Thumb mazda bipaliva skyactiv Thumb mazda skyactiv x

Mazda vidí budúcnosť v biopalivách. Pomôcť majú riasy!

Značka, ktorá ide stále tak trochu proti prúdu, vidí budúcnosť v motoroch, spaľujúcich biopalivá. Pre zníženie emisnej stopy sú alternatívne palivá z obnoviteľných zdrojov kľúčové, elektromobilita nie je jedinou cestou...

Pri Mazde sme si zvykli, že konvencie sa u nej nenosia. Japonská značka na inakosti a schopnosti odlíšiť sa postavila časť marketingu, no zároveň jej technické riešenia fungujú aj v praxi. V automobilovom svete, ktorý sa musí prispôsobovať čoraz prísnejším emisným limitom a normám "úradníkov", dokáže priniesť racionálne riešenia. 

Hirošimská značka dlhodobo tvrdí, že v spaľovacích motoroch sa skrýva ešte veľký, nevyužitý potenciál.

Mazda opäť po svojom

Aj napriek tomu, že Mazda už má svoj vlastný elektromobil MX-30, stále nedáva dopustiť na "starý dobrý" spaľovací proces. Samozrejme, s modernými riešeniami, ktoré znížia emisnú stopu a spotrebu paliva. Nedávno uviedla do sériovej podoby technologicky revolučný motor SkyActiv-X, ktorý kombinuje zážihový a vznetový princíp do jedného celku. Spaľovacie motory majú podľa zástupcov značky ešte mnoho nevyužitého potenciálu. Okrem zdokonaľovania technológie a techniky sa zamerali aj na to, čo motor spaľuje, teda na palivo.  

Odporúčame:

TEST Mazda CX-30 Skyactiv-X AWD: Nežná revolúcia

Christian Schultz, riaditeľ vývoja Mazdy uviedol, že elektromobilita nie je jedinou cestou k uhlíkovo neutrálnej doprave. Tvrdí, že automobilový priemysel by sa mal viac venovať vývoju a výrobe alternatívnych zdrojov palív pre osvedčené spaľovacie motory. Navyše pripomína úskalia iných druhov dopravy. Elektromotormi a batériami poháňané lietadlá a lode sú veľkou utópiou, no nasadenie alternatívnych palív aj do lodnej a leteckej dopravy by celosvetovej emisnej stope nesmierne pomohlo. Schultz tiež dodáva, že Európska únia by mala viac presadzovať vývoj alternatívnych palív na úkor všadeprítomného presadzovania elektromobility. 

Biopalivá z rias sú optimálne

Mazda preto investuje do vývoja biopalív, ako zdroj sa javia ideálny riasy! Pestovať ich môžeme na miestach, ktoré nie sú využiteľné pre iné plodiny. Sú nenáročné na pitnú vodu a držia sa statočne aj v slanej alebo odpadovej vode. Palivá z rias by boli zároveň biorozložiteľné, čo eliminuje riziko ekologický katastrof. Pred komerčným úspechom však stojí niekoľko prekážok... V rámci plánu „Sustainable Zoom-Zoom 2030“ preto Mazda poskytne technologickú podporu hirošimskej a tokijskej univerzite a odborom, ktoré sa venujú skúmaniu úpravy genómu a fyziológie rastlín. Výskum má priniesť prelomové výsledky, ktoré by boli následne aplikované do praxe.

Odporúčame:

Koľko žerie a ako jazdí motor SkyActiv-X v praxi?

Mazda verí, že aj napriek tlaku elektromobility budú do roku 2040 tekuté palivá dominantou trhu. Zároveň chce do roku 2030 ponúkať 95 % modelov, ktoré budú kombinovať pohon klasickým spaľovacím motorom s pomocou určitej miery elektrifikácie, teda hybridy. V tlačovej správe tiež uvádza, že alternatívne biopalivá považuje za zásadné pri drastickom redukovaní emisií CO2.

Zdroj: motor1.com