Mercedes prehĺbi spoluprácu s čínskou značkou Geely. Nové štvorvalce budú z Číny

Mercedes-Benz hodlá intenzívnejšie využiť pomoc čínskeho koncernu Geely. V hre je spoločný vývoj a výroba nového štvorvalcového motora, ktorý budú v Číne vyrábať v státisícoch kusoch ročne.

Geely Auto Group je čínsky gigant automobilového priemyslu, ktorý okrem iného vlastní značku Volvo. Aj Mercedes-Benz už s Geely spolupracuje. V roku 2018 získal zakladateľ spoločnosti Geely, Li Shufu takmer 10 % balík v nemeckom Daimleri. Pred dvoma rokmi navyše došlo k dohode, týkajúcej sa značky Smart. Číňania prevzali 50 % podiel, nová generácia mestských Smartov má byť plne v rukách Geely - či už vývojom alebo výrobou. 

Novinkou je spoločná dohoda Geely a Mercedesu-Benz ohľadom vývoja a výroby spaľovacích motorov. Od roku 2024 chcú obe značky v Číne vyrábať spoločnými silami vyvinuté nové modulárne motory pre nasadenie v sériových hybridných modeloch pre európsky a čínsky trh. Presný objem výroby nepoznáme, no podľa najnovších informácií má ísť o státisíce kusov agregátov ročne. Obe značky sú zo spolupráce nadšené. Cieľom je samozrejme v ťažkých časoch šetriť náklady v stovkách miliónov eur ročne.

Prečítajte si tiež:

Mercedes ohlásil výrazne osekanie motorizácií a platforiem. Manuálne prevodovky dostanú stopku

Nový benzínový štvorvalec má okrem klasického benzínu vedieť spaľovať aj syntetické palivá a biopalivá a vhodný bude pre nasadenie v hybridných pohonných jednotkách. Skrátka nepríde ani Volvo, ktoré by malo nový motor taktiež používať. V hre sú tiež automobilky Lynk & Co, Proton a prípadne Lotus.

Na novú dohodu Geely a Mercedsu-Benz negatívne zareagovali odbory nemeckej prémiovej značky. Michael Haeberle, šéf podnikovej rady závodu Untertuerkheim uviedol, že vedenie značky s odborármi o alternatívnych lokalitách výroby nových motorov ani len nediskutovalo. Mercedes-Benz však tvrdí, že nemecké závody budú tento rok prestavané a pripravené na výrobu elektrických pohonných jednotiek. O stratu pracovných miest sa tak Nemci nemusia obávať. Zmení sa však portfólio vyrábaných agregátov, ktoré sa postupne pretransformuje kvôli masívnejšiemu nasadeniu elektromobilov.