Vw limited 1140x190  1
Thumb 23m Thumb 21m Thumb 22m Thumb 25m Thumb 24m Thumb 26m

Maserati sa prvýkrát vyberie do terénu

Legendárna talianska automobilka zverejnila prvé fotografie a informácie k jej prvému sériovému SUV.

Po značkách Porsche, Jaguar alebo Bentley sa do segmentu športovo-úžitkových vozidiel chystá ďalšia automobilka, preslávená športovými a luxusnými modelmi. Maserati aktuálne odhalilo sériové SUV Levante.

Čakanie naň sa natiahlo, veď rovnomenný prototyp debutoval ešte v roku 2011. Sériová novinka s ním napokon nemá takmer nič spoločné.

Jej hlavným rozpoznávacím znakom sú prídavné okrúhle svetlá umiestnené pod hlavnými svetlometmi. Dlhá kapota motora, plynulé línie a hranaté detaily nadväzujú na ostatné modely Maserati. Pritom celkový vzhľad nenarúšajú žiadne plastové lemy blatníkov a podobné doplnky. 

Keďže legendárna značka s trojzubcom v logu patrí do koncernu Fiat-Chrysler Automobiles, Taliani pri ladení pohonu všetkých štyroch kolies využili skúsenosti svojich kolegov z Jeepu. Niektoré komponenty údajne majú pôvod v Cherokee. Štvorkolka bude patriť k štandardnej výbave rovnako, ako osemstupňová automatická prevodovka.

Prvé informácie hovoria iba o šesťvalcových motoroch. Prepĺňaný benzínový trojliter dosahuje výkon 257 kW (350 k) alebo 316 kW (430 k). Slabší variant akceleruje z pokoja na stovku za 6,3 sekundy, silnejší je o sekundu rýchlejší. Maximálna rýchlosť má vždy hodnotu 260 km/h.

Dvomi turbami dopovaný diesel tiež disponuje objemom tri litre a šiestimi valcami. Produkuje 189 kW (257 k) a Maserati Levante s ním pokorí 100 km/h za 6,9 sekundy. Maximálna rýchlosť predstavuje 230 km/h.

Do interiéru budeme môcť nazrieť zrejme až počas ženevského autosalónu, kde Maserati Levante oficiálne predstavia. Predaj začne už na jar tohto roku.

Písal sa rok 2003, keď značka Maserati ukázala prvý pokus o SUV, resp. crossover. Štúdia Kubang GT Wagon mala pohon 4x4 a pod kapotou benzínovú "vé-osmičku". Interiér prototypu bol síce iba štvormiestny, no konštruktéri uvažovali až o sedemmiestnej sériovej verzii. Tá napokon nikdy neprišla, hoci Maserati s ňou malo veľké plány najmä na severoamerickom trhu.

Koncept Maserati Levante debutoval na frankfurtskom autosalóne v roku 2011. Všetci čakali, že takto bude vyzerať aj sériové auto, no mýlili sa...