Mb v class nova  trieda v programatic learn 1140x190 sk
Thumb pneumatiky bez vzduchu autozurnal.ta3.com 1 Thumb pneumatiky bez vzduchu autozurnal.ta3.com 3 Thumb pneumatiky bez vzduchu autozurnal.ta3.com 2

Michelin testuje pneumatiky bez vzduchu. Aké majú výhody?

Michelin koketoval a koketuje s myšlienkou priniesť pneumatiky bez vzduchu. V minulosti vyrobil prototyp Tweel. Vo vývoji plášťov bez vzduchu pokračuje ďalej a v spoluprácii s GM predstavuje UPTIS (Unique Puncture-proof Tire System). Ak všetko pôjde podľa plánu, sériová výroba by mohla prísť do piatich rokov. Čo takáto pneumatika ponúkne a aké má výhody oproti konvenčnému riešeniu?

Pneumatiky bez vzduchu nie sú utópiou

Testovacie Chevrolety Bolt s pneumatikami bez vzduchu už jazdia. Podľa Michelinu prinášajú ekologické aj praktické výhody. Odpadá problém s defektami, prierazmi a životnosť má byť vyššia. Tým pádom nepotrebujete rezervu ani lepiacu sadu, a najmä drahý systém na monitorovanie tlaku v pneumatikách. Michelin tvrdí, že až 200 miliónov pneumatík ročne ukončí svoju púť oproti predpokladanej životnosti skôr kvôli nerovnomernému zjazdeniu (podhustenie a prehustenie), vážnym defektom a prierazom. Pneumatiky bez vzduchu majú tento problém vyriešiť. A odľahčia aj životnému prostrediu. Aj keď sa materiály zo starých pneumatík recyklujú, finančne to niečo stojí a tiež zaťažuje prírodu.

Pneumatiky bez vzduchu namontovali na od pohľadu "bežné" disky kolies a oku neunikne ani konvenčné poňatie behúňa. Michelin tiež sľubuje porovateľný komfort s klasickými pneumatikami. Určite vás napadlo, ako sa takáto pneumatika bez vzduchu bude správať vo vyšších rýchlostiach, poprípade pri výrazných zmenách teplôt. "Kostra" pneumatík bude vyrobená z materiálov, ktoré zabezpečia stabilitu aj pri vyšších rýchlostiach... Uvidíme v praxi.

Pneumatiky bez vzduchu plánuje Michelin priniesť do sériovej podoby do roku 2024. A komu budú určené? Najmä autonómnym vozidlám, ktoré sa ťažšie vyhnú nástrahám vozovky (výtlky, diery, nebezpečné predmety....) ako vodič. Autá bez potreby zásahu vodičov by mali jazdiť najmä vo veľkých metropolách. Tým pádom sčasti odpadá "problém" s jazdou vysokými rýchlosťami, gripom v zákrutách alebo potrebou športových jazdných vlastností, ku ktorým prispievajú pneumatiky nemalou mierou.

Zdroj: Michelin, Engadget