Thumb me truckov 4t processed 640x420 Thumb me truckov vstupn c3 a1 650x314 Thumb me truckov 3 650x432 Thumb me truckov 7 650x466 Thumb me truckov 4 650x420 Thumb me truckov 5 615x650 1024x597 conti wc8s sk Thumb me truckov 6 650x421 Thumb me truckov 2 650x428 Thumb 9532 large me truckov 4t Thumb 9531 large me truckov vstupn c3 a1 Thumb 9530 large me truckov 7 Thumb 9529 large me truckov 6 1024x597 conti wc8s sk Thumb 9528 large me truckov 5 Thumb 9527 large me truckov 4 Thumb 9526 large me truckov 3 Thumb 9525 large me truckov 2

ME truckov: Dominuje Hahn a MAN

V kalendári ME ťahačov po prvýkrát v histórii figuruje Turecko, kde 11-dielny šampionát 2012 aj odštartoval. Týždeň nato „horeli“ pneumatiky v talianskom Misane.

Premiéra truckov na tureckej pôde sa konala na okruhu Istanbul Park, na ktorom sa 6 sezón jazdili „efjednotky“. Pre pilotov rýchlych truckov bol však bielym miestom na mape. Mohli si ho predtým prejsť akurát tak prostredníctvom PlayStation (čo nejeden z nich urobil), ale realita je aj tak iná.

Do Turecka vyrazilo na skusy 12 jazdcov – minimálny počet, aby sa preteky vôbec konali. Pri menšom množstve prihlásených pravidlá dávajú možnosť podujatie zrušiť. Skromná účasť však nebola veľkým prekvapením. V podstate sa len potvrdili prognózy pesimistov/realistov, že úsilie FIA rozšíriť šampionát do ďalších krajín (ruský Smolensk pribudol v sezóne 2010) prinesie hlavne zvýšené náklady na prepravu a väčšie vzdialenosti budú pre súkromníkov neprekonateľným problémom.

Istanbul Park: Prvá zákruta prvého kola prvých pretekov sezóny.

Tímy, ktoré sa prihlásili, nalodili kamióny už v utorok v Terste a na tureckej pôde ich kvôli rôznym zdržaniam vyložili až štvrtok večer. Piloti, mechanici plus sprievody pricestovali letecky a potom väčšina z nich hlboko do noci chystala na ráno zázemie v depe Istanbul Parku.

V súbojoch 5,5-tonových obrov neraz ostanú kusy karosérií (M. Bösiger, Renault).

Napriek polovičnému štartovému poľu (do seriálu ME je prihlásených celkove 22 pretekárov) mal turecký víkend kategórie „XXL“ veľmi dobrú športovú úroveň. Gro štartového poľa totiž tvorila aktuálna európska špička – obhajca trónu a protikandidáti, ktorí hodlajú na neho poľovať. Čiže s jednotkou Jochen Hahn (MAN, Nemecko), so štartovým číslom 2 vicemajster Antonio Albacete (MAN, Španielsko), s trojkou Čech Adam Lacko (Renault), ďalej Nemec Markus Oestreich (Renault), s päťkou David Vršecký (ČR, Freightliner) a vlani šiesty Švajčiar Markus Bösiger (Renault).

Turkyňa ako ruža – redaktorka lokálnej televízie.

Škoda, že neštartovali tri trucky značky MAN tímu Frankie Oxxo Truck Racing. Niektorí ich dodávatelia nestihli včas dodať dielce, ktoré sa nedali ničím nahradiť. Po zvážení všetkých okolností a po dohode s partnermi premiéru posunuli, aby sa autá dokončili, riadne otestovali a potom nasadili do pretekov. Takže český jazdec Frankie Vojtíšek, Maďar Norbert Kiss a ruský pretekár Alexander Lvov sa do zápolenia mali zapojiť až na druhých pretekoch v Misane. Napokon neboli ani v Taliansku. Snáď sa im do tretice podarí prekonať problémy na tretích pretekov v španielskej Jarame.

Albacete a Vršecký telo na telo.

