28988 opel astra st online autozurnal 1140x190
Thumb 2013 pikes peak i miev and landscape Thumb 2013 pikes peak i miev evo 650x433 Thumb new generation outlander 2013 pikes peak 2 650x431 Thumb 42334 large pikespeak mitsubishi Thumb 42333 large new generation outlander 2013 pikes peak 2 Thumb 42332 large new generation outlander 2013 pikes peak 1 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb 42331 large 201307021 1 Thumb 42330 large 2013 pikes peak mitsubishi drivers Thumb 42329 large 2013 pikes peak i miev evo pix 4tt Thumb 42328 large 2013 pikes peak i miev evo pix 4 Thumb 42327 large 2013 pikes peak i miev evo pix 3 Thumb 42326 large 2013 pikes peak i miev evo Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb 42325 large 2013 pikes peak i miev evo pix 2 Thumb 42324 large 2013 pikes peak i miev and landscape

Mitsubishi na Pikes Peak na stupňoch víťazov

Piloti revolučných elektromobilov i-MiEV obsadili v 91. ročníku legendárnych pretekov do kopca Pikes Peak pódiové miesta. Podarilo sa to dvojnásobnému víťazovi Rallye Dakar Hirošimu Masuokovi a 6-násobnému víťazovi tohto podujatia v hodnotení motocyklov Gregovi Tracymu, ktorí obsadili v kategórii elektromobilov 2. a 3. priečku.

Známe preteky sa začali v dopoludňajších hodinách pod pokojnou a jasnou modrou oblohou ale tieto podmienky sa čoskoro zmenili k horšiemu. Keď dvojica elektromobilov Mitsubishi i-MiEV Evolution II vyrazila na trať legendárnej časovky, spustil sa hustý dážď, ktorý im v ostrých zákrutách veľmi znepríjemňoval život. Keď mal Greg Tracy, ktorý sa v kategórii elektromobilov kvalifikoval ako najrýchlejší jazdec, na úpätí hôr odštartovať, zlé počasie donútilo továrenský tím Mitsubishi narýchlo vymeniť vysoko výkonné úplne hladké pretekárske pneumatiky bez dezénu za plášte s drážkovaným behúňom určeným do dažďa. Obaja jazdci Tracy aj Masuoka pretekali v extrémne ťažkých podmienkach mokrej trate a výrazne obmedzenej viditeľnosti v jej vyšších úsekoch, čoho výsledkom bol čas 10:21,866 min pre Masuoku a 10:23,649 min pre Tracyho.

Aj napriek týmto náročným podmienkam sa tandemu jazdcov stajne Mitsubishi podarilo pokoriť najlepší čas dosiahnutý v kategórii elektromobilov počas predchádzajúceho ročníka pretekov Pikes Peak, keď časom 10:30,850 min na suchej trati a za optimálnych podmienok obsadil Masuoka pilotujúci Mitsubishi i-MiEV Evolution I vynikajúce 2. miesto.

Kapitán a pilot tímu Masuoka, ktorý sa v kategórii elektromobilov už druhý rok po sebe umiestnil na 2.mieste, uviedol: “Tesne pred štartom, keď bola odrazu trať úplne mokrá, sme museli vymeniť slicky za drážkované pneumatiky. Aj napriek plášťom do zlého počasia bol povrch trate mokrý a vozidlo sa po ňom výrazne šmýkalo. Boli to naozaj zradné podmienky, Pilotovanie oboch pretekárskych špeciálov bolo mimoriadne obtiažne, ale aj tak sa nám s nimi podarilo doraziť bezpečne do cieľa. Keďže sme mali namierené na víťazstvo, je pre nás tento výsledok tak trocha sklamaním. Je ľahké viniť za to nešťastný dážď a zlé počasie, aj keď nám naozaj veľmi nepriali, musíme si však rovnako uvedomiť naše slabé stránky a v budúcnosti popracovať na ich zlepšení.“

Pre Grega Tracyho, ktorý doteraz pretekal iba na motocykloch, boli preteky do vrchu Pikes Peak prvým pokusom v kokpite pretekárskeho auta. Sklamaný výsledkom, Tracy okomentoval svoj náročný výstup na vrchol kopca takto: “Pretože som pomýšľal na víťazstvo, som absolútne sklamaný. Kvôli silnému dažďu, ktorý sa spustil tesne pred našim štartom, sa trať stala prakticky nezjazdná. S ohľadom na tento fakt by sme mali byť spokojní už len s tým, že sme bezpečne dorazili do cieľa. Aj kvôli tomu, že počas celého tréningu bola trať suchá a my sme nemali žiadnu možnosť odskúšať, čo robí vozidlo na tejto trati za dažďa. Mitsubishi MiEV Evolution II išiel na suchu naozaj vynikajúco a preto by som sa sem rád vrátil a opäť usiloval o víťazstvo. ”

S úplne novou technologicky pokročilou konštrukciou je Mitsubishi MiEV Evolution II vybavený unikátnym usporiadaním pohonu (2 motory vpredu a 2 vzadu), novou generáciou líthium-iónových batérií, optimalizovanou elektrickou verziou systému pohonu všetkých kolies Super All-Wheel Control (S-AWC) a v aerodynymickom tuneli vyladenou karosériou zhotovenou z uhlíkových vláken.

Mitsubishi mal v tomto podujatí aj netradičné služobné zastúpenie. Jeho nový športovo-úžitkový 7-miestny Outlander modelového roku 2014 bol jedným z vozidiel záchrannej flotily.  Okrem rozsiahlej bezpečnostnej výbavy mal unikátny systém pohonu všetkých kolies Super All-Wheel Control (S-AWC), ktorý zabezpečuje patričnú stabilitu, trakciu a ovládateľnosť potrebné pre  bezproblémové zdolanie 156 serpentín a zákrut, ktoré na 20 km trati každého účastníka podujatia čakajú. V záchrannej službe na najvyššej autom dostupnej hore sveta (štart pretekov je v nadmorskej výške 2.860 a cieľ v 4.301 m nad morom!) mu asistovalo ďalšie bezpečnostné vozidlo – športový sedan vysokého výkonu Mitsubishi Lancer Evo. Obe vozidlá postavili špeciálne pre použitie v tomto podujatí.

Inovatívny pretekársky prototyp i-MiEV Evolution na 100% elektrický pohon vyvinutý v Mitsubishi Motors, ktorý využíva rovnaký elektromotor a líthium-iónové články batérie aké sú v sériovo vyrábanom vozidle Mitsubishi i-Miev sa pri svojom debute na Pikes Peak International Hill Climb minulý rok umiestnil v kategórii elektromobilov na vynikajúcom druhom mieste.

V tomto roku sa Mitsubishi Motors vrátil na Pikes Peak s úplne novými a silnejšími prototypmi pretekárskych vozidiel na 100% elektrický pohon Mitsubishi MiEV Evolution II.