávajú možnosť manuálneho radenia šiestich prednastavených prevodových pomerov. 

V ponuke bude pohon predných i všetkých štyroch kolies. Konkrétne kombinácie prevodoviek a pohonu sa pravdepodobne dozvieme počas ženevského autosalónu. Predaj vylepšeného ASX na Slovensku odštartuje v septembri.

Doplňme, že od predstavenia v roku 2009 predalo Mitsubishi v približne 90 krajinách celkovo 1,32 milióna vozidiel ASX. Najväčšími trhmi sú Severná Amerika, Európa, Austrália a Čína. V súčasnosti je ASX tretím najpredávanejším modelom automobilky Mitsubishi.

Ako šiel čas s Mitsubishi ASX

2009

2012

2016

2017

2019