Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb 21c0428 001 Thumb mercedes benz s 580 plug in hybrid Thumb 21c0428 004 Thumb 21c0428 003 Thumb 21c0428 002 Thumb 21c0428 005 Etrc2024 1024x597 Thumb 21c0428 007 Thumb 21c0428 006

Mercedes-Benz S 580 e je v predaji. Plug-in hybridná limuzína prejde na elektrinu viac ako 100 km

S elektrickým hnacím výkonom 110 kW/150 k a čisto elektrickým dojazdom viac ako 100 kilometrov (WLTP) dokáže verzia S 580 e v mnohých prípadoch jazdiť bez použitia spaľovacieho motora. V porovnaní s predchodcom sa tak dojazd viac ako zdvojnásobil.

Základom hybridného pohonu je šesťvalcový radový motor M 256 s výkonom 270 kW/367 k z aktuálnej generácie motorov od značky Mercedes-Benz. O elektrický pohon sa stará permanentne budený synchrónny elektromotor. Maximálny krútiaci moment elektrického stroja na úrovni 480 Nm je k dispozícii od prvej otáčky motora a stará sa o vysokú agilnosť pri rozjazde a dynamické jazdné vlastnosti. Maximálna rýchlosť v čisto elektrickom jazdnom programe dosahuje 140 km/h, po jej dosiahnutí nasleduje jemné obmedzenie. Systémový výkon plug-in hybridnej Triedy S 580 e je 375 kW/510 k. Ide o podobné čísla, akým sa pýši taktiež nový, osemvalcový mild-hybridný model S 580 s výkonom 370 kW/503 k. Usporiadanie plug-in hybridného pohonu a akumulátora vo vozidle prináša v porovnaní s predchodcom výhody v každodennom živote: v batožinovom priestore sa už nenachádzajú žiadne stupne a zároveň ponúka možnosť zväčšenia ložného priestoru.

Nové modely a ceny:

Na účely trojfázového nabíjania striedavým prúdom je súčasťou sériovej výbavy nabíjačka s výkonom 11 kW, na rýchlonabíjanie jednosmerným prúdom slúži nabíjačka na jednosmerný prúd s výkonom 60 kW. Dokonca aj pri prázdnom akumulátore je tak úplné nabitie možné v priebehu približne 30 minút.

Nové laky karosérie majú názvy nautická modrá metalíza, kašmírová biela designo magno, kalaharská zlatá designo metallic a selenitová sivá designo magno. A pre stredovú konzolu je teraz k dispozícii aj variant so vzhľadom čierneho skla s bodkovanými čiarami. 

Väčší komfort jazdy a agilnosť ponúka aktívny podvozok s "e" aktívnym ovládaním pohybov karosérie (na želanie). Tento podvozok sa kombinuje so sériovým vzduchovým pružením Airmatic. Systém reguluje sily pruženia a tlmenia individuálne na každom kolese, čím pôsobí nielen proti nakláňaniu v pozdĺžnom, ale aj priečnom a vertikálnom smere. K inovatívnym funkciám patrí možnosť nadvihnutia karosérie pri bočnom náraze. Podvozok s e aktívnym ovládaním pohybov karosérie pracuje so 48-voltovým napätím, a preto sa táto mimoriadna výbava dodáva pre modely S 450 4MATIC, S 500 4MATIC , ktoré sú vybavené takýmto elektrickým systémom a pohonom 4MATIC, ako aj pre nový model S 580 e 4MATIC.

Nová služba Mercedes me sa nazýva „Predvýbava pre digitálne odovzdanie kľúča“. Vďaka nej je Trieda S pripravená na zdieľanie auta, napríklad v rámci rodiny alebo kruhu priateľov. Prostredníctvom aplikácie môže majiteľ odomknúť vozidlo na diaľku. Potom sa dočasne aktivuje náhradný kľúč odložený v interiéri a osoba, ktorá si vozidlo požičiava, môže naštartovať.

Zároveň sa do výbavy dostávajú nové bezpečnostné a komfortné prvky pre oblasť zadných sedadiel, ktoré sú známe z nedávno uvedenej Triedy S od značky Mercedes-Maybach:

  • Interiérový asistent MBUX vzadu dokáže rozpoznať cestujúcich v druhom rade sedadiel. Opierky hlavy sa potom automaticky vysunú. Intuitívnymi pohybmi ruky možno navyše ovládať zadnú slnečnú roletu v panoramatickej posuvnej streche. K dispozícii je v kombinácii s interiérovým asistentom MBUX vpredu.
  • Automatický podávač bezpečnostného pásu vzadu nepriamo nabáda na pripútanie a súčasne dodáva tomuto procesu väčšie pohodlie. Cestujúci sa po usadení v komfortnej polohe sedenia už viac nemusia presúvať z tejto polohy, aby sa pripútali. Podávač bezpečnostného pásu je integrovaný v nastaviteľnom operadle sedadla, vďaka čomu je vždy v správnej polohe voči cestujúcemu. Tento voliteľný prvok výbavy sa dodáva v kombinácii s elektricky nastaviteľnými zadnými sedadlami vrátane pamäťovej funkcie.
  • Pomocou adaptívneho osvetlenia zadnej časti interiéru možno prispôsobiť jas a farebnú teplotu interiérového svetla na viacerých úrovniach. Polohu a veľkosť bodových svietidiel s LED je možné nastaviť a samotné svietidlá slúžia ako svetlo na čítanie alebo salónové svetlo.
  • Masáž lýtok v zadnej časti stimuluje prekrvenie a pomáha predchádzať únave. Táto komfortná funkcia je k dispozícii, keď si zákazník pre svoju Triedu S s dlhým rázvorom objedná riaditeľské sedadlá a balík komfortu sedenia vzadu.