Bd zimni prezuti 1140x190 sk
Thumb man na slovensku jubiluje 8 Thumb man na slovensku jubiluje 1 Thumb man na slovensku jubiluje 2 Thumb man na slovensku jubiluje 3b Thumb man na slovensku jubiluje 4 Thumb man na slovensku jubiluje 5 Thumb man na slovensku jubiluje 6 Thumb man na slovensku jubiluje 7

MAN na Slovensku jubiluje

Značka MAN pôsobí na slovenskom trhu už 20 rokov: firma MAN – ÚŽITKOVÉ VOZIDLÁ – SLOVAKIA, s.r.o. bola založená v novembri 1997. Dve dekády sa napĺňajú v týchto dňoch...

Jubilant oslávil okrúhle narodeniny v kruhu najbližších – v spoločnosti svojich zákazníkov i partnerov. Gratulantov sa zaregistrovalo takmer dvesto, medzi VIP hosťami nechýbali ani reprezentanti manažmentu spoločnosti MAN pre náš región.

V prológu podujatia Michal Jedlička zodpovedný za marketing a komunikáciu firmy a v tomto prípade garant celého večera privítal spoločnosť v sále a uviedol vedúcich manažérov. Potom sa ujali slova páni Reinhard Faderl a Radoslav Jurča (na snímke vľavo), konatelia MAN Truck & Bus Slovakia a pripomenuli hosťom hlavné míľniky v 20-ročnej histórii značky MAN na Slovensku. Po príjemne neformálnej oficiálnej časti sa večer rozvinul do pestrej mozaiky chutí, vôní a pozitívnych emócií.

Kaskády v Sielnici boli plné až po rysku a konferenčná sála hotela zažila večierok, aký je hoden 20-ročného mládenca. Skvelú zábavu rozdúchali hlavne Michal Hudák a Marián Čekovský, ktorí poldruha hodiny držali hostí v zajatí smiechu. Sýty humor a veľmi dobrú hudobnú produkciu výborne doplnili aj iné druhy umenia: pôsobivé vystúpenie tanečnej skupiny Vertigo a čarovné maľovanie svetlom na plátno rukopisom Alexa Dowisa. Ale ani tradičná polnočná tombola nebola hocijaká a špeciálne 1. cena: výherca má na tri mesiace bezplatne k dispozícii ťahač MAN TGX 18.500 z limitovanej edície k 20. výročiu. Obdivovať kabínu s airbrushovým stvárnením jubilejných motívov mohli však všetci, pretože robustný fešák majestátne vítal hostí pred vstupom do foyeru. Pritom mu výdatne pomáhal čerstvý prírastok v rodine MAN, nový van TGE, ktorý sa klientom oficiálne predstaví na celoslovenských prezentáciách koncom novembra.

Dve dekády – fakty a čísla

■ Zakladajúca spoločnosť MAN – ÚŽITKOVÉ VOZIDLÁ – SLOVAKIA vznikla v novembri 1997 ako 100-percentná dcérska spoločnosť MAN Nutzfahrzeuge A.G., aktívnu činnosť začala vo februári 1998. Centrála MAN v Mníchove týmto krokom zrealizovala ďalšiu etapu svojho strategického plánu rozvoja vo východnej a strednej Európe. Hlavnou úlohou novej spoločnosti bolo vytvorenie siete autorizovaných partnerov zabezpečujúcich predaj a servis a uzatvoriť rámcové zmluvy financovania cez leasingové spoločnosti.

■ Servisná sieť sa, samozrejme, vyvíjala postupne, servisné centrá pribúdali aj ubúdali. Prví zmluvní partneri sídlili v Senci, Komárne, Žiline, Prešove a Lučenci, značka mala v minulosti zastúpenie napríklad aj v Nových Zámkoch, Trenčíne či Košiciach.

■ V októbri 2001 spoločnosť MAN – ÚŽITKOVÉ VOZIDLÁ – SLOVAKIA, s.r.o. otvorila v Bratislave „Truck centrum“ pre úžitkové vozidlá MAN, v ktorom ponúkala zákazníkom kompletné služby v troch oblastiach: predaj vozidiel, náhradné dielce a servis. Táto udalosť predstavovala významný moment pri etablovaní značky na slovenskom trhu.

■ Dnes má značka MAN šesť autorizovaných servisov: v Bratislave, Novom Meste nad Váhom, Žiline, vo Zvolene, v Komárne a Prešove. Vlastným strediskom spoločnosti MAN je zatiaľ iba bratislavské Truck & Bus Center, ostatné sú zmluvní partneri.

■ V prvých rokoch činnosti firmy MAN Slovakia ponúkal hlavne vozidlá F2000, L2000 a F2000 M, čo boli vlastne predchodcovia dnešných radov TGL, TGM, TGS a TGX. Do nového milénia vstúpil mníchovský výrobca s prelomovým modelom TGA. Priniesol množstvo originálnych prvkov a hoci kabína odvtedy prešla viacerými fázami evolúcie, na jej základe stojí aj súčasný ťažký rad TGX. Model TGA získal prestížny titul Truck of the Year 2001. Do konca roka 2000 sa novej spoločnosti podarilo dosiahnuť 5-percentný podiel na slovenskom trhu. Zaslúžil sa o to už aj nový ťahač TGA, ktorého prezentácia sa konala v marci 2000 v Nitre.

■ Keď spomíname ocenenia, tak MAN TGL získal titul Medzinárodné nákladné vozidlo pre rok 2006 a následne medzinárodná jury zvolila model TGX/TGS za Truck of the Year 2008. Nový TGL a potom aj TGM rozšírili paletu moderných produktov s označením TG, teda Truckonology Generation, do ľahkej a strednej triedy. Rad TGX bol zasa ďalším významným evolučným krokom značky MAN k modernej kabíne pre sektor ťažkej nákladnej dopravy.

■ Značka MAN má v tomto roku na Slovensku zhruba 16-percentný trhový podiel a patrí medzi tri najpredávanejšie značky. Vo svojom stabilnom portfóliu, ktorému poskytuje servis a popredajné služby, MAN Truck & Bus Slovakia registruje okolo 9500 vozidiel. Za posledné štyri roky predáva priemerne 500 nových truckov ročne plus približne 150 jazdených vozidiel a tiež 20 až 25 autobusov, väčšinou zájazdových, ale už aj medzimestských modelov.