Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb homola oschersleben  2 Thumb homola oschersleben  3 Thumb homola oschersleben  4 Thumb homola oschersleben  5 Thumb homola oschersleben  6 Thumb homola oschersleben Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb homola s autom Thumb homola s trofejou Thumb tcr ful n Thumb tcr po ik

Maťo Homola otvoril sezónu triumfálne

Náš okruhový pretekár medzi sezónami zmenil pôsobisko. V pôvodnom aute Hyundai Elantra N TCR aj tíme Janík Motorsport tento rok štartuje v šampionáte cestovných vozidiel východnej Európy.

Dôvodov na zmenu bolo niekoľko. Patrilo medzi ne v čase jeho rozhodovania nejasné smerovanie seriálu TCR Europe (aj kvôli jeho prepojeniu s novo vzniknutým TCR World Tour), kalendár podujatí organizovaných neďaleko Slovenska znižujúci finančnú náročnosť než v TCR Europe (preteky sa pôjdu aj na Slovakia Ringu), väčší predpoklad získania reklamných partnerov z regiónu a hodnotenie jazdcov do svetového šampionátu. Podľa neho sa Maťo z týchto majstrovstiev dokáže ľahšie prebojovať do svetového šampionátu TCR, ktorý má byť v januári 2024 na blízkom východe.

Prvé podujatie TCR Eastern Europe novej sezóny sa vôbec po prvýkrát uskutočnilo na nemeckom okruhu Motorsport Arena Oschersleben. Trať merajúca 3.696 m leží bezmála 200 km západne od Berlína. Šírkou 11-13 m, prevýšením púhych 23 m, profilom so 14 rýchlymi zákrutami a esíčkami umožňuje jazdcom dosahovať svižné tempo. Napriek tomu, že okruh otvorili až v roku 1997, bola to v poradí iba štvrtá permanentná trať Nemecka. Prvou bol legendárny Nürburgring, po ktorom nasledoval Hockenheimring a tretím poradí bol po druhej svetovej vojne otvorený Sachsenring, ktorý nahradil pôvodný mestský okruh.

Homola vyštartoval do prvých pretekov sezóny podľa výsledkov kvalifikácie z tretej pozície. Z najvýhodnejšej priečky vyrážal Čech Petr Fulín v aute Cupra, ktorý ju chcel premeniť na spanilú jazdu systémom štart-cieľ. To sa mu však nepodarilo, lebo už v prvom kole zaváhal a dostal sa medzi dve autá Hyundai, ktoré pilotovali Adam Kout a Maťo. Kout však urobil chybu, ktorú využil náš reprezentant, dostal sa do čela a vedúcu pozíciu si udržal až do cieľa. Ďalšie miesta obsadili Fulín a Kout.

Do druhých pretekov sa štartovalo v obrátenom poradí, prvých 10 jazdcov v cieli prvých pretekov si vymenilo poradie. Rozhodlo sa o ňom v losovaní, ktoré mal na starosti víťaz pretekov Homola. Maťo vyrážal do druhých súbojov až z 10. priečky. Po výbornom štarte už v prvom kole postúpil na 7. miesto a 5 min po štarte bol už piaty. Tam sa „zasekol“ za pomalšími jazdcami, ktorých je na okruhu v Oscherslebene ťažko predbehnúť. Po úspešnom manévri však v priebehu 2 kôl postúpil o ďalšie 2 miesta a 2 kolá pred koncom bol už druhý. To bola jeho definitívna pozícia v pretekoch ale pre tím Hyundai Janík Motorsport znamenala dvojité víťazstvo. Na najvyšší stupienok vystúpil totiž jeho tímový kolega, nováčik šampionátu, 18-ročný Poliak Carlo Cziepel. Tretí skončil Tobias Poschik v Audi RS 3 LMS.