MG 4 prichádza na slovenský trh. Zaujať chce cenou a technickými riešeniami
Ponuka na Slovensku relatívne novej značky MG sa postupne rozrastá. Po modeloch EHS, ZS a HS tu máme ďalšieho zaujímavého zástupcu, MG 4. Navyše, už o mesiac sa chystá ďalšia slovenská premiéra, a to kombi MG 5.
MG 4 má na muške elektrické hatchbacky VW ID.3, Renault Megane E-Tech, Kia Niro EV, Hyundai Kona Electric alebo Cupra Born. Odpovedá im aj rozmermi a najbližšie má práve k najväčšiemu rivalovi, Volkswagenu ID.3. Na dĺžku meria 4287 mm, na šírku 1836 mm a vysoké je 1504 mm. Rázvor osí kolies je 2705 mm. Stojí na modulárnej platforme MSP, ktorá sa pýši variabilným rázvorom osí kolies od 2650 - 3100 mm. Môžu na nej stáť aj podstatne väčšie elektromobily MG a pojme batérie s kapacitou 40 - 150 kWh.
Štandardne je elektromotor umiestnený vzadu a roztáča zadné kolesá, rovnako ako pri platforme MEB koncernu VW. Batéria MG 4 má výšku len 110 mm, keďže články má uložené horizontálne. Prispieva k optimálnemu rozloženiu hmotnosti 50:50 a k dispozícii bude v dvoch veľkostiach 51 kWh a 64 kWh. To vystačí (v závislosti od verzie a veľkosti zvolenej batérie) na dojazd podľa WLTP 350 - 450 km. S 51 kWh batériou sa spája elektromotor výkonu 125 kW (170 k), roztáčajúci výlučne zadné kolesá. Väčšia 64 kWh batéria spolupracuje so 150 KW (204 k) motorom. Šepká sa aj o výkonnejšej verzii s dvoma motormi a pohonom všetkých štyroch kolies. O pohon prednej nápravy sa postará samostatný elektromotor umiestnený vpredu.
Batéria s kapacitou 51 kWh má odlišnú "chémiu" článkov ako väčšia baterka s kapacitou 64 kWh. Zatiaľ čo menšia batéria je typu LFP (lítium-železo-fosfát), väčšia je "klasika" v podobe NMC (nikel-mangán-kobalt). Pri technickej prezentácií nám zástupca značky MG vysvetlil, že oba typy batérií sa hodia pre iných zákazníkov. LFP má síce menšiu hustotu energie a nabíja sa pomalšie, no výhodou je jej vyššia životnosť a odolnosť voči tzv. tepelnému zrúteniu článkov (z angl. "thermal runaway"). Pre 51 kWh batériu platí nabíjanie AC prúdom s výkonom 6,6 kW a rýchlonabíjanie DC s výkonom 117 kW. Väčšia baterka má už 11 kW palubnú nabíjačku a na rýchlonabíjačke uvidíme max. 135 kW výkon nabíjania.
Interiér je minimalistický, prehľadný a dobre zostavený. Plasty sú však jednoduchšie. Prekvapil ma slušnou priestrannosťou a príjemnou polohou zadnej lavice. Nemal som tak prizdvihnuté kolená ako v niektorých konkurentoch a komfort sedenia vzadu bol tým pádom vyšší. Kufor má objem 350 - 1165 litrov.
Vpredu je náprava typu MacPherson, vzadu 5-prvkové nezávislé zavesenie kolies. Geometria zadnej nápravy eliminuje záklon auta pri výraznom zrýchlení a tým nechcené odľahčenie prednej časti. Dôraz na jazdné vlastnosti bol pre konštruktérov jednou z priorít, MG 4 vraj jazdí fantasticky. Michal Karpat si ho už vyskúšal v zahraničí na jednom z podujatí AutoBest a z podvozka bol nadšený. MG 4 má tiež veľmi strmé riadenie s rýchlym prevodom. Konštrukciou podvozka resp. usporiadaním pohonného reťazca je to moderná škola elektromobility so všetkým, čo k tomu patrí.
MG 4 váži len 1682 kg, čo je na elektromobil tejto kategórie nízka hmotnosť. Konkurovať mu môže napríklad ľahkonohý Megane, no ID.3 je zhruba o 130 kg ťažší. Aj keď sa MG vyrába v Číne, vývoj prebiehal v európskom vývojovom centre v Londýne. Batéria je od čínskeho gigantu CATL, ktorý dodáva napr. aj pre Volkswagen a ďalšie svetoznáme značky. Dodávatelia komponentov pre MG 4 sú tiež známe firmy ako Continental, ZF, SKF, Delphi alebo Denso. MG 4 štandardne jazdí na pneumatikách Continental Premium Contact 6.
MG 4 bude na Slovensku dostupné v troch výbavách Emotion, Elegance a Exclusive. Cenu najdrahšej verzie zatiaľ nepoznáme, importér ju zverejní neskôr. Predaj začína dvoma nižšími výbavami za cenu od 32 990 eur. Prvé autá sa k zákazníkom dostanú už o mesiac, v júni 2023. Ak sa pozrieme do cenníkov Renaultu Megane a Volkswagenu ID.3, vidíme výrazne vyššie sumy. Megane stojí 46 700 eur, ID.3 od 37 990. V prípade konkurentov však nejde o základné verzie, v cenníku ich na Slovensku momentálne nemajú.