Lietajúce auto vystavené v Ženeve si hneď môžete kúpiť
PAL-V Liberty je vírnik schopný jazdy po bežných cestách. Z auta na "lietadlo" a naopak sa premení do desiatich minút.
"Slovenský" Aeromobil je pre zákazníkov zatiaľ nedostupný, a tak sa príležitosti chytá konkurencia. Vlastný lietajúci automobil pripravujú aj v Holandsku. Ambiciózna spoločnosť PAL-V oznámila, že svetu prinesie prvý sériovo vyrábaný lietajúci automobil. Produkcia má odštartovať na jeseň tohto roka, ale objednávky prijíma už dávno. Cena uvádzacej série začína od 499 000 eur bez dane. Neskôr príde lacnejší model za 299 000 eur bez dane.
Vozidlo sa volá PAL-V Liberty a podľa konštruktérov zodpovedá všetkým predpisom a normám, platným v Európe i v USA. Okrem tradičného vodičského preukazu skupiny B naň budete potrebovať aj licenciu pilota vírnika.
V porovnaní so slovenským Aeromobilom, pripomína viac vrtuľník ako lietadlo. V skutočnosti ide o vírnik, ktorý okrem lietania, dokáže jazdiť po bežných cestách. Využíva na to dva motory značky Rotax. Na zemi si vystačí so stokoňovým agregátom (73,5 kW), vďaka ktorému akceleruje z pokoja na 100 km/h za necelých deväť sekúnd a dosiahne maximálnu rýchlosť 160 km/h. Stolitrová palivová nádrž umožní prejsť na jedno natankovanie vyše 1300 kilometrov.
Aby PAL-V Liberty vzlietlo, potrebuje druhý motor, produkujúci výkon 147,5 kW (200 k). Maximálna rýchlosť letu predstavuje 180 km/h, ale výrobca udáva aj ekonomickú hodnotu 140 km/h. Vozidlo môže letieť vo výške až 3,5 kilometra. Dolet na jedno natankovanie závisí od zaťaženia a pohybuje sa medzi 400 a 500 kilometrami. Oba motory si vystačia s obyčajným 95-oktánovým benzínom.
Autori projektu tvrdia, že naučiť sa lietať vírnikom je jednoduchšie ako lietadlom či vrtuľníkom. Odporúčaná vzletová dráha pre PAL-V Liberty má dĺžku 280 metrov (minimum 180 m), pričom pristávacia dráha je podstatne kratšia. Jej povrch nemusí byť asfaltový ani betónový, môže ísť aj o trávnatý, avšak rovný povrch.
V cestnej verzii je vozidlo prekvapivo kompaktné - na dĺžku meria štyri metre, na šírku dva a na výšku 1,7 metra. Premena z cestnej na leteckú verziu trvá päť až desať minút. Hriadeľ rotora sa vysúva automaticky, ale človek musí manuálne vytiahnuť chvostovú časť, zložiť rotor, atď.
Do kabíny sa okrem šoféra, respektíve pilota zmestí ešte jeden spolujazdec a trocha batožiny. Pohotovostná hmotnosť má hodnotu iba 664 kilogramov, maximálna vzletová hmotnosť predstavuje 910 kg.
Úprimne, zatiaľ si nevieme predstaviť, že by sa podobné vozidlá masovo rozšírili na našich cestách - asfaltových alebo vzdušných. Nechajme sa však prekvapiť, čo prinesie budúcnosť.