Kia 1140x190
Thumb mercedes manual gearbox Thumb mercedes benz koniec manualnych prevodoviek autozurnal.com 2 Thumb mercedes benz koniec manualnych prevodoviek autozurnal.com 3 Thumb mercedes benz koniec manualnych prevodoviek autozurnal.com 1

Mercedes ohlásil výrazne osekanie motorizácií a platforiem. Manuálne prevodovky dostanú stopku

Mercedes-Benz prechádza obdobím, v ktorom cieli na elektrifikáciu a masívne investuje do vývoja elektrických vozidiel. Na strane druhej, náklady ušetrí na poli spaľovacích motorov, platforiem a konkrétnych motorizácií. Stopku postupne dostanú všetky manuálne prevodovky v ponuke.

Mercedes-Benz plánuje masívnu ofenzívu na poli elektrických vozidiel. V pláne sú tiež elektromobily divízií AMG a Maybach, elektrickú verziu má navyše dostať aj legendárna terénna Trieda G. Nové elektromobily EQE a EQS dostanú SUV alternatívu, na druhom konci spektra pribudnú modely EQA a EQB. Vývoj elektrických vozidiel však stojí nemalé peniaze. Značka preto prichádza s okresaním nákladov, daňou bude užšie spektrum spaľovacích motorizácií tradičných modelov a do budúcna menší počet platforiem. Ruka v ruke s tým majú v Mercedese-Benz úplne skončiť manuálne prevodovky.

Prečítajte si tiež:

TEST Mercedes-AMG CLA 45 S Shooting Brake: Kompaktná raketa na steroidoch

Šéf vývoja Mercedesu, Marcus Shaeffer pre Autocar potvrdil "úplne vyradenie manuálnych" prevodoviek. Nestane sa tak zo dňa na deň, no trend je zrejmý. Pri elektrifikovaných modeloch sú manuálne prevodovky nepodstatné, a z hľadiska objemu predaja sú vo veľkej minorite aj pri spaľovacích motorizáciách. 

Okrem toho značka tvrdí, že "investície do vývoja spaľovacích motorov rapídne poklesnú". Ide o súčasť plánu elektrifikácie a vývoja nových elektrických modelov, ktoré majú postupne v portfóliu nahradiť tradičné spaľovacie modely. Mercedes-Benz chce totiž do roku 2030 znížiť počet spaľovacích modelov o 70 percent!  

Budúcnosťou v modelovej ponuke Mercedesu-Benz sú plne elektrické modely EQ.

Mercedes-Benz tiež presedlá na menší počet modulárnych platforiem. V jazyku ľudu to znamená, že čoraz viac rôzne veľkých modelov bude zdieľať jednu univerzálnu platformu, líšiť sa bude rázvor osí kolies. To dovolí ušetriť značné finančné náklady. Mercedes-Benz plánuje do roku 2025 znížiť fixné náklady o 20 %. 

Elektrické modely Mercedes-Benz v ofenzíve

Elektromobily Triedy EQ už onedlho masívne rozšíria modelovú ponuku stuttgartskej značky. Toto sú najdôležitejšie informácie v kocke:

  • EQS je samostatným plnoelektrickým členom v programe novej Triedy S, ktorý bude uvedený na trh budúci rok.
  • Model EQS využíva ako prvý novú elektrickú architektúru pre elektrické vozidlá luxusnej a vyššej triedy značky Mercedes-Benz.
  • Na novej architektúre budú popri sedane EQE a variantoch SUV modelov EQS a EQE čoskoro postavené ďalšie modely.
  • Vývoj je naplánovaný: v súčasnosti prebiehajú intenzívne skúšobné jazdy, ktorých cieľom je potvrdiť pripravenosť na sériovú výrobu, pričom najviac testov sa sústreďuje v skúšobnom a technologickom centre (PTZ) v Immendingene.
  • V rámci kompaktných vozidiel sa ešte tento rok spustí výroba modelu EQA, plnoelektrického brata modelu GLA, a neskôr, v roku 2021, bude nasledovať výroba modelu EQB.