Bd zimni prezuti 1140x190 sk
Thumb mmth   4 million exports   july 2019 Thumb mmth 5 million production june 4th 2018 min Thumb mitsu tahi b Thumb mitsu thai a Thumb mitsu thai b Thumb mitsu thai d Thumb mitsu 4million unit export 3 Thumb mitsu phev 1 701x406 Thumb mitsu five million units production1

Mitsubishi Motors veľkoexportérom z Thajska

Automobilová divízia koncernu Mitsubishi dosiahla významný míľnik. Z troch svojich montážnych závodov v Thajsku už vyviezla 4 milióny vozidiel.

Mitsubishi Motors má v Thajsku 3 automobilové závody a 1 motorareň. Priamo v nich zamestnáva vyše 7.000 ľudí a ďalším tisícom umožňuje pracovať v subdodávateľských firmách. Thajsko je po Japonsku druhým najväčším producentom malých áut tejto značky a rodiskom globálneho bestsellera L200. Mitsubishi Motors pôsobí v krajine od roku 1961. O 5 rokov neskôr tam v Laem Chabang začal montovať 1-tonový pickup L200 a ako prvý začal z krajiny exportovať autá v roku 1988. Prvý milión tam vyrobil v roku 2003, druhý v roku 2010 a tretí dovŕšil už o 3 roky neskôr. V roku 2015 zbehlo z pása 4-miliónte vozidlo Mitsubishi.  Minulý rok odtiaľ vyviezli takmer 80% zo 440.000 tam vyrobených áut. Celkovo doteraz v thajských továrňach zmontovali vyše 5 mil vozidiel Mitsubishi. 

„Región ASEAN a hlavne Thajsko je pre Mitsubishi Motors jednou z dôležitých oblastí,“ uviedol Osamu Masuko, predseda predstavenstva Mitsubishi Motors Corporation. „Okrem toho, že našimi podnikateľskými aktivitami, ako je výroba a predaj produktov spĺňajúcich požiadavky všetkých krajín sa podieľame aj na rozvoji regiónu, podporujeme zamestnanosť, rozvoj ľudských zdrojov, investície aj miestnu produkciu a export. Zároveň sa občianskymi aktivitami zapájame aj do činnosti miestnych spoločností. V rozširovaní našich aktivít v regióne ASEAN budeme pokračovať s cieľom prispievať k riešeniu sociálnych otázok.“

Thajsko zostáva dôležitým centrom globálnych operácií Mitsubishi Motors. Tento míľnik nepredstavuje koniec strategickej cesty ale skôr dobrý východiskový bod pre ďalší rast spoločnosti. Mitsubishi Motors mieni rozširovať svoje aktivity v Thajsku a naďalej plniť úlohu kľúčového hráča v regióne ASEAN, ktorý je základom jeho podnikania. 

Mitsubishi Motors zamestnáva celkom 30 tisíc ľudí, primárne vyrába modely SUV, pickupy, elektromobily a plug-in-hybridy. Montážne závody má okrem Japonska a Thajska aj v Číne, Indonézii, na Filipínach a v Rusku. Prvý sériovo vyrábaný elektromobil i-MiEV uviedol na trh v roku 2009 a v roku 2013 pridal plug-in-hybridný Outlander PHEV. Dnes je to najpredávanejší plug-in-hybrid v Japonsku aj Európe. Rozhodujúcu úlohu v odbytovom raste značky zohrávajú modely Pajero Sport/Montero Sport, Triton/L200 a Outlander. V uplynulom fiškálnom roku, ktorý sa skončil 31. marca 2019, firma celosvetovo predala 1,244.000 áut.