Okruh Istanbul Park so 14 zákrutami meria 5,3 km, teda zhruba o 1200 až 2000 m viac, ako ostatné trate v sérii ME. Keďže je členitý, sú na ňom stúpania i klesania a niekoľko náročných pasáží, jazdcom sa páčil – a navyše bol pre všetkých úplne nový. Už v tréningoch sa však ukázalo, že počas jedného kola niektorí dosiahnu najväčšiu povolenú rýchlosť 160 km/h až 6-krát a celkove išli maximálkou 40 sekúnd. To v tejto disciplíne nebýva bežné. Lenže rozhoduje sa aj tak pri brzdení, čo najrýchlejšom prejazde zákrutami a následnom akcelerovaní. V tom dominoval Jochen Hahn: Vyhral obidvoje pretekov v sobotu, to isté zopakoval v nedeľu a zhrabol plný počet bodov. Sezónu dobre rozbehol aj A. Albacete (3x 2. miesto, 1x 3. miesto) a z tria tímu MKR na Renaultoch sa najlepšie darilo A. Lackovi (3., 2., 4. a 6. miesto).

Zeleno-biely MAN Jochena Hahna je po štarte zo 4. radu až na ôsmom mieste (v druhých pretekoch dňa štartujú jazdci v obrátenom poradí z prvého merania síl). O päť kôl neskôr už bude na čele…

V nedeľu ihneď po pretekoch sa všetky tímy museli bleskovo pobaliť, aby stihli loď do Talianska, pretože 2. podujatie ME v Misane sa konalo hneď nasledujúci víkend. Tamojší „World Circuit” (dĺžka 4,0 km) je jeden z najpopulárnejších v šampionáte – majú ho radi pretekári i fanúšikovia. Leží v obľúbenom rekračnom regióne blízko Rimini pri Jadranskom mori a keďže dovolenková sezóna ešte nezačala, priaznivci truckov mali dvere dokorán. Aj to využili a na rozdiel od Istanbul Parku, ktorý bol prázdny, na druhom podujatí ME sa premlelo vyše 30.000 fanúšikov.

Tím MKR Technology: Zľava M. Oestreich, A. Lacko a M. Bösiger.

Na štartovej listine pribudli dve ďalšie mená, v nedeľu aj trocha popršalo (na šmykľavej trati mali trucky na jedno kolo o 15 až 20 sekúnd pomalšie časy) a na čele pelotónu bolo ešte rušnejšie, než predchádzajúci víkend. Súboj štyroch tímov na vozidlách troch značiek bol mimoriadne napínavý sa množstvom plný nečakaných zvratov. Striedavo dominoval MAN Jochena Hahna v „Castrol-drese“ a červený truck tímu Cepsa pilotovaný Antoniom Albacetem, tím MKR Technology mal zásluhou Markusa Oestreicha zastúpenie na na stupňoch víťazov v každých zo 4 pretekov a po neveľmi vydarenom štarte v Turecku sa blysol dvoma prvenstvami už aj David Vršecký. Ale hoci je jasné, že cez zimu zdokonaľovali svoje trucky všetci, Hahnov tím urobil očividne najväčší krok dopredu. Recept na úspech bude hlavne v zdokonalenom podvozku a špičkovom motore, ktorý má výkon vyše 1150 koní a maximálny krútiaci moment 5500 Nm. Významnú rolu hrá tiež fabrická podpora MAN, veď motory pre svojich partnerov top-jazdcov pripravuje továrenský tím špecialistov z norimberskej fabriky MAN a servisný kamión je k dispozícii v depe na každých pretekoch.

Najviac bodov (49) si z Talianska odviezol A. Albacete, ale na čele priebežného poradia je Jochen Hahn (vpravo).

Tretia zastávka európskej elity „ťažkej váhy“ je v Španielsku na okruhu Jarama 9. – 10. júna.

Poradie ME 2012 po 2 pretekoch

1. Jochen Hahn (D), Castrol Team Hahn Racing, MAN – 103

2. Antonio Albacete (E), EquipoCepsa, MAN – 96

3. Markus Oestreich (D), MKR Technology, Renault – 76

4. Adam Lacko (CZ), MKR Technology, Renault – 70

5. David Vršecký (CZ), Buggyra, INT. Racing Systems, Freightliner – 56

6. Markus Bösiger (CH), PneuBösiger Team, MAN – 35

7. Mika Mäkinen (SF), MAN – 27

8. Dominique Lacheze (F), Truck Sport Bernau, MAN – 24

9. Anthony Janiec (F), PneuBösiger Team, Renault – 22

10. Gerd Körber (GER), IVECO – 11

Poradie tímov:

1. MKR Technology (Lacko/Oestreich), Renault – 213

2. Pneu Bösiger – Team 14 (Bösiger/Janiec), Renault – 127

3 Blaise/Bouzige Truck Racing (Blaise/Bouzige), Renault – 50