MAN daruje milión eur obetiam zemetrasenia 

Mníchovský výrobca úžitkových vozidiel poskytuje peniaze na humanitárnu pomoc, záchranárske vozidlá, transporty a ďalšiu podporu ľuďom postihnutým ničivou pohromou.

Spoločnosť MAN Truck & Bus venuje milión eur ako pomoc v núdzi pre obete zemetrasení v Turecku a Sýrii. Časť peňazí sa použije priamo na zásielky s materiálnou podporou a na ich prepravu autobusmi, nákladnými vozidlami aj dodávkami. Ďalšie finančné prostriedky sú určené pre veľké organizácie, ktoré poskytujú humanitárnu pomoc v postihnutej oblasti. Podpora obsahuje aj päť hasičských vozidiel MAN darovaných na nasadenie v zóne zasiahnutej zemetrasením. Výrobca úžitkových vozidiel tento dar pripája k pomoci od Volkswagen Group, ktorá v mene svojich značiek tiež venuje milión eur na podporu ľuďom postihnutým prírodnou katastrofou v Turecku a Sýrii.

„MAN je už mnoho desaťročí úzko spojený s Tureckom prostredníctvom svojho závodu v Ankare. Založili ho v 60. rokoch minulého storočia a bol to náš prvý výrobný závod mimo Nemecka. Vzťahy sú patrične blízke. Vzhľadom na túto katastrofu je jasné, že pomôžeme rýchlo a bez byrokracie,“ povedal Alexander Vlaskamp, generálny riaditeľ MAN. Spolu s výrobným riaditeľom Michaelom Kobrigerom navštívil fabriku v Ankare, aby na vlastné oči sledoval situáciu a následne s tímom v Turecku prediskutoval vhodné formy pomoci. „Všetkým obetiam strašných zemetrasení vyjadrujeme našu najhlbšiu sústrasť. Zároveň je obdivuhodné to veľké nasadenie, s ktorým naši zamestnanci v posledných dňoch dokázali pomáhať a naďalej tvrdo pracovať pre obete katastrofy.“

Podľa súčasných informácií zamestnanci MAN neboli priamo postihnutí, ale mnohí ich príbuzní a priatelia z oblastí zasiahnutých zemetrasením áno. Pracovníci MAN v Turecku začali v deň katastrofy zbierku pre obete zemetrasenia a prvý transport vyrazil nasledujúce ráno – bol naložený zimným oblečením, prikrývkami, topánkami, hygienickými potrebami, jedlom a vodou. Spoločnosť MAN Turecko poslalo do Ankary množstvo vozidiel, ktoré doteraz priviezli niekoľko stoviek príbuzných zamestnancov MAN z oblasti zemetrasenia. Prepravujú sa, samozrejme, aj ďalší ľudia, ktorí chcú z regiónu odísť.

V spolupráci s tureckou civilnou ochranou rozbehol MAN zbierku materiálnej pomoci – vo veľmi krátkom čase sa nazbieralo veľké množstvo tovaru, ktoré previezol kamión MAN. Ďalšie vozidlo bolo použité na dovážanie potravín do dediny, ktorá bola mimoriadne vážne postihnutá. Finančné dary, ktoré z vlastnej iniciatívy vyzbierali zamestnanci MAN v Ankare, boli medzičasom odovzdané humanitárnej organizácii AHBAP. Turecké obchodné zastúpenie MAN, ktoré tiež sídli v Ankare, prepravilo zásoby do oblasti zemetrasenia autobusom a vanom MAN TGE v koordinácii s organizáciou monitorujúcou katastrofu a na spiatočnej ceste obe vozidlá pomohli aj pri odvoze ľudí do Ankary.

Medzitým mnohé pobočky a servisné strediská MAN mimo Turecka prejavujú veľkú ochotu pomôcť. Kolegovia sa ponúkajú, že v prípade potreby budú vodičmi pri transporte pomoci, iní zasa podporujú lokálne iniciatívy vo svojom regióne. Podobne ako po vypuknutí vojny na Ukrajine aj teraz bola v mníchovskej centrále MAN zriadená koordinačná kancelária pre všetky aktivity. Jej úlohou je udržiavať kontakt s humanitárnymi organizáciami a spájať iniciatívy z pobočiek, servisných spoločností a jednotlivých trhov. Spoločnosť tiež spustila centrálnu výzvu pre zamestnancov ohľadne finančnej zbierky.