MAN aj Scania znova spúšťajú produkciu

Aj do závodov, ktoré vyrábajú nákladné vozidlá a autobusy, sa postupne vracia život – v sprievode komplexných bezpečnostných opatrení proti pandémii.

Skupina TRATON SE, ktorá je 100-percentnou dcérou spoločnosti Volkswagen AG a zastrešuje značky MAN, Scania, Caminhões e Ônibus a RIO, postupne znova spúšťa produkciu zastavenú v polovici marca.

Scania bude spočiatku overovať stabilnosť dodávateľského reťazca a testovať pracovné postupy na výrobných linkách vo svojich fabrikách vo Švédsku a v Holandsku. Tento proces nábehu produkcie potrvá dva pracovné dni pri zníženom tempe a dodržiavaní požiadaviek na ochranu zdravia. Výrobné závody spoločnosti Scania vo Francúzsku a v Brazílii začnú pracovať o týždeň neskôr.

Mníchovská spoločnosť MAN Truck & Bus v pondelok 27. apríla postupne znovu rozbehne výrobu autobusov a nákladných vozidiel (na snímke). „V uplynulých týždňoch tím krízového manažmentu intenzívne pracoval na podmienkach, za ktorých je možné naše závody znova spustiť. Medzi kľúčové úlohy patrí spoľahlivé zásobovanie komponentmi od dodávateľov ako aj organizácia vlastných pracovných procesov, ale i opatrenia na stimulovanie dopytu po úžitkových vozidlách,“ zosumarizoval situáciu Joachim Drees, generálny riaditeľ MAN Truck & Bus SE.

Podobne ako MAN aj Volkswagen Caminhões e Ônibus uvedie montážne linky svojho hlavného závodu v brazílskom meste Resende opäť do prevádzky 27. apríla a 4. mája plánuje otvoriť fabriku v Queretare (Mexiko).

„Plne sa sústredíme na ochranu zdravia našich zamestnancov a na rozumné obmedzovanie ekonomických dôsledkov pandémie starostlivým regulovaním zvyšovania našich výrobných operácií,“ povedal Andreas Renschler, generálny riaditeľ TRATON GROUP a člen predstavenstva Volkswagen AG. „Korona kríza je osobitá, pretože súbežne a takmer na celom svete zastavila výrobu v dôsledku narušenia dodávateľských reťazcov a kolapsu dopytu. Túto krízu na európskej úrovni dokážeme prekonať iba energickým a koordinovaným prístupom v rámci Európskej únie. V každom jednom štáte treba rázne konať.“

Spoločnosť TRATON SE v súčasnosti pripravuje potrebné nastavenia a procesy, aby bolo možné v najbližších týždňoch zabezpečiť postupné otvorenie centrály v Mníchove. Pokiaľ ide o produkciu vozidiel, hlavnou prioritou sú komplexné opatrenia na ochranu zdravia zamestnancov. Výrobné postupy sa upravujú a predlžuje sa čas jednotlivých cyklov, aby bolo možné medzi pracovníkmi vytvoriť väčší priestor. Požiadavky na minimálnu vzdialenosť a prísnejšie hygienické normy sa budú uplatňovať vo všetkých oblastiach. Na pracoviskách, kde nebude možné udržiavať vzdialenosť 1,5 metra, bude k dispozícii ochranné vybavenie. Ďalšie bezpečnostné opatrenia budú platiť počas prestávok. Okrem toho na zredukovanie potenciálneho kontaktu medzi zamestnancami sa pracovné zmeny oddelia.

Pri reštarte výroby bude zohľadnená aktuálna dostupnosť komponentov a vývoj dopytu na trhoch, ako aj aktuálne úradné obmedzenia v jednotlivých regiónoch.