Vw multivan 12 2021 1140x190
Thumb 1m Thumb 4m Thumb 2m Thumb 3m Thumb 5m Thumb 6m Ceed 09 2021 1024x597 Thumb 7m Thumb 8m Thumb 9m Thumb 10m Thumb 11m Thumb 12m Ceed 09 2021 1024x597 Thumb 13m Thumb 14m Thumb 15m Thumb 16m Thumb 17m Thumb 18m Thumb 19m Ceed 09 2021 1024x597 Thumb 20m Thumb 21m Thumb 22m Thumb 23m Thumb 24m

Mitsubishi L200 sa po modernizácii zmenilo na nepoznanie

Nový je dizajn, automatická prevodovka alebo zadné tlmiče. Jazdu v teréne uľahčí elektronika.

Užitočný pick-up z dielne Mitsubishi tohto roku oslavuje štyridsiate narodeniny a patrí medzi najdôležitejšie modely značky. Už niekoľko rokov ho vyrábajú v Thajsku a odtiaľ exportujú do ďalších krajín juhovýchodnej Ázie, do Európy, Afriky, Južnej Ameriky, na Stredný Východ i do Oceánie. Paradoxne, na japonskom trhu by ste toto auto momentálne hľadali márne.

Mitsubishi L200 v niektorých kútoch sveta poznajú pod názvom Triton, ale vždy ide o rovnaký pick-up. Japonci mu v rámci okrúhlych narodenín nadelili výrazný facelift. Keď píšem výrazný, tak nepreháňam, lebo všetky vonkajšie karosárske diely - s výnimkou dverí, strechy a zadného čela - boli vymenené.

Prívetivé oblé línie predchodcu sú minulosťou. Novinka pridáva viac hrán a má agresívnejšie tvarované predné partie v štýle "Dynamic Shield". Po ASX, Outlanderi a Eclipse Cross získal tento typ masky chladiča aj pick-up L200. Hlavné svetlomety sú štíhle, ale ich techniku výrobca nešpecifikoval. Predchodca mal štandardne halogénové svetlá, v drahších verziách xenónové. Nižšie sa nachádzajú smerovky a hmlovky. Blatníky sú výraznejšie a oba konce auta zdobí efektný LED svetelný podpis.

V závislosti od trhu sú naďalej k dispozícii tri typy kabíny. Základná "single cab" je dvojdverová a dvojmiestna. Nasleduje "club cab", ktorá už má dva rady sedadiel. Krátke zadné dvere sa však otvárajú proti smeru jazdy. Vrcholom ponuky je plnohodnotný štvordverový a päťmiestny "double cab". Dĺžka úložnej plochy závisí od typu kabíny - single cab: 2265 mm, club cab: 1850 mm, double cab: 1520 mm. Maximálna šírka je vždy 1470 mm. 

Stopy omladzovacej kúry nie sú v kabíne až také výrazné. Miernych úprav sa dočkala stredová konzola, nový je štvorramenný multifunkčný volant a výrobca zdôrazňuje použitie mäkčených plôch všade tam, kde človek reálne prichádza do kontaktu s autom.

Zákazník si naďalej môže vyberať z dvoch typov pohonu všetkých štyroch kolies - Easy Select a Super Select. V oboch prípadoch sú štandardne poháňané zadné kolesá. Pri Easy Select sa predný náhon pripája "natvrdo" (pomer rozdelenia krútiaceho momentu je pevne daný 50:50) a jazdiť v režime 4x4 je možné iba po nespevnenom povrchu. Univerzálnejší Super Select obsahuje aj medzinápravový diferenciál, ktorý variabilne prerozdeľuje krútiaci moment medzi nápravy a nevadí mu ani jazda vyššími rýchlosťami po asfalte.

Oba varianty si v teréne pomáhajú redukciou, uzávierkou zadného diferenciálu a asistentom pre zjazd z prudkého kopca. Super Select má aj uzávierku medzinápravového diferenciálu. 

Novinkou je tlačidlo "Off-road Mode", dodávané k obom verziám štvorkolky. Prostredníctvom neho si šofér môže vybrať jeden zo štyroch terénnych jazdných režimov: štrk, blato/sneh, piesok, kamene. Tieto módy majú vplyv na elektroniku, reakcie motora a automatickej prevodovky, aby bola jazda v teréne čo najpríjemnejšia.

Aktuálna omladzovacia kúra priniesla nových elektronických pomocníkov pre jazdu po bežných cestách. Jeden monitoruje priestor pred vozidlom, všíma si iné autá i chodcov a ak hrozí náraz, šoféra upozorní, prípadne rovno aktivuje brzdy. Ďalší striehne na autá blížiace sa zboku počas cúvania. Nechýba ani monitorovanie mŕtvych uhlov či automatické brzdenie v prípade, že šofér zle zaradí. Ak Mitsubishi L200 stojí čelom k stene, šofér omylom zaradí D a zošliapne plyn, auto okamžite aktivuje brzdy. Systém funguje aj v opačnom smere, teda pri mylnom zaradení spiatočky.

Samotný motor sa v tlačovej správe vôbec nespomína. Predpokladáme, že v ponuke naďalej zostane 2,4-litrový naftový štvorvalec, naladený na výkon 113 kW (154 k) alebo 133 kW (181 k). Spolupracovať môže so šesťstupňovou manuálnou alebo s novou šesťstupňovou automatickou prevodovkou. Automat bol pred faceliftom iba päťstupňový.

Ak ide o techniku, konštruktéri vylepšili predné brzdy. Kotúče najlepšie vybavených a teda najťažších verzií s 18-palcovými kolesami majú väčší priemer (presnú hodnotu výrobca neuviedol) a strmene v väčšími piestikmi. Tlmiče na zadnej náprave sú robustnejšie, čo sa vraj prejaví nielen na jazdných vlastnostiach a komforte, ale aj na ich trvanlivosti.

Príchod modernizovaného Mitsubishi L200 na európsky trh očakávame v priebehu budúceho roka.