Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb mercedes benz baterie s pevnym elektrolytom Thumb 22c0025 003

Mercedes vyvíja batérie s pevným elektrolytom, ktoré majú zdvojnásobiť dojazd elektromobilov

Mercedes-Benz vyvíja spolu so spoločnosťou ProLogium články akumulátora s pevným elektrolytom ďalšej generácie určené pre elektrické vozidlá. Takýto typ batérií pre čisto elektrické a elektrifikované vozidlá vyvíja taktiež Toyota, ktorá ich najprv nasadí do hybridov.

Mercedes-Benz a ProLogium, vedúci poskytovateľ akumulátorov s pevným elektrolytom, sa dohodli na technologickom partnerstve týkajúcom sa vývoja článkov akumulátorov ďalšej generácie. Prvé spoločne vyvinuté akumulátory s pevným elektrolytom by sa mohli začas používať už v nasledovných rokoch v testovacích vozidlách Mercedes-Benz. V rámci partnerstva boli navyše dohodnuté technologické míľniky, ktorých cieľom je integrácia technológie akumulátorov s pevným elektrolytom do vybraných modelov v druhej polovici desaťročia. Mercedes-Benz je pripravený stať sa do konca desaťročia plnoelektrickým – všade tam, kde to pripúšťajú podmienky trhu.

„Efektívnosť a dojazd sú najnovšími kritériami odvetvia elektrických vozidiel. Technológia s pevným elektrolytom má potenciál výrazne znížiť veľkosť a hmotnosť akumulátora,“ uviedol Markus Schäfer, člen predstavenstva a vedúci technologického oddelenia zodpovedný za vývoj a nákup.

Pomocou technológie s pevným elektrolytom je možné nanovo definovať náklady, škálovateľnosť a energetickú hustotu v oblasti akumulátorov pre elektrické vozidlá. Pevný elektrolyt umožňuje používanie materiálov s vysokou úložnou kapacitou, vysokou iónovou vodivosťou a vyššou chemickou stabilitou. Inovatívne materiály a dizajn akumulátorov s pevným elektrolytom sa vyznačujú potenciálom na takmer zdvojnásobenie dojazdu dnešných vozidiel, ktoré využívajú konvenčné lítium-iónové články akumulátora.