Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb man tge 4x4 vstupny  Thumb man tge 4x4 detail 1 Thumb man tge 4x4 detail 2 Thumb man tge 4x4 podvozok Thumb man tge 4x4 pri  strojovka b Thumb man tge 4x4 pri  strojovka2 Thumb man tge 4x4 skrin  a copy Thumb man tge 4x4 zadny

MAN TGE 3.180: „Levíča“ 4x4

Predaj vanu MAN TGE sa na Slovensku začína 1. januára 2018 a vtedy bude k dispozícii aj cenník. Ale ešte pred oficiálnym uvedením na náš trh sme využili možnosť bližšie spoznať model TGE vo verzii 4x4, ktorý nám na krátky test poskytol importér MAN Truck & Bus Slovakia.

Nové „levíča“ imponuje množstvom variantov: ponuka obsahuje dodávkové vozidlá i kombi na prepravu osôb, podvozky s jednoduchou i dvojitou kabínou, pre ktoré je na výber široký sortiment nadstavieb, pohon predných, zadných aj všetkých kolies... Marketingoví odborníci zo spoločnosti MAN predpokladajú, že najväčší záujem o model TGE bude z prostredia logistiky, kuriérskych, expresných a balíkových doručovacích služieb, silnú základňu má značka MAN v sektore stavebníctva, kde sa počíta aj s uplatnením potenciálu verzií 4x4.

Páka prevodovky je v optimálnej výške na úrovni volantu a len na šírku dlane od venca. Na vodičovom sedadle Komfort sa dá individuálne prispôsobiť sklon sedáka, k dispozícii je dvojsmerná bedrová opierka aj lakťová opierka pre pravú ruku.

 

Pre modely s pohonom všetkých kolies – vzhľadom na drsný charakter prevádzky, pre ktoré je toto vozidlo vyvinuté – sú z kvarteta motorov voliteľné iba dve najvýkonnejšie pohonné jednotky: 103 kW v kombinácii s manuálne ovládanou prevodovkou a 130 kW (s manuálnou alebo voliteľnou automatickou 8-stupňovou prevodovkou). Trakciu 4x4 má na starosť overená technológia – spojka Haldex, ktorá aktivuje pohon zadných kolies v momente, keď elektronika zistí, že kolesá prednej nápravy sa začínajú prešmykovať. V extrémnych podmienkach systém môže až 60 % krútiaceho momentu presunúť na zadné kolesá. Systém, pochopiteľne, spolupracuje s prvkami aktívnej bezpečnosti ako ESP a ASR. Medzi opciami je uzávierka diferenciálu. Pri verzii 4x4 má vozidlo o 130 kg menšie užitočné zaťaženie a zadná nakladacia hrana je o 10 cm vyššia, ako pri pohone predných kolies.

Podvozok TGE 4x4 zo žabej perspektívy: pohon zadných kolies aktivuje spojka Haldex, keď kolesá prednej nápravy začnú strácať trakciu.

 

Pohon všetkých kolies si možno objednať pre dodávku, pick-up a šasi s jednoduchou kabínou, šasi s dvojitou kabínou (iba s motorom 130 kW), sklápač a skriňové vozidlo. Van TGE s pohonom všetkých kolies ponúka maximálnu celkovú hmotnosť od 3,0 do 4,0 t, takže v závislosti od výbavy môže previezť náklad až do hmotnosti 1,35 t.

Výhody pohonu 4x4 sú jasné. Samozrejme, stále je to van a nie off-road. Ale poskytuje vysokú mieru aktívnej bezpečnosti a spoľahlivú trakciu aj v ľahšom teréne a pri komplikovaných podmienkach jazdy. Pohon všetkých kolies ideálne pasuje tam, kde sa očakáva nasadenie aj mimo ciest s pevným povrchom alebo v krajinách a regiónoch s horskými stúpaniami, klesaniami či oblastiach s dlhotrvajúcou zimou a častým snežením.

Hladké, akurátne preraďovanie, precízne riadenie, smerová stabilita bez najmenšej tendencie uhnúť... Spoľahlivé jazdné vlastnosti patria k mnohým ďalším faktorom, prečo šoférovať van TGE bolo absolútne potešenie. Z viacerých veľkých plusov som najväčší pripísal elektromechanickému riadeniu, ktoré je bázou aj pre viaceré vyspelé asistenčné systémy. So šesťmetrovým furgonom sa ľahko manévruje aj vďaka asistentovi parkovania a priemeru otáčania 13,6 m. Sedadlo vodiča vo verzii Komfort je skutočne komfortné – tvarovaním, tuhosťou molitanov, bočnou oporou aj možnosťami nastavenia.

Tiež ma oslovuje, že z hľadiska počtu „elektronických spolujazdcov“ a šírky ich záberu patrí rad TGE na špičku v triede. Veď okrem štandardných prvkov aktívnej bezpečnosti majú všetky verzie už v sériovom vyhotovení aj asistenta núdzového brzdenia EBA. Okrem toho je pre van MAN k dispozícii pôsobivý zoznam voliteľných asistenčných systémov – celkove takmer dve desiatky pomocníkov.

Informačný systém s rádiom „MAN Media Van Advanced“ zahŕňa farebný TFT displej s uhlopriečkou 20,8 cm (8 palcov).

 

Testovanú dodávku poháňal 130-kilowattový motor, ktorý generuje maximálny krútiaci moment 410 Nm v rozsahu otáčok 1500 – 2000 1/min. Pracuje ticho, kultivovane a hoci bol úplne nový, priemerná spotreba v kombinovanej prevádzke bola podľa palubného počítača veľmi sympatických 8,5 l/100 km. O úpravu výfukových plynov v súlade s normou Euro 6 sa stará technológia SCR, ktorá čerpá AdBlue z nádrže s objemom 18 litrov, z ktorej systém spotrebuje cca 0,15 l/100 km. Palivová nádrž má objem 75 litrov.

 

Kúpiť, či nekúpiť?

V čase testu ešte neboli známe ceny ani konfigurácia štandardnej výbavy. Aj na základe predchádzajúcich skúseností s novinkou pri zahraničných prezentáciách som však presvedčený, že kúpiť TGE s pohonom všetkých kolies bude investícia do výborného vozidla.

 

Technické parametre
motor  2,0 l
zdvihový objem [cm3]  1968
výkon [kW/k]  130/177
pri otáčkach [1/min]  3600
krútiaci moment [Nm] 410
pri otáčkach [1/min]  1500 – 2000
maximálna rýchlosť [km/h]  165
nam. spotreba [l/100 km]  8,5
emisie CO2 [g/km] 234
obj. náklad. priestoru [m3]  10,7
cena test. modelu od [€]   -