Kia family 05 2021 1140x190
Thumb large gasoline engine 48v mild hev s 1623946042 Thumb large gasoline engine phev s 1623947737 Thumb content mazda rwd inline six 2022 Thumb content mazda wankelov motor 2021 Thumb content nove motory mazda

Mazda ukázala novú platformu s pohonom zadných kolies a radovým šesťvalcom

Hirošimská značka chystá veľké zmeny technického základu svojim väčších modelov. O nasadení radového šesťvalca a pohonu zadných kolies už vieme, Mazda nám teraz ukázala platformu na nových oficiálnych grafikách.

Mazda pôjde opäť raz proti prúdu. Na rozdiel od niektorých výrobcov, ktorí neustále technický základ "zjednodušujú", prichádzajú Japonci so zaujímavými zmenami. Chystajú nové benzínové a aj naftové (!) radové šesťvalce, ktoré nasadia do novej platformy  s pohonom zadných kolies. Vpredu sú zjavne lichobežníkové závesy, vzadu potom viacprvková náprava. Ide tak o podobnú konfiguráciu, ktorú využíva napr. BMW radu 5. Presnejšie informácie zatiaľ nemáme, no nová platforma má mať premiéru v ďalšej generácii Mazdy CX-5 a Mazdy 6. So vznešenejším technickým základom príde aj prémiové "povýšenie" týchto modelov. Mazda sa netají tým, že svoje väčšie modely chce prezentovať ako prémiové a väčšmi tak konkurovať  nemeckej trojici (BMW, Audi a Mercedes) alebo Lexusu. Otázne je, ako to bude s cenou, a či si zákazníci budú chcieť výraznejšie priplatiť...

Grafika novej platformy s plug-in hybridným pohonom so základom v benzínovom štvorvalci.

Nové motory zahŕňajú benzínové a naftové šesťvalce s objemom 3,0 - 3.3 l a 48V mild-hybridným systémom. Otázne je ich nasadenie v emisne postihnutej Európe. Mazda však ukázala novú platformu aj so štvorvalcom, uloženým pozdĺžne a plug-in hybridným systémom. K dispozícii bude tiež pohon všetkých kolies, pravdepodobne klasicky cez medzinápravovú spojku, ktorá bude v prípade potreby do hry zapájať prednú nápravu.

Podľa zdroja Nikkei Asia, ktorý získal informácie od subdodávateľov a výrobcov dielov pre Mazdu majú nové autá s pohonom zadných kolies a radovým šesťvalcom pod kapotou začať vyrábať už začiatkom roka 2022. Podľa všetkého pôjde o nástupcov modelov CX-5 a CX-8 (predĺžená verzia CX-5 pre japonský trh). Prvý menovaný má prísť aj do Európy, no v rámci zmeny identity sa šepká o zmene mena na CX-50.

To však nie je všetko, podľa zdroja má Mazda v prvej polovici r. 2022 predstaviť nové elektrické auto, ktoré využije pomoc rotačného wankelovho motora. Ten tu samozrejme nebude poháňať kolesá, ale preberie úlohu generátora na výrobu elektrickej energie pre elektromotor. Motor s rotačným piestom je kompaktný, má vysoký výkon, nízke vibrácie a tým pádom je podľa Mazdy pre nasadenie v elektrických autách ako "predlžovač dojazdu" ideálny.

Na novú Mazdu 6 a CX-5 sa veľmi tešíme. No sme aj skeptickí, keďže príchod radových šesťvalcov do Európy sa nám zdá menej pravdepodobný. Ak by tak nové motory po boku štvorvalcov dostali aj "európske" Mazdy, emisné flotilové limity pravdepodobne cenu vyženú oproti súčasným modelom nahor. Nechajme sa však prekvapiť... Každopádne od roku 2022 do roku 2025 chce Mazda priniesť na trh trinásť elektrifikovaných modelov a do roku 2030 portfólio kompletne elektrifikovať.  

Zdroj: TheDrive