Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb lexus tokio 2022 autozurnal.com 4 Thumb lexus tokio 2022 autozurnal.com 2 Thumb lexus tokio 2022 autozurnal.com 1 Thumb lexus tokio 2022 autozurnal.com 3 Thumb lexus tokio 2022 autozurnal.com 8 Thumb lexus tokio 2022 autozurnal.com 5 Thumb lexus tokio 2022 autozurnal.com 6

Lexus predstavil dve terénne štúdie. Jedna z nich má spaľovací motor na vodík

Na januárovom autosalóne v Tokiu Lexus predstavil štúdie NX PHEV OFFROAD Concept a vodíkový ROV Concept. 

NX PHEV OFFROAD Concept vychádza z nedávno rpedstaveného, prvého plug-in hybridného modelu Lexus NX 450h+, ktorý sa začal predávať v novembri 2021. Láka na dobrodružstvá zvýšeným podvozkom, veľkými kolesami obutými do terénnych pneumatík alebo nádherným špeciálnym lakom v bronzovom odtieni, ktorému sekundujú matne čierne akcenty.

Štúdia ROV Concept rúca tradície panujúce vo svete cestných aj terénnych vozidiel. Vozidlo s kompaktnou karosériou má ambície sprostredkovať pôžitok z jazdy v prírode. Navyše ide o prvý model Lexus s vodíkovým motorom, vďaka ktorému je ekologickejší, avšak pri zachovaní žiaducich podnetov a vzrušenia vyplývajúceho zo zvukového sprievodu a vibrácií spaľovacieho motora. Nejde teda o pohon vodíkovými palivovými článkami (FCEV), ale o klasický spaovací motor (1.0 l trojvalec), prispôsobený na spaľovanie vodíka namiesto benzínu.

ROV je skratka pre Recreational Off Highway Vehicle, v preklade rekreačné vozidlo na jazdy mimo spevnenej cesty. Cieľom konceptu je ponúknuť zábavu v súlade s prírodou. ROV dokáže ovládnuť aj miesta, kam sa bežné terénne vozidlá nedostanú, a pritom podľa značky poskytovať príkladnú odozvu a opojný zvukový sprievod na stimuláciu všetkých piatich ľudských zmyslov.

NX PHEV Concept – prehľad

Kľúčové technické údaje
-  Rozmery karosérie: dĺžka 4 660 mm × šírka 1 865 mm × výška 1 675 mm
- Pohon: radový štvorvalec 2,5 litra, plug-in hybridný systém [AWD]
- Predný elektromotor/max. výkon/max. krútiaci moment: (134 kW (182 k)/270 Nm
- Zadný elektromotor/max. výkon/max. krútiaci moment: (40 kW (54 k)/121 Nm
- Celkový systémový výkon: 227 kW (309 k)
- Hnacie ústrojenstvo: systém pohonu všetkých kolies E-Four (elektronicky riadený systém stáleho pohonu všetkých kolies)

Farba karosérie
- Iron Oxide

Vpredu
- Dymové logo Lexus
- Matne čierna maska chladiča

Boky
- Dymové clony bočných spätných zrkadiel, ozdobné lišty na oknách/bokoch vozidla
- Matne čierny lak na kľučkách dverí
- Terénne pneumatiky 265/65 R17, ráfiky 17×7J

Vzadu
- Dymové písmená označenia vozidla, emblém Lexus

Strecha
- Strešné lišty, matne čierny lak
- Strešný nosič, matne čierny lak

ROV Concept – prehľad

Kľúčové technické údaje
- Rozmery karosérie: dĺžka 3 120 mm x šírka 1 725 mm x výška 1 800 mm
- Pohon: radový trojvalec 1,0 l DOHC
- Palivo: stlačený plynný vodík
- Prevodovka: sekvenčné radenie pomocou páčok pod volantom + spätný chod
- Typ hnacieho ústrojenstva: prepínateľný pohon 2WD/4WD s uzávierkou diferenciálu
- Počet miest: 2

Kľúčové vlastnosti
Hnacie ústrojenstvo
- Vodíkový spaľovací motor 1,0 litra, stlačené vodíkové palivo vo vysokotlakovom zásobníku, presné priame vstrekovanie vodíka do valcov. Výsledkom je spaľovací motor s vysokým krútiacim momentom vďaka rýchlemu spaľovaniu vodíka a správaním pripomínajúcim (napr. vibráciami) vozidlá s klasickým spaľovacím motorom v prospech pôžitku z jazdy. Vozidlo ďalej vykazuje minimálnu spotrebu motorového oleja, a tak neprodukuje prakticky žiadne priame emisie CO2.

Jazdné schopnosti
- Používa robustný rúrkový rám v kombinácii s ľahkou a kompaktnou karosériou.
-  Využíva sekvenčné radenie pomocou páčok pod volantom + radenie spätného chodu a prepínanie pohonu 2WD/4WD s uzávierkou diferenciálu. Dosahuje dynamické schopnosti pri jazde v teréne a ponúka príkladnú odozvu vďaka vodíkovému spaľovaciemu motoru.

Exteriér
- Ochranná klietka vhodná do akéhokoľvek prostredia mimo civilizácie, terénne pneumatiky na jazdu na bahnitých cestách.
- Predná maska chráni cestujúcich a súčasne vyjadruje dizajnový jazyk vozidiel Lexus budúcej generácie. Predné blatníky zamedzujú odlietavaniu kamienkov a bahna.
- Kryty sústavy zavesenia kolies sú prepojené so zásobníkom na vodík v zadnej časti vozidla. Chránia funkčné súčasti a zároveň poukazujú na odolnosť typicky spájanú s vozidlami SUV značky Lexus.
- Predné svetlomety v tvare písmena L a zadné skupinové svetlá spoločne so zadným emblémom LEXUS z nového NX vyjadrujú dizajnový jazyk Lexus budúcej generácie.
- Karoséria v odtieni Iron Oxide.

Interiér
- Využíva jednoduchú metriku, ktorá vodičovi okamžite sprístupňuje všetky dôležité informácie, aby sa mohol plne sústrediť na riadenie.
- Volant obšitý kožou, elegantná hlavica radiacej páky, odolné a robustné sedadlá čalúnené umelou kožou.